B92 Putovanja Skijanje
prethodna strana 1 od 4 sledeca idi na stranu

25. februar 2009.

Zimska idila na Goliji

Ljubitelji zimskih sportova pohrlili su ovih dana iz svih krajeva Srbije da uživaju u čarima Golije, snežne lepotice koja pleni netaknutom prirodom, velikim brojem kulturno-istorijskih spomenika, čistim rekama i jezerima. Njenim „stazama zdravlja“ svakodnevno prođe na desetine turista.

Autor: B. Bojović
Izvor: Blic

Snežni pokrivač na najvišem vrhu Golije, Jankovom kamenu, dostiže ovih dana visinu do dva metra. Gosti iz Čačka, Arilja, Lučana, ali i veliki broj turista iz ostalih krajeva Srbije skijaju na Dajićkom brdu. Zahvaljujući tabaču snega i visini snežnog pokrivača skijaška staza je spremna za zimske sportove, a važi za jednu od boljih u Srbiji. Dnevni ski-pas košta samo 300 dinara, a iznajmljivanje opreme 200 dinara. Ski-lift dug je 400 metara i može da preveze hiljade skijaša. Mališanima je na raspolaganju dečji ski-lift, oko dvesta metara dužine, prilagođen njihovom uzrastu.

Jovan Kozomora iz Beograda već drugi put dolazi na Goliju i smešten je u apartmanima „Golijskog dara“ u samom srcu ove planine.

– Priroda je fenomenalna. Prava zimska idila. Sve je čisto i belo. Nema hotela, mir je i tišina. Čist vazduh i zdrava hrana. Ovde zaista morate doći zbog sebe jer je odmor za dušu i telo. Goliji jedino fale dobri putevi kako biste mogli da obiđete što više znamenitosti. Smeštaj je takođe fantastičan, a domaćini odlični – kaže Kozomora.
Vlasnik apartmana „Golijski dar“ Mladen Luković rekao nam je da najviše gostiju dolazi iz Beograda, Novog Sada, Kragujevca mada ih je bilo iz Crne Gore i BiH.

– Gosti su nam najbolja reklama. Ako samo jednom dođu i vide ovu planinsku lepoticu, stalno nam se iznova vraćaju sve brojniji, sa prijateljima, rođacima, komšijama. Osim što uživaju u čarima Golije, veoma su zainteresovani i za jela iz ovog kraja.

Cena apartmana je 30 evra – kaže gazda Mladen Luković.

– Uredićemo što pre pešačke staze i izletišta. Iduće godine biće puštena u rad velika žičara kod Golijske reke. To će biti jedno novo iskustvo za sve skijaše jer će imati priliku da se duže od dva kilometra spuštaju niz padine Golije, a startovaće sa najvišeg vrha ove planine Jankovog kamena koji je na nadmorskoj visini 1.833 metra – kaže Miloje Ostojić iz Turističke organizacije Ivanjica.

Skijanje - Ostali tekstovi

Photo: NachoMC / Flickr

Bansko, jeftino skijanje

| 19. novembar 2009.

Cena punog šestodnevnog paketa, koji uključuje ski-pas, školu skijanja (četiri sata dnevno) i kompletnu opremu, iznosi 249 € Dalje

Villach - čarobna regija Koruške

| 17. novembar 2009.

Zimska priča u regiji Villach nudi tri skijališta – Gerlitzen koji skijašku sezonu otvara 27.11.2009. te Verditz i Dreiländereck na kojima skijaška sezona započinje 8. Dalje

Photo: Marina Lalović

Ski pas na Kopaoniku 110 €

| 15. novembar 2009.

Sedmodnevni ski pas na Kopaoniku je 10.200 dinara, a pojedinačna vožnja 300 din. Dalje

Photo: Joao Maximo / Flickr

Šladming, 175 km staza

| 13. novembar 2009.

Sa 74 staze ukupne dužine 175 km i skoro stotinu ski liftova, Šladming je skijalište koje se otkriva minimum sedam dana Dalje

Photo: Edi Weissmann / Flickr

St. Anton, dubok sneg i noćni život

| 12. novembar 2009.

Mnogo dugih avanturističkih staza za napredne skijaše, i nov i ekstenzivan sistem žičara, povezan sa okolnim skijalištima. Dalje

Photo: KΛ13 / Flickr

Pojana Brašov, ležerno skijanje

| 06. novembar 2009.

Jedno je od najjeftinijih skijališta u Evropi je sa samo 14 km staza namenjeno početnicima, kao i onima koji vole da dobar deo dana provedu izvan skijališta Dalje

Jahorina

Jahorina i Bansko - jeftino i dobro

| 30. oktobar 2009.

Moderna skijališta, lepa priroda i povoljne cene mame na nova odredišta Dalje

Photo: Klearchos Kapoutsis / Flickr

Gde ćemo na skijanje

| 26. oktobar 2009.

Jahorina je najjeftinija, Kopaonik blizu, ali skup, a Borovec je za prave skijaše Dalje

Zermatt / Photo: Philip Larson / Flickr

Skijanje po glečerima tokom leta

| 20. maj 2009.

Evropski su glečeri sjajna prilika onima kojima pet-šest meseci kasne jeseni, zime i ranog proleća nisu dovoljni da se ‘naguštaju’ snežnih radosti. Dalje

prethodna strana 1 od 4 sledeca idi na stranu
nedelja 22. novembar 2009.

Top ponude avio kompanija (video)

Pariz, Kopenhagen, London, Dubai, Tel Aviv, Njujork, Bangkok, Vašington, Čikago