Amaterizam u izradi anketa

Info

Izvor: B92

Nedelja, 01.09.2002.

02:05

Default images

- Licno ne verujem u svesnu manipulaciju ali sam uveren da postoje lose uradjene ankete, amaterski pristup poslu, nedostatak kvalifikovanih ljudi ali i nepostojanja ozbiljne baze podataka, a to sve cini da se negde pojave besmisleni rezultati. Ima i pokusaja samopromocije manjih firmi koje tek izlaze na trziste, pojavljuju se mali uzorci, nesolidno uradjene ankete - kaze Bogosavljevic.

Solidna istrazivanja su skupa a naravno glavni trosak je prikupljanje podataka. Na uzorku od 2000 ispitanika ova kuca, primera radi, angazuje 180 do 200 anketara kojima treba platiti rad, putne troskove a sem toga tu su izdaci za one koji kontrolisu rad anketara, kao i niz drugih troskova... U nastojanju da ustede, tacnije izbegnu rashode, neke, posebno manje agencije, idu na manji uzorak, ne postuju potrebnu proceduru pa je istina manji trosak ali bez sumnje i manja pouzdanost tako dobijenih rezultata.

Iako je posao istrazivaca u ovakvim slucajevima samo da "mere" raspolozenje javnog mnjenja, dakle i kada nema svesne namere da se nastimuju rezultati, greska se moze pojaviti ako oni koji se late tog posla ne znaju da koriste instrumente kojima raspolazu, kao sto je slucaj sa neodgovarajucim uzorkom.

Mogucnosti da se slika stvarnosti deformise cini se da su brojne vise iz trapavosti nego iz unapred smisljene namere. Medjutim, sumnje da su rezultati anketa svesno i planski smisljeni kako bi se jednima naudilo a drugima pomoglo u politickim borbama, vrlo cesto podsticu i sami akteri. Jedni cak ove ankete dovode u kontekst govora mrznje, a drugi najdirektnije tvrde da su "sva ta istrazivanja falsifikovana" kao i da se na osnovu rezultata istrazivanja "moze pouzdano zakljuciti ko ih je narucio i finansirao".

- Izvor sumnje pored ostalog potice i od licnosti koje su predmet merenja i to ne zato sto oni stvarno sumnjaju u ispravnost rezultata, vec zato sto im objavljeni rezultati ne odgovaraju - komentarise ovu pojavu Bogosavljevic uz opasku da to "ni Milosevic nije radio prakticno do poslednjeg dana pred septembarske izbore". Tek tada je ovu agenciju, primera radi, optuzio za "saradnju sa neprijateljima"...

Navikli da drugi plate...

Mada je "Strateski marketing" najsiroj javnosti poznat kao kuca koja meri naklonost gradjana pojedinim partijama odnosno politicarima, odnosno bavi se ovakvim tipom istrazivanja, Bogosavljevic kaze da ta vrsta istrazivanja iznosi svega "dva do pet odsto" ukupnog angazmana ove kuce. Upadljivo najveci deo posla su marketinska istrazivanja za poznate narucioce i koja se po pravilu ne objavljuju, jer se klijentima garantuje tajnost.

- Stranke nam nisu ni veliki ni ozbiljni partneri, bas kao ni drzavni funkcioneri. Cak naprotiv, politicke partije su jako retko klijenti. Stranacki lideri su dosta naucili u protekle tri godine o istrazivanju javnog mnjenja ali su navikli da ta istrazivanja neko drugi placa. Neke stranke nemaju para za ta istrazivanja, druge nemaju naviku da ih plate - otklanja uvrezeno stanoviste direktor SM.

Naravno, ni Srdjan Bogosavljevic ne iskljucuje bas svaku mogucnost uticaja ovakvih istrazivanja na javno mnjenje. Kada se recimo objavi rejting koji uzivaju pojedini politicari "jedan deo neopredeljenih ali i onih autoritarnih" usmerava se ka najbolje plasiranim kandidatima. Poznato je, kaze, da autoritarni uvek idu ka pobedniku. Pre samih izbora, naravno, ne zna se ishod ali objavljivanje kako se koji kandidat kotira, takodje je informacija koja delu populacije znaci i neku orijentaciju. To istina nije neki veliki broj ali u tom delu "moze se govoriti o nekom nasem uticaju", kaze direktor "Strateskog marketinga".

I agencija izmanipulisana

Ugovor izmedju narucioca posla i marketinske agencije klijentu garantuje tajnost podataka dobijenih istrazivanjem. Narucilac moze medjutim, da objavi samo deo podataka koji mu idu u prilog ali u tom slucaju ne sme - bez prethodnog odobrenja - da naznaci ime agencije. Bogosavljevic medjutim, navodi da se desavalo da narucilac objavi podatke koji mu idu u korist ili ih stavi u sasvim drugi kontekst razlicit od istrazivackog miljea, pa posle ovakvih intervencija ipak potpise Strateski marketing.

Iako to nanosi ozbiljne sumnje u kredibilitet agencije, do sada nisu reagovali delom zato sto nije bilo dramaticnih situacija ali i zato "sto jos ne verujem u efikasnost pravosudja kad je rec o zastiti intelektualne svojine" objasnjava direktor agencije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: