Nedelja, 05.04.2009.

19:01

Gol Makede za pobedu Junajteda

Fudbaleri Mančester junejteda pobedili su Aston Vilu 3:2, u poslednjem meču 31. kola engleske Premijer lige.

Junajted je do izuzetno važne pobede u borbi za titulu došao golom 17-godišnjeg Italijana Federika Makede u 93. minutu. Ekipa Aleksa Fergusona povela je u 14. minutu golom Kristijana Ronalda, ali je Vila preokrenula pogocima Kerjua u 29. i Gabija Agbolaora u 58. minutu. Deset minuta pre kraja Ronaldo je izjednačio, a mladi Italijan je u poslednjim trenucima donao veliko slavlje navijačima na Old Trafordu.

Junajted je ovom pobedom ponovo izbio na čelo Premijer lige, i sada ima bod više i utakmicu manje od drugoplasiranog Liverpula. U nedelju je u Premijer ligi odigran još jedan meč. Everton je neočekivano lako pobedio Vigan 4:0.

Ekipa Aleksa Fergusona u meč sa Aston Vilom je ušla sa puno kadrovskih problema. U sastavu nije bilo Vidića, Runija i Skolsa zbog suspenzije, dok su Anderson i Berbatov izostali zbog povreda. Pored toga šampion Engleske i Evrope morao je da razmišlja i o prvoj utakmici četvrtfinala Lige šampiona protiv Porta koja se igra već u utorak.

Prvi su zapretili gosti iz Birmingema. U devetom minutu Kerju je posle dobro izvedenog kornera Ešlija Janga pokušao glavom, ali je njegov udarac na gol liniji zaustavio Daren Flečer. Pet minuta nakon toga domaćin je poveo.

Milner je nogom vratio loptu za golmana Fridela i sudija Rajli je svirao indirektan udarac. Prvi pokušaj je ponovljen jer je živi zid bio preblizu, a nakon drugog Ronaldo je pogodio posle dodavanja Gigsa.

Ipak, Vila se nije predala, i do izjednačenja je došla nakon pola sata igre. Kapiten Bari osovjio je loptu na desnoj strani i centrirao za Kerjua koji je glavom loptu sproveo iza Van der Sara za 1:1.

Tim rezultatom je i završeno prvo poluvreme, a nova uzbuđenja viđena su u drugom delu. U 58. minutu na iznenađenje svih Aston Vila je povela. Ronaldo je izgubio loptu an sredini terena, Barr je dodao na desnu stranu za Kerjua koji je odlično centrirao. Van der Sar nije na vreme istrčao i Agbolaor je glavom pogodio za 2:1.

U tom periodu gosti su delovali dosta bolje na terenu, ali to im na kraju nije donelo bodove. Ključan detalj meča dogodio se u 61. minutu kada Ferguson umesto Nanija ubacuje mladog Makedu. U narednih 20 minuta odbrana Vile dobro se držala sa naletima domaćina, ali deset minuta pre kraja Ronaldo je izjednačio.

Portugalac je primio loptu na ivici šesnaesterca prebacio je na levu nogu i poslao u donji levi ugao Fridela za 2:2. Tada su napadi Junajteda postali još intenzivniji, i Fridel je ponovo kapitulirao u trećem minutu nadoknade.

Gigs je dobro proigrao Makedu na ivici kaznenog prostora sa leve strane. Mladi Italijan je sjajnim potezom petom izbacio svog čuvara i divnim udarcem u dalji ugao savladao Amerikanca za konačnih 3:2.

U meču na Gudisonu očekivalo se malo golova i velika borba, ali domaćin je neočekivano lako slavio. Golove za ekipu Dejvida Mojesa postigli su Žo (2), Felaini i Osman.