"Trpele“ za Dan borbe protiv nasilja nad ženama

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u Beogradskom dramskom pozorištu 25. novembra biće izvedena predstava "Trpele" Milene Depolo i Bobana Skerlića u režiji Bobana Skerlića.

Kultura

Izvor: B92

Petak, 22.11.2013.

13:51

Default images

U predstavi igraju Danica Ristovski, Jadranka Selec, Milica Zarić, Milena Pavlović Čučilović, Ivana Nikolić, Nataša Marković, Slađana Vlajović.

Tema predstave "Trpele" su zlostavljane žene koje su tačku na svoje trpljenje stavile tako što su ubile svoje nasilnike.

Ciljevi ove predstave su, kako navode iz BDP-a, da se u društvu podigne svest o prisustvu nasilja nad ženama, da ukaže koliko ono blizu svakoga od nas iako to kao društvo u celini odbijamo da prihvatimo, i na kraju, kao svoj dalekosežni cilj, predstava ima i to da bude jedan od koraka u rešavanju ovog problema.

Nakon predstave biće održana tribina čiji je cilj da energiju, koju je sam pozorišni izraz kroz „Trpele" preneo na publiku, artikuliše i kanališe ka konkretnim odgovornim akcijama svakog ponaosob. Tematski posmatrano, biće reči o rodno zasnovanom nasilju i razlogu zašto ga tako nazivamo. Tribinu će voditi psiholog Jelena Vidić.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih nacija od 17. decembra 1999. godine, sećanje je na 25. novembar 1960. godine kada su u Dominikanskoj republici, po naređenju diktatora Rafaela Truhilja, brutalno ubijene sestre Patrija, Minerva i Marija Tereza Mirabal. Aktivistkinje protiv nasilja u porodici 25. novembar obeležavaju od 1981. godine.

Nasilje nad ženama i devojčicama predstavlja najčešći oblik kršenja ljudskih prava. Podaci pokazuju da su jedna od tri žene u svetu prebijene, prisiljene na seksualni odnos, ili su doživele neki vid zlostavljanja, a nasilnik je najčešće muškarac iz bliskog okruženja.

Nasilje nad ženama rašireno je širom sveta i ne poznaje državne granice, rasu, klasu, kulturu, tradiciju i religiju. Podaci o zlostavljanim ženama slični su u svim zemljama sveta, nezavisno od ekonomskog statusa.

Samo u Vojvodini je, prema podacima Pokrajinskog ombudsmana, tokom prošle godine policija intervenisala u 7.300 slučajeva nasilja u porodici u kojima su najčešće žrtve bile žene, a počinioci njihovi sadašnji ili bivši partneri.

Mreža "Žene protiv nasilja" je prateći pisanje medija tokom 2011. i 2012. godine evidentirala 42 ubistva žena u porodici, odnosno u partnerskom odnosu. Učinilac je u svim slučajevima bio poznat ženi, a najveći postotak među njima čine suprug (27 posto) i partner (27 procenata). Neke od ubijenih žena, obraćale su se za pomoć i zaštitu, ali je nisu dobile.

Ubistvo žena je najvidljiviji oblik rodno zasnovanog nasilja koji govori o neadekvatnoj reakciji institucija i neuspehu da se ubistva žena spreče. U proteklih dvanaest godina preko 1.700 žena i 1.600 dece je boravilo samo u tri sigurne kuće u Beogradu. Brojke za sigurne kuće u preostalom delu Srbije su pođednako zabrinjavajuće, navodi se u saopštenju BDP-a.

Partner Beogradskog dramskog pozorište u ovom projektu je ADRA Srbija. Proteklih 20 godina ova nevladina organizacija učestvovala je, između ostalog, u osnivanju sigurnih kuća za žrtve rodno zasnovanog nasilja, stvaranju međusektorskih mehanizama saradnje u ovoj oblasti i zagovaranju pozitivnih porodičnih modela.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembar, prilika je da se još jednom ukaže na ovaj problem i napore koji se preduzimaju za njegovo uklanjanje i stvaranje uslova za bezbedan život svih žena. Na taj dan Ujedinjene nacije, UNIFEM (United Nations Development Fund for Women), vlade i humanitarne organizacije širom sveta pozivaju sve društvene aktere da se uključe u aktivnosti koje za cilj imaju sprečavanje nasilja nad ženama.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: