Završen 9. studentski kamp "Interakcija"

Projekcijom filmova u Dvorani Kulturnog centra Beograda, u četvrtak, 28.avgusta i dan ranije u Bioskopu Kulturnog centra Požega, završeni su 9. Međunarodni studentski filmski kamp „Interakcija 2014“ i Međunarodni masterklas dokumentarnog filma „Interdoc 2014“ u kome je učestvovalo 36 učesnika iz 20 zemalja.

Kultura

Izvor: B92

Subota, 30.08.2014.

22:03

Default images

Učesnicima i požeškoj publici, uoči premijere filmova, obratio se reditelj Stefan Arsenijević, profesor režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, laureat berlinskog “Zlatnog medveda” i nagrade Evropske filmske akademije, kao i retkih domaćih autora nominovanih za nagradu “Oskar”.

"Bilo ko, ko se bavi snimanjem filmova reći će vam da je to jedna velika i neizvesna avantura. Kada se snima film za samo nekoliko dana u sredini koju ne poznajete je tim pre jedna velika avantura i jedan veliki izazov. Imajući priliku da pogledam filmove koji su nastali moram da priznam da sam duboko impresioniram nivoom. Mislim da je to potpuno neverovatno i iskreno sam srećan što mogu biti deo svega ovoga”, izjavio je Arsenijević pozdravljajući prisutne.

Tokom tronedeljnog boravka na kampu 15 studenata filmskih akademija iz različitih krajeva sveta snimili su tri dokumentarna filma na temu “Portret bez okvira” na teritoriji Požege i Čačka.

Andrej Kolencik, student režije iz Slovačke, boraveći u Čačku, snimio je film u kockarnici i u filmu život tretira kao igru, postavljajući pitanje “Želite li da je igrate?”.
Stefan Arsenijeviæ na Interakciji
Kristo Tomi, student režije iz Indije, priču za film pronašao je u požeškom selu Uzići i zajedno sa kolegama snimio dokumentarac o porodici Nikitović, porodici potporučnika Borka Nikitovića, koji je žrtvujući sopstveni život spasao svoje vojnike u ratu, a za šta je posmrtno odlikovan ordenom za hrabrost

“Pokušao sam da napravim sliku o tome šta rat zapravo čini ljudima”, istakao je Tomi i dodao da “tokom rata, mnogo sinova se šalje na front. Majke ostaju čekajući ih. Ovo je njihova priča”.

Luka Popadić, reditelj filma “Raspevane Požežanke” objašnjava temu svog film: “Jelica i njene drugarice otvoreno razgovaraju o životu, smrti i svemu između. Ovo nisu obične horske pevačice u ovom toplom, iznenađujućem i pomalo uvrnutom portretu o starosti.”

Istovremeno sa održavanjem kampa, održan je Međunarodni masterklas dokumentarnog filma „Interdoc 2014“, u okviru koga je dvadesetak studenata i filmskih profesionalaca, prisustvovalo predavanjima iz oblasti dokumentarnog filma. Svoje iskustvo sa polaznicima masterklasa podelili su predavači, istaknuti reditelji Dragan Elčić i Želimir Žilnik.

“Ovde sam već treći put i imam utisak da “Interdoc” napreduje iz godine u godinu. Ima sve više polaznika koji su izuzetno obrazovani i zaintersovani i siguran sam da će poneti lepe uspomene odavde, iz naše zemlje”, istakao je Žilnik.
Ekipa filma Raspevane Požežanke sa junakinjama filma
Pored produkcije filmova tokom kampa i masterklasa organizovani su prateći programi namenjeni učesnicima ali i lokalnoj zajednici. U okviru programa “Interscreen”, svakodnevno, tokom 6 večeri, prikazano je oko 9 sati studentskih, ali i filmova afirmisanih autora.

“Ljubitelji filma imali su priliku da se podsete filma ‘Rani radovi’ Želimira Žilnika, dobitnika nagrade ‘Zlatni medved’ u Berlinu, prisustvuju pretpremijernoj projekciji dokumentarnog filma ‘Milica’ Dragana Elčića, kao i da pogledaju dokumentarac o Guči ‘Rock the Trumpet’ turskog reditelja Sali Salija”, istakao je Dejan Petrović, direktor Nezavisnog filmskog centra “Filmart” i dodao da su projekcijama filmova prisustvovali i reditelji filmova koji su, kroz razgovor sa publikom, približili svoje stvaralaštvo i pogled na film.

U okviru programa “Interface” učesnici su predstavili kulturu svoje zemlje. Predstavljena je kultura Meksika, Finske, Sirije, Venecuele, Filipina, Južnoafričke Republike, Italije, Rumunije, Turske, Slovačke, Rusije, Bugarske, Izraela, Kine, Indije, Irana, Velike Britanije, Portugalije, Kanade i Srbije.
Dejan Petroviæ, drektor NFC Filmart-a
Učesnici kampa i masterklasa su i najmlađim požežanima predstavili kulturu svojih zemalja, u okviru “Letnjeg programa čitanja”, programa koji se realizuje u organizaciji Narodne biblioteke Požega. Svakodnevno, u cilju upoznavanja i druženja učesnika, organizovane su sportske aktivnosti, žurke i koncerti.

“U partnerstvu sa Kulturnim centrom Požega održan je koncert benda ‘The Mothership Orchestra’, kao i koncert klasične muzike ‘Jelena Petrović i prijatelji’, tria iz Pariza”, istakla je Slađana Petrović Varagić, koordinatorka programa.

Učesnici su boraveći na kampu posetili manastire Ovčarsko kablarske klisure, splavarili Moravom i upoznali kulturno nasleđe Srbije.

Tokom devetogodišnje realizacije kampa učestvovala su 174 učesnika iz 47 zemalja, dok je predavanja na masterklasu, za 4 godine, pohađalo 47 polaznika iz 21 zemlje.

Kamp i masterklas su realizovani u organizaciji Nezavisnog filmskog centra “Filmart”, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja, Opštine Požega, Grada Čačka i Erste banke.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

15 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

22 h

Podeli: