Nedelja, 05.04.2009.

19:16

Pobede 'davljenika', gol Žigića

U nedelju su odigrana četiri meča 29. kola španske Primere, a pobede su ostvarili Osasuna, Espanjol, Valensija i Rasing Santander.

Tim iz Pamplone savladao je Atletiko Madrid u gostima 4:2 (dva gola Pandijanija) i tako pobegao iz zone ispadanja, dok je Espanjol dobio Deportivo la Kornuju na Monžuiku 3:1. Valensija je bila ubedljiva protiv Hetafea (4:1), a Rasing Santander je pobedio Sporting u Hihonu 2:0, uz gol Nikole Žigića.

Meč na Mestaji između Valensije i Hetafea obeležila su čak tri jedanaesterca. Domaći su posle 25 minuta igre vodili 2:0 pogocima Huana Mate i Davida Vilje (penal). Zaslužan za oba gola bio je David Silva – Mati je asistirao, a iznudio je penal za Viljin gol.

Početkom drugog poluvremena Hetafe smanjuje iz penala – Albelda je skrivio penal, a siguran realizator bio je Fransisko Kaskero.

Raul Albiol je u 56. povisio na 3:1, a četiri minuta posle toga golman gostiju Jakobo dobio je crveni karton (drugi žuti) zbog prekršaja nad Viljom. Zamenio ga je Oskar Ustari, pošto Vladimir Stojković nije bio na klupi za rezerve. Vilja je i drugi put bio precizan za konačnih 4:1.

Valensija se, zbog poraza Atletika, osamila na petom mestiu sa 46 bodova, dok je Hetafe 17. sa 31 bodom.

Osasuna je trijumfom nad Atletikom na Visente Kalderonu pobegla iz zone ispadanja, dok Madriđani nisu iskoristili kiks Viljareala i plasman u Ligu šampiona ostaje jednako dalek kao i pre ovog kola.

Najagilniji na početku meča bio je 24-godišnji Iranac Masud Šođei. Iznudio je nekoliko prekršaja, pogodio stativu, a u 8. minutu je asistirao za gol. Šođei je izveo slobodni udarac sa 30-ak metara sa desne strane, a Valter Pandijani je izbegao ofsajd zamku i glavom matirao Lea Franka.

Samo sedam minut posle Dijego Forlan je izjednačio svojim 19. golom u sezoni. Primio je loptu na 20-ak metara od gola, napravio korak i sa ivice šesnaesterca pogodio donji desni ugao – 1:1.

Jaroslav Plašil i Kristijan Vadoč imali su po jedan solidan pokušaj, pre nego što je potonji u finišu poluvremena doveo goste iz Pamplone u novo vođstvo. Forlan je katastrofalno reagovao posle kornera, a Vadoč je iz blizine zatresao mrežu.

Početkom drugog dela igre Pandijani je rešio pitanje pobednika, kada je posle kontranapada i asistencije Plašila pogodio gol za 3:1 za Osasunu. Šođei je potom krunisao sjajnu partiju pogotkom za 4:1, a poraz ’jorgandžija’ ublažio je Pablo Ibanjes u 74. minutu.

Espanjol je na dnu tabele i u svakom meču do kraja prvenstva ima imperativ pobede. U duelu sa Deportivom na Monžuiku Ivan Alonso doveo je domaće u vođstvo u 13. minutu, a na 2:0 povećao je Ivan de la Penja odličnim udarcem posla dodavanja Nenea.

Neizvesnost u vezi sa ishodom uneo je Francuz Lasad Noui, koji je posle dodavanja Lafite smanjio na 2:1 u 43. minutu. U drugom poluvremenu bilo je nekoliko solidnih prilika na obe strane, a konačnih 3:1 postavio je Rufete u 90. minutu.

Srpski internacionalac Milan Smiljanić nije bio u protokolu za ekipu Espanjola.

Srpski reprezentativac Nikola Žigić je svojim osmim golom u sezoni doveo Rasing u vođstvo u 54. minutu. Gol je postigao desnom nogom posle dodavanja Lasla Sepsija. Konačnih 2:0 postavio je Gonsalo Kolsa u 89. minutu na asistenciju Pedra Munitisa.

U mečevima odigranim u subotu tri vodeće ekipe – Barselona, Sevilja i Real Madrid – zabeležili su pobede 1:0.