B92 Sport Fantasy Fantasy šampion Evrope

Pravila igre Fantasy Fudbal Liga šampiona na B92

Igra počinje izborom članova ekipe. Svaki učesnik u igri ima pravo da prijavi jednu ekipu.

Osnovna pravila

Ekipu sačinjava 15 igrača, nije dozvoljeno selektovati manje ili više igrača. Sastavlja se na osnovu procenjene vrednosti igrača, koja je određena pred početak igre, i koja se tokom takmičenja može menjati principom ponude i potražnje – cena će rasti igračima koje angažuje veliki broj učesnika igre, dok će opadati onima koje učesnici igre izbace iz ekipe. Svaki igrač na početku ima 100 miliona evra, koje može da rasporedi na igrače. Dozvoljeno je iskoristiti manje od punog iznosa. Takmičenje se odvija kroz 13 kola – 6 u prvoj fazi, kada su u igri sva 32 kluba, a sedam u eliminacijama, kada broj ekipa postepeno opada. U okviru svakog kola ekipe dobijaju bodove, koji se sabiraju i na kraju takmičenja daju završni zbir.

Ekipa

U ekipi se, po mestu na terenu nalaze:

  • 2 golmana,
  • 5 odbrambenih igrača,
  • 5 vezna igrača i
  • 3 napadača

Broj članova tima iz jednog kluba je ograničen:
U tim je moguće uvrstiti maksimalno 3 igrača iz istog kluba.

Bodovanje

Cilj igre je prikupiti što više bodova. Bodovi se dodeljuju igračima koje ste izabrali u tim za mnoge aktivnosti koje vrše tokom meča. Za Fantasy fudbal UCL 2008/2009 relevantan je kompletan tok meča, koji uključuje regularni tok, eventualne produžetke i penal-serije. Tabela pokazuje kako se pojedini događaji boduju:

Događaj

Bodovi

Učešće u utakmici

+1

Bonus za najmanje 60 minuta na terenu

+1

Postignuti gol (golman i odbrana)

+6

Postignuti gol (sredina terena)

+5

Postignuti gol (napad)

+4

Postignuti gol iz penala tokom igre (bez obzira na mesto na terenu)

+4

Asistencija

+3

Neiskorišćeni penal

-2

Odbranjeni penal (uključujući i promašaj protivničkog igrača)

+5

Utakmica bez primljenog gola (golman i odbrana)*

+4

Utakmica bez primljenog gola (sredina terena)*

+1

Svaka dva primljena gola (golman i odbrana)

-1

Svake tri odbrane (golman)

+1

Žuti karton

-1

Crveni karton (direktni crveni ili dva žuta kartona)

-3

Zarađeni penal

+1

Skrivljeni penal

-1

Gol u penal-seriji

+1

Promašaj u penal-seriji

-2

Odbranjeni penal u penal-seriji

+3

*neophodno je da igrači na terenu provedu najmanje 60 minuta da bi dobili ovaj bonus

Za određivanje broja poena merodavna je zvanična statistika UEFA. Zvanični stav UEFA je da statistika ostaje privremena do isteka 24 časa po završetku meča. Zvanični rezultati u igri Fantasy fudbal Euro 2008 su oni koji budu važili po isteku 24 sata od završetka poslednje utakmice u jednom kolu. Svi dotadašnji rezultati su privremeni.

Sastavljanje tima

Tim sačinjava 11 igrača koje učesnik igre bira u okviru svoje 15-člane ekipe. Bodove donose samo igrači koji su članovi tima. Tim se sastoji od 11 igrača izabranih po sledećem kriterijumu:

  • 1 golman,
  • 3-5 odbrambenih igrača,
  • 3-5 veznih igrača,
  • 1-3 napadača.

Jedan od igrača je kapiten. Kapiten koga izaberete boduje se dvostruko u tom kolu (odnosi se i na pozitivne i na negativne poene). Igrači koji ne uđu u tim smeštaju se na klupu, po redosledu koji izabere vlasnik ekipe. Redosled igrača na klupi bitan je kod automatskih izmena.

Isti tim ostaje na terenu tokom celog jednog kola.

Rok za sastavljanje tima je svaki aktivni utorak u 19.30h po srednjeevropskom vremenu. Pod aktivnim utorkom podrazumeva se utorak u kojem ima utakmica Lige šampiona (svako kolo osim finala). Od ranije pomenutog termina početka kola odstupaće se jedino u slučaju da se utorkom neka utakmica igra ranije od 20.45, u tom slučaju rok za prijavu tima je 17.30h po srednjeevropskom.

Od tog trenutka do početka utakmica nisu moguće nikakve aktivnosti u okviru igre, a po početku utakmica ulazi se u novo kolo i sve promene koje tada učinite odnose se na sledeće kolo.

Unutar ekipe dozvoljeno je neograničeno menjati igrače koji su u timu, s tim što se za jedno kolo računa ekipa kakva je bila na isteku roka (19.30h svakog aktivnog utorka).

