Nedelja, 23.10.2011.

16:21

Siti ponizio Junajted, kiks Čelsija

Fudbaleri Mančester sitija pobedili su Mančester junajteda na Old Trafordu sa 6:1 (1:0) u derbiju devetog kola Premijer lige.

Prva dva gola za ’Građane’ postigao je Mario Baloteli (22. i 60. minut), a početkom drugog poluvremena isključen je Džoni Evans.

Serhio Aguero rešio je pitanje pobednika, a Junajted je do kraja pretrpeo katastrofu. Arsenal je sa 3:1 dobio Stouk, Everton je bio bolji od Fulama u gostima 3:1, a Totenhem je sa 2:1 savladao Blekburn. U poslednjem meču dana KPR je dobio Čelsi sa 2:1

U derbiju Mančestera skoro da nisu učestvovali srpski reprezentativci – Nemanja Vidić nije bio ni na klupi jer još nije spreman za najveće napore, a Aleksandar Kolarov je u igru ušao u 89. minutu umesto Džejmsa Milnera.

Ekipa menadžera Roberta Mančinija bila je superiorna tokom najvećeg dela meča sa Mančester junajtedom, koji osim gola nije stvorio nijednu stopostotnu šansu.

Jedini period kada su domaći imali preimućstvo bio je početak i finiš prvog poluvremena, ali je Siti izašao na kraj sa napadima rivala.

U 22. minutu gosti su došli do prednosti – Milner je sa leve strane vratio loptu do Balotelija na ivici kaznenog prostora, a mladi centarfor je neverovatno preciznim udarcem po zemlji pogodio levi ugao De Heinog gola.

Nakon pogotka, Baloteli je stajao mirno i podigao je dres kako bi pokazao majcu na kojoj je pisalo: „Zašto uvek ja?“. Mario je verovatno aludirao na činjenicu da je neprestano negativno konotiran u medijima. Poslednji u nizu incidenata Super Marija jeste požar koji je izazvao u sopstvenoj kući.

Međutim, to mu nije smetalo da odigra fantastičan meč – početkom drugog poluvremena iznudio je crveni karton Džoniju Evansu, a zatim je krunisao Sitijevu akciju iz udžbenika i duplirao prednost Junajteda. U kombinaciji ’na prvu’ Silva je maestralno uposlio Milnera, posle čijeg centaršuta na drugu stativu Baloteli šalje loptu u gol u 60. minutu.

Gotovo identična kombinacija prethodila je trećem golu ’Građana’ – Silva je ponovo bio kreator, dodao je do Ričardsa, a njegovo dodavanje u gol je pretvorio Serhio Aguero.

Potom je Flečer u 81. minutu postigao prelep gol posle duplog pasa sa Čičaritom pogodivši gornji levi ugao Hartovog gola.

Međutim, to nije ’podiglo’ Junajted, naprotiv. Igra domaćih potpuno se raspala, a Silva je briljantnim dodavanjima koristio brojne rupe u odbrani. Do kraja je Džeko postigao dva gola, a Silva jedan, pa je Siti izjednačio najubedljiviju pobedu u međusobnim okršajima.

Prethodno je 1994. godine, takođe na Old Trafordu, Junajted slavio sa 5:0, a 1926. Siti je na Old Trafordu slavio sa 6:1. ’Građani’ su i 1955. godine pobedili u gostima sa pet golova razlike (5:0).

Arsenal je na Emirejtsu savladao neugodni Stouk sa 3:1. Heroj trijumfa bio je rezervista Robin van Persi, koji je u 73. i 82. minutu postigao golove i doneo trijumf ’tobdžijama’.

Everton je u finišu došao do pobede na Krejven Kotidžu (3:1) – u samoj završnici meča Drente i Rodvel doneli su treći ligaški trijumf ’karamelama’.

Na Loftus Roudu KPR je posle 16 godina zabeležio trijumf na svom terenu u Premijer ligi. Da slavlje bude još lepše, savladan je gradski rival Čelsi u meču sa mnogo kontroverzi.

U desetom minutu David Luiz je gurnuo Helgusona u kaznenom prostoru, a sudija Kris Foj pokazao je na belu tačku. Naivni skrivljen penal Brazilca jer je napadač domaćih bio leđima okrenut golu, mada je utisak da je i penal prestrogo dosuđen. Helguson je postigao gol iz jedanaesterca, iako je golman Čeh dotakao loptu.

Do kraja poluvremena dvojica fudbalera Čelsija dobili su crvene kartone. Prvo je Bosingva isključen u 33. minutu – Šon Rajt-Filips je pobegao Portuglacu, ovaj ga je sustigao i vukao za šorts, a sudija Foj dao mu je crveni karton.

Posle toga je na teren ušao Branislav Ivanović umesto Danijela Staridža.

Igrači Čelsija gubili su živce, a posle starta dvema nogama sudija je put u svlačionicu pokazao i Didijeu Drogbi.

Iako sa devetoricom na terenu, ’Plavci’ su bili bolji u drugom poluvremenu, a najbolje šanse propustili su Anelka i Lampard. I KPR je imao nekoliko odličnih šansi, ali na kraju je slavio minimalnim rezultatima.

Na Ivud Parku Totenhem je slavio zahvaljujući sjajnom Rafaelu van der Vartu, a Radosav Petrović presedeo je meč na klupi Blekbruna. Njegov saigrač, bivši fudbaler Partizana Simon Vukčević igrao je do 70. minuta.