Afrički patuljasti jež: Miran i nezahtevan

Afrički patuljasti jež izuzetno je simpatičan i nezahtevan kućni ljubimac koji preko dana većinu vremena spava, a aktivan postaje tek uveče.

Izvor: B92

Sreda, 11.12.2013.

13:45

Default images

Poreklo

Ovaj mali sisar iz porodice Erinaceidae poreklom je iz Afrike, ali se u prirodi može naći i u Evropi, Aziji i na Novom Zelandu. Postoje dve glavne grupe ježeva: evropski koji je zakonom zaštićen i afrički koji je omiljen kao ljubimac.

Izgled

Afrički patuljasti jež, kao i ostale vrste ježeva, ima bodlje koje su zapravo vrlo tvrde šuplje dlake koje služe za odbranu. Njegove su duge do tri centimetra.

Donji deo tela, noge i njuška prekriveni su mekim belim krznom. U odraslom su dobu dugi od 17 do 24 centimetra i teže oko pola kilograma. U prirodi dožive od 1,5 do tri godine, a kao ljubimci od šest do devet.

Temperament

Ovi noćni sisari-insektojedi vrlo su simpatične i nezahtevne životinjice. Kako su noćne životinje, tek uveče postaju aktivni. Na ljude prvo reaguraju odbrambeno - sklupčaju se i ispuštaju zvuk sličan šištanju - ali mogu se pripitomiti nakon što se naviknu na miris vlasnika.

Nemaju neprijatan miris i ne izazivaju alergijske reakcije kod ljudi alergičnih na dlaku. Imaju vrlo razvijen njuh i sluh.

Ishrana

Ježevi pripadaju grupi svaštojeda, ali najviše se hrane insektima. U prirodi najčešće jedu skakavce i cvrčke, ali i crve i gliste pa bi bilo dobro tako ih i hraniti.

Od biljaka im slobodno ponudite zelenu salatu, spanać, paradajz, šargarepu, jabuku, bananu, narandžu, dinju, grožđe i slično. Takve je obroke dobro obogatiti posnim svežim sitom ili kuvanim jajetom.

Kao alternativa može poslužiti suva ili mokra hrana za mačke.

Voda treba uvek da mu bude dostupna.

Smeštaj

Jež kao ljubimac može da živi u kavezu ili terarijumu čije bi minimalne dimenzije trebalo da budu 60x60x35 centimetara. Na dnu treba postaviti piljevinu, a treba mu i osigurati mesto u kavezu na koje će moći da se sakrije (kućica, cev i sl.) Dobro je postaviti mu i igračke, npr. krug za trčanje.

U prostoriji treba da bude sobna temperatura, između 18 i 22 stepena Celzijusa. Na nižim temperaturama bi mogli da se povuku u zimski san.

Još neki saveti

Ježa možete uz nadzor da pustite da šeta stanom. Vrlo su radoznali i vole da istražuju okolinu, a za razliku od glodara neće da grizu kablove i nameštaj.

Ježa treba uzimati opranim rukama kako bi se navikao na ili prepoznao vlasnikov miris.

Ježevi raspoznaju i vlasnikov glas pa je dobro pričati im.

Skloni su gojenju pa im treba osigurati mogućnost kretanja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: