Nedelja, 13.05.2012.

17:22

Ludnica u Mančesteru, Siti šampion!

Čudo se dogodilo na "Itihadu", Mačnester siti je sa dva gola u nadoknadi vremena savladao Kvins Park Rendžers 3:2 i osvojio titulu prvaka Engleske!

Izvor: A. Kovačević

Autor:A. Kovačević

Siti je sa igračem više gubio od 66. minuta, da bi Edin Džeko u 92. i Serhio Aguero u 94. postigli dva gola i doneli nestvaran preokret za titulu "građana".

Mančester junajted je slavio u Sanderlendu golom Vejna Runija, ali su "crveni đavoli" u poslednja dva minuta sezone ostali bez krune. Bolton je ispao u Čempionšip, Arsenal je treći, a Totenhem u Ligi šampiona.

Prvu titulu šampiona Engleske osvojio je i srpski reprezentativac Aleksandar Kolarov koji nije igrao protiv KPR-a, a šampion je postao i bivši štoper Partizana Stefan Savić.

Nestvarno je delovao finiš sezone u Premijer ligi! Siti je vodio protiv KPR-a golom Zabalete posle prvog poluvremena, ali je u 48. minutu Džoleon Leskot napravio veliku grešku i poklonio gol Siseu za 1:1.

A onda je usledio 55. minutu. Karlos Teves je isprovocirao Džoija Bartona koga nije teško izbaciti iz takta. Kapiten KPR-a je udario laktom u lice Argentinca i dobio crveni karton.

Dok je trajala gužva na terenu Barton je nasrnuo i na Serhija Aguera i udario ga kolenom u leđa. Sa igračem više očekivala se ubedljiva pobeda Sitija, ali je krenulo u potpuno suprotnom smeru.

Samo dva minuta kasnije Siti je oštećen za penal jer je Onuoha igrao rukom u kaznenom prostoru, a u istoj akciji Augero je promašio zicer.

KPR se potom oslobodio pritiska, a onda šokirao Itihad u 66. minutu. Armand Traore je prošao po levoj strani i ubacio loptu, na drugoj stativi ostao je sam Džejmi Meki koji je glavom loptu od zemlju poslao u mrežu za preokret.

Sitijevi navijači su bili očajni, mnogi su plakali na tribinama. Mančini je krenuo na sve ili ništa, na teren je uveo i Edina Džeka i Marija Balotelija.

"Građani" su opsedali gol londosnkog tima, ali je golman Keni odolevao svim šutevima. Tako je bilo sve do sudijske nadoknade vremena.

U drugom minutu je posle čak 19. kornera Džeko glavom izjednačio i vratio nadu Sitiju. Usledio je još žešći pritisak, a koncentracija je popustila kod gostiju koji su remijem Boltona u Stouku (2:2) obezbedili opstanak.

To je Siti maksimalno iskoristio, a junak svetlo plavog dela Mančestera postao je najbolji igrač tima ove sezone, Serhio Kun Aguero koji je dobio loptu na desnoj strani i iskosa je zakucao u mrežu za eksploziju oduševljenja na “Itihadu“.

Siti je na nestvaran način osvojio treću titulu šampiona Engleske, prvu od 1968. i tek prvu u Premijer ligi. Tako se konačno isplatilo skoro 500 miliona funti koje su vlasnici iz UAE uložiti u tim.

Roberto Mančini je verovatno obezbedio mesto trenera i za sledeću sezonu.

Junajted je golom Vejna Runija u prvom poluvremenu obezbedio trijumf nad Sanderlendom, ali je posle pobede gradskog rivala morao da se oprosti od titule koju je osvojio prethodne sezone.

Poraz KPR-a nije uspeo da iskoristi Bolton koji je morao da pobedi, ali je na gostovanju Stouku uspeo da osvoji samo bod.

Stouk je poveo na tom meču sa 1:0 preko Džonatana Voltersa, da bi najpre Mark, a potom i Kevin Dejvis preokrenuli i dali nadu Boltonu da može ostati u najjačem takmičenju. Ipak, Volters je svojim drugim golom poslao Bolton u Čempionšip.

U borbi za mesto koje vodi u Ligu šampiona Arsenal je posle više preokreta uspeo da sačuva treću poziciju pobedom nad Vest Bromvič Albionom od 3:2.

Tim iz Londona je vodio 1:0, da bi Vest Bromvič prekrenuo, ali je Arsenal do kraja ipak došao do pobede.

U ostalim mečevima Totenhem je osigurao četvrtu poziciju pobedom od 2:0 nad Fulamom, Njukasl je i pored poraza od Evertona od 1:3 ostao peti i igraće Ligu Evrope.

Norič je savladao Aston Vilu sa 2:0, Vigan je bio bolji od Vulverhemptona sa 3:2, a Svonsi od Liverpula sa 1:0.

Mančester siti, Mančester junajted i Arsenal takmičiće se naredne sezone u Ligi šampiona. Uz njih u to takmičenje mogu da se plasiraju Totenhem ili Čelsi.

Čelsi će 19. maja igrati finale ovogodišnjeg izdanja LŠ i ako pobedi naći će se i na jesen u tom takmičenju, dok bi u slučaju poraza "plavaca" od Bajern Minhena u finalu, Totenhem igrao kvalifikacije.

Iz lige su ispali Vulverhempton, Blekburn i Bolton, a plasman u Premijer ligu obezbedili su Reding i Sautempton.

Treći učesnik biće poznat posle finala plej-ofa izmedju Vest Hema i Blekpula 19. maja na Vembliju.