Subota, 06.06.2009.

22:53

Holandija na SP, remiji Hrvata i CG

Holandija je pobedom na Islandu 2:1 postala druga reprezentacija koja je i teoretski obezbedila plasman na Svetsko prvenstvo 2010. godine.

U ostalim mečevima nije bilo većih iznenađenja, pošto je Portugal u nadoknadi vremena pogotkom Bruna Alveša slavio u Tirani protiv Albanije 2:1. U skandinavskom derbiju u istoj grupi Danska je dobila Švedsku 1:0. Hrvatska i Ukrajina su u Zagrebu igrali 2:2, a Englezi su bili ubedljivi u Kazahstanu 4:0. Crna Gora je remizirala sa Kiprom 2:2, iako je na poluvremenu gubila 2:0.

Grupa 1

Danska je, može se reći, dokrajčila posrnulu Švedsku trijumfom u Stokholmu. Strelac odlučujućeg pogotka bio je Tomas Kalenberg, novo pojačanje Volfsburga, koji je u 22 minutu iskoristio grešku Mikaela Nilsona i matirao golmana Andreasa Isaksona.

Portugal se provukao u Tirani, pošto je Bruno Alveš, štoper Porta, u sudijskoj nadoknadi vremena iskoristio vrlo lošu procenu golmana Hidija i glavom sproveo loptu u mrežu. U prvom delu igre za samo dva minuta pala su dva gola – prvo je Ugo Almeida u 27. doveo goste u vođstvo, a minut kasnije izjednačio je Erjon Bogdani.

Grupa 3

Slovačka je nastavila sa dobrim igrama u kvalifikacijama, pošto je u Bratilsavi deklasirala San Marino rezultatom 7:0. Domaći su, što je ključno za mečeve sa totalnim autsajderima, rano poveli pogotokom Mareka Čeha. Posle je sve bilo lakše, već na poluvremenu bilo je 4:0, pa su Slovaci sada preuzeli čelnu poziciju u grupi 3.

Grupa 4

Vels je u duelu dva tima koji nemaju šanse za plasman u Južnu Afriku pobedio Azerbejdžan u Bakuu, a odlučujući pogodak delo je Dejvida Edvardsa, koji je u 41. minutu iskoristio očajnu reakciju odbrane domaćih i doneo svojoj zemlji sva tri boda.

Finci su se na svom terenu prilično namučili sa Lihtenštajnom, ali su uspeli da dođu do pobede koja ih održava u igri bar za baraž. Gosti su poveli golom Marija Frika, izjednačio je Mikael Forsel u 33. minutu, a odlučujući gol dao je igrač Hibernijana Jonatan Johanson u 71. minutu.

Grupa 6

Engleska je nastavila da gazi redom, a ovoga puta žrtva je bio Kazahstan u Almatiju. Albion je pitanje pobednika rešio u finišu prvog poluvremena – Garet Beri, novo pojačanje Mančester Sitija, glavom je poslao loptu u gol posle centaršuta Džerarda u 39. minutu, a Emil Heski je povisio na 2:0 nakon što je golman Mokin odbio mudar pokušaj loba Džerarda. Bio je to prvi gol Heskija na takmičarskim utakmicama za reprezentaciju u poslednjih sedam godina.

Vejn Runi je u 72. minutu postigao sjajan gol – Mokin je prvo odbranio njegova šut butinom, ali je napadač Mančester Junajteda maestralno iz okreta zatresao mrežu. Četiri minuta kasnije Frank Lampard je sa bele tačke overio trijumf posle prekršaja nad Heskijem.

Hrvatska je propustila priliku da trijumfom na Maksimiru nad Ukrajinom napravi solidnu bodovnu prednost na drugoj poziciji, pogotovo zato što Ukrajinci imaju lakši raspored do kraja.

Sve je dobro krenulo za ’vatrene’ – Mladen Petrić je naleteo na odbijenu loptu posle intervencije Pjatova i doveo domaće u vođstvo posle samo dva minuta.

Ipak, Ukrajince to nije poremetilo i bili su bolji rival u prvom poluvremenu, što je rezultiralo izjednačenjem u 13. minutu, kada je je Andrij Ševčenko iskoristio ubacivanje Rotana i glavom zakucao loptu u mrežu. Ševčenko je nedugo zatim bio prinuđen da napusti teren zbog povrede.

U 59. minutu gosti kompletiraju preokret, nakon što je Oleksij Gaj iskoristio centaršut Nazarenka, bio brži od odbrambenih igrača Hrvatske i poslao loptu u gol Runjea. Ulazak Mandžukića bio je pravi potez selektora Bilića, jer je upravo on odigrao dupli pas sa Modrićem, posle kojeg je Čigrinski nespretno startovao i postigao auto-gol.

Do kraja meča najbolju šansu imao je Luka Modrić, koji je pogodio stativu u 85. minutu i ostalo je 2:2.

Hrvate sada očekuje dvomeč sa Belorusijom, koja je deklasiravši Andoru preuzela treću poziciju u grupi. Posle toga gostuju Englezima i dočekuju Kazahstan.

Ukrajinci na svom terenu igraju sa Kazahstanom i Andorom, potom gostuju Belorusiji i dočekuju Englesku, a kvalifikacije zaključuju gostovanjem u Andori.

Kazahstan – Engleska 0:4
Beri 39, Heski 45, Runi 72, Lampard 76
Belorusija – Andora 5:1
Bližnjuk 3, 75 Kalaćev 44, Korniljenko 50, 65 - Lima Sola 90 (pen.)

Grupa 7

U grupi 7, u kojoj je reprezentacija Srbije uspela da savlada Austriju 1:0, Rumunija je istim rezultatom pobedila Litvaniju u gostima. Ključni trenutak zbio se u 38. minutu kada je Siprijan Marika sa 20-ak metara vrlo precizno šutirao levom nogom i pogodio donji levi ugao golmana Karcemarkasa.

Grupa 8

Bugarskoj je neophodna bila pobeda nad Irskom, a remijem je najviše profitirala Italija, koja je na čelnoj poziciji iako ima meč manje od Iraca. Poveli su gosti pogotkom Ričarda Dana posle slobodnog udarca koji je izveo Hanter, a samo pet minut kasnije Kevin Kilbejn je nespretno poslao loptu u svoj gol za konačnih 1:1. Bugari su u drugom delu igre imali inicijativu, ali nisu uspeli da je pretvore u pobedu.

Dva gola Damjanovića za bod Crne Gore

Crna Gora je uspela da izbori remi na Kipru uprkos tome što je na poluvremenu imala dva gola zaostatka. Najzaslužniji za osvajanje boda bio je Dejan Damjanović, 27-godišnji napadač korejskog Seula, koji je u periodu od 65-78. minuta postigao dva gola.

Grupa 9

Holandija je postala prva reprezentacija koja je i teoretski obezbedila plasman u Južnu Afriku, a najzaslužniji za to bili su Najdžel de Jong i Mark van Bomel koji su pogocima u prvih 20-ak minuta osigurali pobedu ’lala’ na Islandu.

Makedonija – Norveška 0:0
Island – Holandija 1:2