Izvor: Ljiljana Pavloviæ

Autor: {"id":361322,"id_news":1180178,"name":"","surname":"Ljiljana Pavlovi\u00e6"}

Staro planinsko selo Gostuša, tridesetak kilometara od Pirota, jedinstveno zbog kuća s kamenim krovovima i autentične arhitekture, odavno privlači pažnju stručnjaka iz celog sveta. Projekat konzervacije i revitalizacije takozvanog Kamenog sela, koji su uradili naši stručnjaci, pomoći će da se ovo izuzetno kulturno dobro i sačuva.

Kada vas put nanese u Gostušu, prvi utisak je da je ovde vreme stalo. Jedinstvena arhitektura, krovovi od kamenih ploča, autentičan ambijent kao pre par vekova kada su ovde izgradjene prve kuće.

„Ima 200 godina kuće koje su građene samo od kamena, nema drugog materijala, samo kamen, drvo, blato“, kaže meštanin Momčilo Nikolić.

Meštanin Milovan Panajotović dodaje: “Šta god je bilo od prirodnog materijala - kamen, drvo, najviše bukovo, to je bilo najbliže, pri ruci.“

“Isle su rabadžije zapregama , vadili su te kamene ploče, kopali, doterivali drvenim sankama, to je bila velika muka“ priseća se Slovena Vlatković.

Nekada je ovde živelo više od hiljadu ljudi, sada jedva pedesetak, većina odavno u osmoj deceniji. Meštana je sve manje, a i neke od ovih jedinstvenih građevina polako podležu zubu vremena.

„Ja bih voleo da mi neko da pare, da popravimo kuće, da ne padnu, to je ono sto sam ja izgradio za život, a da padne i da ja gledam“, kaže Panajotović

Momčilo Nikolić dodaje da se samo priča da je to pod zaštitom države, a niko ne preduzima mere da bi ga zašitio.

Zaštitom Kamenog sela naredne dve godine baviće se stručnjaci niškog Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Njihov projekat prepoznala je Evropska komisija i nagradila “Evropskim priznanjem za nasleđe“.

Elena Vasić Petrović, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš kaže: “Ideja je da se rade, najpre, konzervacijske radionice, da, kako smo počeli, sa mladim stručnjacima nastavimo rad u Gostuši. To su konzervacijski kampovi, gde bismo im dali određena znanja iz oblasti zaštite nepokretnih kulturnih dobara. Sa druge strane bismo lokalno stanovništvo i zainteresovane ljude obučili za stare zanate jer to izumire, a ključno je za obnovu kuća.“

Za sada je ovde u ponudi pet kuća za smeštaj turista, kada bi država pomogla da još neke budu obnovljene, selo Gostuša bi, osim što je prirodni i kulturno-istorijski spomenik, moglo da predstavlja i važan turistički potencijal ovog kraja.

Mir, čist vazduh, autentičan ambijent - nisu jedino što Gostuša može da ponudi turistima.

Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš dodaje: “Tu su razni proizvodi - sir, kiselo melko, banica, odličan med, staroplaninska jela karakteristicna za taj kraj. Na obodu je Zavojskog jezera koje je, takođe, veliki turistički potencijal.“

A da bi se Gostuša našla na turističkoj mapi, nedostaje, pre svega, put, koji je dužinom od dva kilometra bez asfalta i u izuzetno lošem stanju. Na potezu je lokalna samouprava, da uradi prvi korak da sačuva ovo važno kulturno nasleđe koje je prepoznala i Evropa.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.