Berlin postaje opasno mesto?

Štampa komentariše činjenicu da je sve više napada na ljude u Berlinu te da se oni posebno dešavaju na stanicama metroa. Teme su i pristizanje izbeglica iz Afrike u Italiju i moguće izručenje Asanža Švedskoj.

Izvor: DW

Izvor: B92

Petak, 25.02.2011.

10:45

Default images

U Berlinu je sve više napada maloletnih siledžija na nedužne prolaznike – nasilje za koje je dovoljan i najmanji povod naročito je prisutno u hodnicima podzemne železnice. Tim povodom, list Berliner morgenpost piše: „Berlin je uvek bio velegrad u kome su se ljudi osećali sigurno. (…) Ali, ta sigurnost polako nestaje. Političari ne reaguju. Prošle nedelje je jedan 17-godišnji turista u Landsberger-aleji brutalno pretučen i opljačkan. Počinioci su mladi, muškog roda. Čim prvi renomirani turistički vodič objavi upozorenje u vezi sa opasnostima u Berlinu, turistički bum će brzo jenjati. Možda ta misao može da probudi političare iz letargije – ako to već ne može da učini briga za građane.“

Prevara je deo nemačkog zdravstvenog sistema

Landescajtung (Lineburg) je objavio komentar o skandalu sa lekovima protiv side namenjenim Africi, koji su, umesto da se tamo prodaju po jevtinim cenama, završili na evropskom tržištu – gde koštaju mnogo više: „Prevara je deo nemačkog zdravstvenog sistema kao što mafija pripada Italiji. Tržište lekova vredi milijarde – a radi se i o sistemu solidarnosti koji je toliko pun birokratije da prosto provocira kriminalne radnje. Pre svega je nemačko farmaceutsko tržište omiljeno poprište prevare i korupcije. A sumnja na prevaru sa medikamentima protiv side namenjenim Africi donosi novi kvalitet: onaj ko sprečava da subvencionisani lekovi dospeju du najsiromašnijih pacijenata u Africi, prekoračio je sve moralne granice. To je ugrožavanje ljudskih života.“

Italija prikriva sopstvene greške

List Noje osnabriker cajtung (Osnabrik) komentariše aktuelnu situaciju u Libiji: „Alarmizam italijanske vlade je providan. Iz dana u dan, ministar unutrašnjih poslova Roberto Maroni povećava zamišljeni broj izbeglica koje mogu da stignu iz Afrike. Desetine hiljada, stotine hiljada, milion će ih stići, kaže, i dodaje da preti masovni egzodus biblijskih razmera. Takvim horor-brojkama, Italija, baš kao i Grčka, zapravo pokušava da skrene pažnju sa sopstvenih propusta. U obe zemlje izbeglice se u prihvatnim logorima nalaze u neljudskim uslovima. Fer postupak za dobijanje azila, u kome bi svaki slučaj bio tretiran individualno, sa prevodiocem i primerenim smeštajem, samo je teorija. Ali, krivica za tako jadne uslove nije na Briselu. Jer, odatle stižu velike subvencije u zemlje sredozemlja – koje treba da omoguće da se te zemlje izbore sa velikim prilivom izbeglica. Tome treba dodati i da su druge zemlje EU, poput Nemačke, do sada primile više izbeglica nego Italija, koja se najviše žali.“

Asanž žrtva zavere? Teško…

Lajpciger folkscajtung (Lajpcig) se bavi odlulkom britanskog suda da se osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž izruči Švedskoj, gde je optužen za silovanje. „Hoće li Asanžu u Švedskoj najpre suditi – a zatim ga prebaciti u Gvantanamo? Da li je hakerska zvezda žrtva seksualnog komplota koji je smislila CIA? – Teško. Argumenti Asanžovih pristalica su apsurdni koliko i površni. Nažalost, to važi i za njegov londonski advokatski tim. Na kraju saslušanja je i dalje bilo mnogo otvorenih pitanja, ali jedno je jasno: u principu nema razloga da se Asanžu i dalje garantuje utočište u Londonu.“

Priredio: Saša Bojić

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

23 h

Podeli: