Preminuo poljski pesnik Tadeuš Ruževič

Tadeuš Ruževič, jedan od najistaknutijih poratnih poljskih pesnika i dramskih pisaca, umro je 24. aprila u 93. godini u Vroclavu.

Kultura

Izvor: Tanjug

Četvrtak, 24.04.2014.

18:19

Default images

"Svet je izgubio jednog od najvećih pesnika. To je ogroman gubitak za kulturu", izjavio je Jaroslav Broda, direktor odeljenja za kulturu u Vroclavu gde je Ruževič živeo od 1968.

Ruževič je potekao iz umetničke porodice: njegov mlađi brat Stanislav bio je jedan od vodećih poljskih reditelja, dok je starijeg brata Januša, takođe pesnika, ubio Gestapo za vreme Drugog svetskog rata.

"Bio je najtalentovaniji među onima koji su počeli da objavljuju odmah nakon 1945", napisao je svojevremeno poljski pisac i Nobelovac Časlav Miloš.

"Suprotstavljajući scene rata, čiji je bio svedok, sa ukupnom baštinom Evropske kulture, dosegao je do negacije literature jer je delovala poput laži koja prekriva užase koje čovek čini svom bližnjem", naveo je Miloš.

Pišući van postojećih književnih tokova, prevođen na nekoliko jezika, Ružević je bio jedan od najinovativnijih umetnika svoje generacije kao i jedna od ključnih figura poljskog "Teatra Apsurda", o čemu svedoči njegova najpoznatija predstava "Kartoteka" iz 1961.

Autor je petnaestak zbirki pesama, među kojima se ističu "Nemir" (1947), "Crvena rukavica" (1948), "Srebrni klas" (1955) i "Glas anonima" (1961), kao i 12 pozorišnih dela, od kojih kritika izdvaja komade "Svedoci ili naša mala stabilizacija" (1962) i "Klopka" (1982).

Pisao je i scenarije za film i nastavio da objavljuje poeziju i u desetoj deceniji života.

Nekoliko puta predlagan za Nobelovu nagradu za književnost, dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih priznanja, među kojima je Evropska nagrada za književnost koja mu je dodeljena 2007. za životno delo.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: