Nedelja, 01.03.2009.

21:07

Novi poraz Barse

Atletiko Madrid savladao je Barselonu 4:3 u sjajnom derbiju 25. kola Primere, učinivši šampionat mnogo zanimljivijim nego što je izgledalo pre tri kola

Najveće iznenađenje kola priredio je Valjadolid koji je na ’Mestalji’ savladao Valensiju 2:1. Do pobede u gostima stigli su Rekreativo protiv Malage (2:0), Deportivo nad Numansijom i Maljorka protiv Hihona oba rezultatom 1:0. Čast domaćim ekipama spasila je Almerija koja je bila bolja od Hetafea (2:1). U Santanderu su Rasnig i Osasuna igrali 1:1, a u Sevilji Betis i Viljareal 2:2.

U derbiju kola na ’Visente Kalderonu’ sastali su se Atletiko i Barselona koji su odigrali još jednu utakmicu punu prelepih pogodaka (u prvom delu sezone Barsa je na Kamp Nou slavila sa ubedljivih 6:1). Barsa je povela u 19. minutu sjajnim golom Anrija sa oko 18 metara. Ništa manje atraktivn bio je Mesi koji je u 29. minutu prošao pored nekoliko igrača i savladao Lea Franka za prednost Barselone od 2:0. Ipak, Atletiko je samo dva minuta kasnije smanjio rezultat, a Forlan je fantastičnim golom sa 30ak metara zasenio oba gola gostiju.

I drugo poluvreme bilo je jednako zanimljivo i efikasno. Desetak minuta u grugom delu meča bilo je potremno Atletiku da preko Aguera izjednači rezultat i potpuno se vrati u igru. Međutim, Barselona u 72. minutu ponovo dolazi do prednosti drugim golim Anrija. Osam minuta kasnije Anri je ipak pokvario utisak koji je ostavio napravivši jedanaesterac pošto je u kaznenom prostoru oborio Sinamu-Pongola. Siguran realizator tek drugog penala koji je dosuđen protiv Barselone ove sezone bio je sjajni Urugvajac Dijego Forlan. Veliki preokret, i pobedu, u ovoj fantastičnoj utakmici Atletiku je u 89. minutu doneo Kun Aguero, treći igrač sa drugim golom u ovom meču. Argentinac je odigrao dupli pas sa Manišom i uz mnogo sreće izašao sam ispred Valdeza kojeg je lagano savladao.

Ovo je drugi uzastopni poraz Barselone koji je doveo njihovog najvećeg rivala Real Madrid na samo četiri poena zaostatka iako su u jednom trenutku imali i 15. Atletiko je sada sa 39 poena na šsetom mestu u Primeri.

U poslednjoj utakmici kola Betis i Viljareal su igrali nerešeno, 2:2. Gosti, koji se bore za mesto koje naredne sezone vodi u kvalifikacije za Ligu šampiona, imali su i dva gola prednosti ali je tim iz Sevilje uspeo da osvoji veoma bitan bod u borbi za opstanak. Kazorla je sa dva gola, u šestom i 37. minutu doneo veliku prednost „žutoj podmornici“ ali su Garsija u 42. i Oliveira u 57. izjednačili rezultat.

Viljareal ostaje na četvrtom mestu na tabeli sa 42 poena, pet manje od trećeplasrane Sevilje, a tri više od petog Atletiko Madrida. Betis se sa 27. poenom izjednačio sa Maljorkom i Sportingom iz Hihona i ta tri tima imaju samo dva boda više od Osasune koje im je najbliža od timova iz zone ispadanja.