Automatske izmene

Bodove po pravilu donose samo igrači koji su izabrani u 11-člani tim, a izuzetak je situacija kada neko od članova tima uopšte ne uđe u igru tokom tog kola.

U tom slučaju vrši se automatska izmena, po sledećim pravilima:

  • Ako nije igrao golman, automatski u tim ulazi njegova rezerva.
  • Ako nije igrao neko od članova tima, automatski ga menja prvi igrač sa klupe, pod uslovom da se ne krši pravilo taktike (minimalni broj igrača iz neke linije na terenu).
  • Ukoliko bi se to pravilo prekršilo (na primer: da u postavi 3-5-2 neko od odbrambenih igrača ne igra u tom kolu, a da je prva rezerva napadač), u tim automatski ulazi rezerva iz iste linije kojoj pripada fudbaler koji nije igrao (u pomenutom primeru: prvi odbrambeni igrač).
  • Ukoliko ni prvi igrač sa klupe nije igrao u tom kolu, pravo se prenosi na sledećeg igrača na klupi (i dalje važi pravilo o taktici).

Transferi

Tokom celog takmičenja dozvoljeno je vršiti transfere, vodeći računa o uklapanju u budžet, rasporedu igrača na terenu i pravila o broju članova jednog kluba u ekipi.

Po jednu izmenu svake nedelje dozvoljeno je vršiti bez ikakvih sankcija, a za svaku izmenu preko toga igrač dobija po 3 kaznena boda. Tim se može neograničeno menjati do prve utakmice u prvenstvu, bez ikakvih negativnih bodova.

Posle početka takmičenja pravila transfera računaju se ovako:

Kolo 2-6

  • Dve izmene bez ikakvih negativnih bodova
  • Do tri igrača iz istog tima

Kolo 7

  • Pet izmena bez ikakvih negativnih bodova
  • Do tri igrača iz istog tima

Kolo 8

  • Dve izmene bez ikakvih negativnih bodova
  • Do tri igrača iz istog tima

Kolo 9

  • Tri izmene bez ikakvih negativnih bodova
  • Do četiri igrača iz istog tima

Kolo 10

  • Dve izmene bez ikakvih negativnih bodova
  • Do četiri igrača iz istog tima

Kolo 11

  • Tri izmene bez ikakvih negativnih bodova
  • Do pet igrača iz istog tima

Kolo 12

  • Dve izmene bez ikakvih negativnih bodova
  • Do pet igrača iz istog tima

Kolo 13

  • Četiri izmene bez ikakvih negativnih bodova
  • Do osam igrača iz istog tima

Rokovi za transfere identični su sa rokovima za određivanje 11-članog tima, a sastav ekipe koji je zatečen u trenutku isteka roka tretira se kao sastav za to kolo.

Napomena: Svi transferi vrše se u trenutku kada potvrdite transfer. Ako pre isteka roka za sledeće kolo rešite da u tim vratite tek prodatog igrača, to će se računati kao dva transfera.

Cena

Cena igrača menjaće se tokom igre u odnosu na zakone ponude i potražnje: cena će rasti fudbalerima koje angažuje veliki broj učesnika igre, dok će opadati onima koje učesnici igre izbace iz ekipe. Na nju ne utiče realni učinak fudbalera, već samo ponašanje tržišta (mada se tržište po pravilu ponaša u skladu sa događajima na terenu).

Promena se može dogoditi u bilo kom trenutku igre, u zavisnosti od toga kada određeni broj igrača kupi ili proda nekog fudbalera.

Fudbaleri se kupuju po ceni koja važi u trenutku kupovine i koja se vidi u transfer meniju.

Prodajna cena je ona, koja se vidi u meniju Moj tim, u koloni Prodaja.

Ukoliko je od trenutka kupovine fudbalera njegova cena ostala ista ili se smanjila, njegova prodajna cena identična je trenutno važećoj. Ukoliko je cena fudbalera u međuvremenu rasla, dobijate samo polovinu zarađenog novca.

Primer: početna cena fudbalera je 8.0, porasla je na 8.4, ukoliko ga u tom trenutku prodajete, dobijate 8.2.

S obzirom na to da se cene računaju do jedne decimale (tj. do stotina hiljada, ako je početna vrednost tima 100 miliona), ako je porast cene u stotinama hiljada neparan, prodajna cena se zaokružuje na niži broj.

Primer: početna cena fudbalera je 8.0, porasla je na 8.5, ukoliko ga u tom trenutku prodajete, dobijate 8.2.

Promena cena fudbalera utiče na vrednost vašeg tima. Na početku igre ona je 100 miliona za sve (računajući vrednost igrača plus eventualni ostatak u banci), ali se menja tokom igre u skladu sa promenom cena fudbalera koji tim čine.

Po pravilu većina timova do kraja igre košta više od početne vrednosti, jer cene fudbalera skaču tek pošto ih određeni broj učesnika kupi.

Lige

U ovom izdanju našeg Fantasy fudbal takmičenja biće moguće organizovati posebne lige, a sistem će biti pravovremeno objašnjen.

Hvala na poverenju i srećno!
B92



ponedeljak 23. novembar 2009.

UEFA