Izvor: B92

Zbog lošeg vremena, most Golden Gejt u San Francisku je bio zatvaran samo tri puta u svojoj istoriji.

1. Golden Gejt most prepoznatljivi je simbol San Franciska i SAD-a. Ime (“Zlatna vrata”) je dobio prema tesnacu koji deli ovaj kalifornijski grad od Tihog okeana, a koji je tako nazvao kapetan Džon Frimont još 1846. godine.

2. Most je građen od 1933. do 1937. godine prema zamislima mladog inženjera Josifa B. Štrausa. Otvoren je za javnost 28. maja 1937. godine, a u njegovu izgradnju utrošeno je oko 35 miliona američkih dolara. Stručnjaci su procenili da bi ovakav most danas koštao mnogo više od 1 milijarde dolara.

3. Protiv izgradnje mosta bilo je više oko 2300 građana, kompanija i organizacija. Glavni protivnik bila je kompanija Southern Pacific Railroad koja je imala u vlasništvu 51 odsto trajekata koji su prevozili ljude i njihove automobile iz San Franciska u obližnji okrug Marin. Pema izgradnji su neprijateljski bile nastrojene i neprofitne organizacije poput Sierra Cluba, koje su se plašile da će most ugroziti prirodne lepote, floru i faunu tesnaca.

4. Nije poznato koliko je tačno ljudi radilo na građenju mosta, ali se zna da je u proces bilo uključeno deset različitih graditeljskih kompanija. Nijedna od njih više ne postoji, pa su izgubljeni tačni podaci o svim osobama koje su radile na Golden Gejtu.

5. Tri meseca pre otvaranja mosta, 10 osoba izgubilo je život nakon što je skela na kojoj su stajali pala kroz zaštitnu mrežu u Tihi okean, a tokom građenja mosta je poginulo ukupno 11 osoba.

6. "Na pola puta do pakla" svojevrstan je nadimak zaštitne mreže koja je bila postavljena ispod čelične konstrukcije tokom građenja. Ova mreža spasla je živote 19 muškaraca koji su izgubili ravnotežu tokom izvođenja radova na mostu.

7. Golden Gejt teži 887.000 tona, a prostire se na 1280 metara visine, pa se nakon izgradnje smatrao najvećim visećim mostom na svetu. Danas je osmi najveći viseći most u svetu (i drugi najveći u SAD nakon Verrazano-Narrowsa u Njujorku). Titulu najvećeg mosta nosi Akaši-Kaikjo u Japanu koji je dug 1991 metara.

8. Od otvaranja mosta do početka 2014. godine most je prešlo 2.025.883.491 vozila.

9. Zbog lošeg vremena most je bio zatvaran samo tri puta u svojoj istoriji. U decembru 1951, 1982. i 1983. vetrovi su dostizali brzinu od 110 do 120 kilometara na sat, zbog čega je saobraćaj bio obustavljen na nekoliko sati.

10. Okrug Golden Gate Bridge, Highway and Trasportation doneo je u aprilu 1976. godine odluku da motorna vozila s dve osovine i s tri i više putnika ne treba da plaćaju mostarinu tokom saobraćajnih gužvi. Ovo pravilo važilo je sve do 2010. godine, a danas se prelazak za takva vozila naplaćuje 4 dolara.

11. Za brojne posetioce mosta, proslava 50. rođendana Golden Gejta pretvorila se u noćnu moru. Organizatori su očekivali 50.000 ljudi, a pojavilo se 800.000 pojedinaca. Zbog jakog vetra i velikog saobraćaja, most je počeo izuzetno da se ljulja. Iako pojedinci nikad nisu bili u stvarnoj opasnosti, mnogi su osetili klaustrofobiju, mučninu i vrtoglavicu.

Kako se gradio most, pogledajte na ovom snimku:

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.