Izvor: B92

U Pirotu u hali "Kej" 31. januara i 1. februa biće održan Sajam peglane kobasice, za koji prema najavama organizatora vlada veliko interesovanje ne samo u Srbiji nego u celom regionu.

Pored pirotskog kačkavalja i ćilima, pirotska peglana kobasica je još jedan brend pirotske opštine po kome je ona poznata. Direktor Turističke organizacije Pirota Bratislav Zlatkov rekao je agenciji Beta da je posebno interesovanje kod turista iz Bugarske koji organizovano preko svojih agencija dolaze u Pirot na ovu manifestaciju.

"Do sada imamo više od 2.000 prijava turista iz Bugarske za sajam i smeštaj u Pirotu. Zbog velikog interesovanja smo ove godine odlučili da manifestacija traje dva dana. Najviše je prijavljenih turista iz Sofije, Blagoevgrada, Pernika, Montane i Vršeca iz Bugarske ali iz Skoplja i Kumanova u Makedoniji. Veliko je interesovanje i medija i za sada imamo preko 70 akreditacija", rekao je on.

Zlatkov je naglasio da je prvi put urađena i kompletna analiza mikorobiološke ispravnosti uzoraka. "Svih 36 uzoraka pirotske peglane kobasice koje smo poslali na analizu u niški Veterinarski specijalistički institut su ispravni. To znači da svih 36 izlagača koji su se prijavili za Sajam peglane kobasice mogu da učestvuju na ovoj manifestaciji sa svojim proizvodima koji su zdravstveno ispravni", rekao je Zlatkov.

Pored 36 proizvođača peglane kobasice, na Sajmu će biti i desetak mlekara i proizvođača sira i desetak vinarija iz Srbije. Ispred hale "Kej" će biti štandovi domaće radinosti a u Omladinskom kulturnom centru prezentacija pirotske trpeze koje pripremaju članice Udruženja žena sa sela "Temštanka" iz Temske i "Izvorsko zrno" iz Izvora.

Organizatori sajma su Turistička organizacija Pirota, Udruženje proizvođača pirotske peglane kobasice, Dom kulture i Sportski centar Pirot, a pod pokroviteljstvom opštine Pirot, Peglana kobasica pravi se jedino u pirotskom kraju tokom zime i to od najkvalitetnijeg kozjeg, junećeg i ovčijeg mesa sa dosta belog luka i paprike, ali bez ikakvih aditiva, konzervansa i dodatnih masnoća i bez ikakve termičke obrade. Suše se na promaji na tavanu i svaki dan peglaju flašom, zbog čega su i dobile naziv peglane kobasice.

Mnogi ih smatraju i afrodizijakom.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.