Rumunija nikada nije bila u evropskom vrhu, ali je to ekipa koja svakoga može da iznenadi. Čvrsta i uporna reprezentacija, nalik na one iz ere Gvozdene zavese. Rumunija je jedna od dve zemlje sa Balkana koja je imala šampiona evrope. Ali to je bilo pre više od 20 godina. Od generacije fantastičnog Georgija Hadžija, Florina Radičojua i Dumitreskua, Rumuni nemaju zapaženu ulogu u Evropi, ali bi na EP u Austriji i Švajcarskoj baš ova ekipa mogla da bude jedno od iznenađenja predvođena „preporođenim“ Adrijanom Mutuom. Zanimljivo je da su prvu međunarodnu utakmicu odigrali 1922. godine sa Jugoslavijom i slavili sa 2:1.
Viktor Piturka, čovek koji drugi put u karijeri vodi ovu selekciju, napominje da će glavnu reč u timu imati fudbaleri koji su izneli kvalifikacije. Piturka je bio član sjajne ekipe Steaue za koju je na 175 mečeva postigao čak 135 golova. Može se slobodno reći da je u pitanju po prsoeku mlada ali veoma iskusna ekipa. Samo tri igrača su 30+, ali većina ih ima preko dvadeset mečeva za nacionalnu selekciju.
Najveći problem za Rumuniju predstavlja činjenica da ta ekipa osam godina nije igrala na velikim takmičenjima, ali je dobra vest da su u kvalifikacijama za ovaj šampionat na 12 mečeva doživeli samo jedan poraz i dva puta odigrali nerešeno. Piturka je od novih igrača uvrestio samo Mariusa Nikulaua člana škotskog premijerligaša Invernesa. Ono što je retkost u današnjem modernom fudbalu a jedna je od glavnih karakteristika rumunske reprezentacije je da više od polovine pozvanih igrča dolazi iz domaćeg prvenstva.
Taktika: Kao bivši centrafor Piturka voli napadački fudbal, ali sa merom opreza. Taktika se svodi na neku vrstu 4-4-2 u kojoj jedan od najboljih igrača na poziciji centalnog odbrambenog igrača Kristijan Kivu ima ulogu na sredini terena. Bogdan Lobont nema konkurenciju na golu, jer je Marijus Popa samo jednom dobio šansu, dok Stančoju svoju još čeka. Na sredini se oslanja na „radilice“ Nikolitu i Petrea. Udarnu iglu predstavljaju Marica i Mutu, koji su zajedno u kvalifikacijama postigli 11 golova od ukupno 26.
Ključni igrači: Adrian Mutu, igrač kojem je karijera „visila“ o koncu zbog uživanja kokaina, nosilac je igre Fiorentine i rumunske selekcije. Na 83 meča za tim iz Firence postigao je 42 gola. Najveća opasnost po gol protivnika je kada izvodi slobodne udarce, uz to je i sjajan asistent. Čvrstina u odbrani dolazi od Kristijana Kivua i Kozmina Kontre, a među igračima kojima selektor Piturka najviše veruje svakako je golman Lobont.
Kvalifikacije: Igrali su u grupi G i od samog početka kvalifikacija jedino pitanje koje se postavljalo bilo je koja će od tri favorizovane selekcije Holandije, Bugarske i Rumunije optasti. Počelo je remijem sa Bugarskom na domaćem terenu 2:2, oba gola primljena su u završnici meča. Ussledile su očekivane pobede nad Albanijom i Belorusijom, pa ond još jedan remi, ovog puta sa Holandijom 0:0. Od tog trenutka Rumuni su preuzeli stvari pod svoje i sa šest vezanih trijumfa istakli ozbiljnu kandidaturu za plasman na Euro. Ponovo su Bugari bili kobni po svoje komšije pobedom na domaćem terenu od 1:0, ali taj meč nije bio bitan, jer je na poslednjem Rumunija lako savladala Albaniju i plasirala se kao prvoplasirana u grupi G sa 29 bodova.
Istorija EP: Od 1960. godine kada su prvi put igrali kvalifikacije, trebalo im je čak 24 godine da se nađu na završnici evropskih prvenstava. Ponovo je usledila velika pauza od 12 godina, ali na dva prvenstva koja su odigrali 1984 i 1996 nisu otišli dalje od prvog kruga. Već 2000. su bili nešto uspešniji. Tada su prošli u četvrtfinale, ali četiri godine kasnije ponovo nisu uspeli da se kvalifikuju. |