Četvrtak, 15.07.2010.

23:44

LE: Odlični ex-Ju timovi

Odigrani su prvi mečevi 2. kola kvalifiikacija za Ligu Evrope, a srpski predstavnici OFK Beograd i Spartak odigrali su nerešeno sa Torpedom i Diferdanžom.

Ubedljive pobede i skoro siguran plasman u treće kolo ostvarili su Banjik (6:0), Olimpijakos (5:0), Dinamo Minsk (5:1), Levski (4:0), Utreht (4:0) i Zrinjski (4:1).

Problema ne bi trebalo da imaju APOEL, Randers, Mipa, Zestafoni, Bešiktaš i Karpati koji su slavili sa po 3:0.

Od ekipa sa prostora bivše Jugoslavije najviše je pokazao mostarski Zrinjski koji je sa 4:1 savladao Tre Pene iz San Marina. Već u prvom minutu goste je “otvorio” kapiten Mario Ivanković koji je 20 minuta kasnije postigoa i drugi gol, ovaj iz penala.

U 33. minutu Pavle Sušić donosi ubedljivu prednost “plemićima”, ali samo tri minute kasnije gosti preko Pinjerija neočekivano smanjuju na 3:1. Do kraja poluvremena Zrinjski se ponovo ouzbiljio i preko Zadre dolaze do četvrtog gola, što je bio i konačan rezultat.

Široki Brijeg je prethodnih godina bio najbolji predstavnik Bosne i Hercegovine u Evropi, a hercegovački tim je i ove sezone počeo sa dobrim rezultatom. Iako autsajder u Beču, Široki je dva puta vodio protiv Austrije, ali je na kraju izborio samo 2:2. Vagner je pogodio gol Austrijanaca u 26. minutu, a u 49. je izjednačio Linc. Već u 54. Topić je vratio prednost gostima, ali samo tri minute kasnije Šumaher je postavio konačnih 2:2 po izuzetno toplom vremenu.

Treći predstavnik BiH, banjalučki Borac je poražen, ali nije ostao bez šansi za dalji plasman. Bolji od Borca bila je švajcarska Lozana, a jedini gol za domaće postigao je Olivije u 19. minutu meča. U nastavku su igrači Lozane više čuvali svoj gol nego što su pokušavali da udvostruče prednost, dok su Banjalučani kontrama pokušavali da stignu do gola.

Oba crnogorska predstavnika, Budućnost i Mogren su poraženi. Podgoričani su vodili 1:0 protiv Bakua golom Bećiraja, ali su Azerbejdžanci preokrenuli u poslednjih 15 minuta preko Kajkuta i De Karvalja. Mogren je sa 2:0 poražen od Makabija u Tel Avivu golovima Ziva i Sarajlije Harisa Medunjanina.

Do velike gostujuće pobede stigao je Šibenik. Hrvati su sa 2:0 savladali kiparski Anatrozis koji je pre dve sezone igrao u Ligi šampiona. Senzaciju su doneli Bludek golom u desetom i Bacelić-Grgić pogotkom u 60. minutu iz penala.

Drugi predstavnik Hrvatske, vinkovačka Cibalija minimalnim rezultatom poražena je od Kliftonvila u Belfastu, a jedini gol postigao je Koldvel osam minuta pre kraja.

Minimalan trijumf na svom terenu zabeležio je rabotnički protiv Mike iz Jermenije. Jedini gol na stadionu Filip II u Skoplju postigao je Vandeir tri minute pre kraja meča. Drugi makedonski predstavniki Teteks iz Tetova remizirao je bez golova sa Ventspislom u Letoniji.

Slovenački Maribor izborio je 1:1 protiv mađarskog Videotona. Gosti su poveli preko Mezge u 30. minutu, a desetak minuta pre kraja izjednačio je Horvat.