Subota, 21.11.2009.

17:59

PL: Bent srušio ’Tobdžije’

Fudbaleri Sanderlenda pobedili su golom Darena Benta Arsenal, dok je Čelsi sa ubedljivih 4:0 savladao Vulvse u 13. kolu Premijer lige.

U prvom meču dana, u derbiju kola, Liverpul i Mančester Siti igrali su 2:2, Najviše golova bilo je u Halu gde je gostovao Vest Hem (3:3). Nerešeno je bilo i u Barnliju gde je Aston Vila golom u finišu meča izbegla poraz (1:1), dok je do minimalne pobede stigao Birmingem nad Fulamom. U poslednjem meču u subotu igraju Mančester junajted i Everton.

Jedno od najvećih izenenađanja dana priredio je Sanderlend koji je posle devet godina uspeo da pobedi tim Arsenala. Jedini gol na stadionu ’Svetlosti’ postigao je reprezentativac Engleske Daren Bent u 71. minutu. Posle kornera sa leve strane Bent je loše šutirao glavom, ali se lopta odbila nazad od Frejzera Kembela ponovo do njega koji je sa zemlje savladao Almuniju. Sanderlend, koji je najbolje partije ove sezone pružao protiv najboljih timova (Mančester junajted, Liverpul), prekinuo je svoju negativnu seriju pobedivši prvi put u pet mečeva, ali i naneo prvi poraz Arsenalu posle 14 utakmica. Tim Arsena Vengera ostao je na 25 bodova posle 12 odigranih mečeva, pa sada za Čelsijem, koji ima i meč više zaostaje osam bodova. Pošto je Mančester junajted pobedi Everton u poslednjem meču u subotu, 'Tobdžije' su treće na tabeli sa tri boda zaostatka za 'Crvenim đavolima'.

Još jednu sjajnu utakmicu odigrali su fudbaleri Čelsija, lideri šampionata. Već u petom minutau Floran Maluda je doveo ’Plavce’ u vođstvo. Posle jedne kontre Francuz je dobio loptu na 40 metara od gola, krenuo napred i sjajno šutirao sa 20ak metara zakucavši loptu u gornji levi ugao. Samo sedam minuta kasnije već je bilo 2:0. Posle kornera sa desne strane, Mikael Esijen je bio najviši u skoku na prvoj stativi i postigao svoj prvi gol na meču. Isti igrač pogodio je i u 22. minutu. Posle duge akcije Čelsija ispred kaznenog prostora Vulvsa, Esijen je dobio loptu i šutirao sa 25 metara, a lopta nekoliko puta odskočila i prevarila Henesija kojem je prošla ispod ruke. Konačan rezultat postavio je u 56. minutu Džo Kol svojim prvim golom posle više do godinu dana. Salomon Kalu mu je sjajno odigrao povratnu loptu na ivicu kaznenog, a Kol je zakucao u mrežu.

Ovo je bila deseta uzastopna utakmica u kojoj Čelsi nije primio gol na svom terenu čime je Karlo Anćeloti izjednačio rekord kluba iz 1927 godine. Čelsi je protiv ’Vukova’ igrao bez skoro pola tima jer su odsustvovali Didije Drogba, Frenk Lampard, Deko, Mihael Balak i Rikardo Karvaljo, a na klupi je bio i Bane Ivanović. Odsustvo prvih zvezda i sjajnu igru ostatka tima Anćeloti je iskristio da pruži šansu i najmlađim igračima, pa je tako svoj debi u Premijer ligi i uopšte u dresu Čelsija imao i mladi Srbin Nemanja Matić koji je u 69. minutu zamenio Florana Maludu. Čelsi je ubedljivo prvi na tabeli sa 33 boda, osam više od Arsenala i Mančester junajteda koji imaju po meč manje.

Trinaesto kolo u engleskoj Premijer ligi otvoreno je derbijem između Liverpula i Mančester Sitija. Posle prvih 45 minuta nije bilo golova u duelu šeste i sedme ekipe šampionata, a onda su u drugom poluvremenu proradili i golgeteri. Već posle pet minuta nastavka Škrtel je savladao Givena. Stiven Džerard je ubacio loptu iz slobodnog udarca sa leve strane, a Martin Škrtel je ispružio nogu i oštru loptu skrenuo u mrežu.

Ipak, Škrtel nije bio na visina zadatka i u odbrani, jer je zahvaljujući njegovoj nesmotrenosti Emanuel Adebajor izjednačio rezultat u 69. minutu. Vejn Bridž je izveo korner sa leve strane, ubacio loptu na 11 metara odakle je Togoanac, koji je pobegao Škrtelu, glavom poslao loptu u mrežu. Sedam minuta kasnije Siti stiže do preokreta. Tevez je poslao loptu po zemlji do Rajt-Filipsa u kazneni prostor, ovaj je okrenuo Kirgijakosa i proigrao Stivena Ajerlenda koji je bio sam na šest metara, pa mu je bilo lako da savlada Rejnu. Iako je vezni igrač verovatno bio u ofsajdu, gol je priznat.

Međutim, uz mnogo sreće Liverpul stiže do izjednačenja samo minut kasnije. N’Gog je ubacio loptu u šesnaesterac, Leskot i Ture su loše intervenisali iizbacili je ponovo do napadača domaćeg tima. N’Gog je ovaj put posle sjajnog driblinga šutirao, ali se lopta odbila od Leskota na drugu stativu pored Givena gde je sam bio Jusi Benajun koji ju je ubacio u prazan gol.

Ovim remijem Siti je zadržao minimalnu prednost ispred Liverpula. ’Građani’ imaju 22 boda, a Liverpul jedan manje.