Amerika prvi put glasala protiv osude Izraela

Sjedinjene Američke Države glasale su prvi put protiv rezolucije UN kojom se osuđuje izraelska okupacija Golanske visoravni.

Izvor: Beta

Petak, 16.11.2018.

20:16

Amerika prvi put glasala protiv osude Izraela
Foto: GettyImages

I mada je rezolucija usvojena lako u Generalnoj skupštini UN sa 151 glasom „za“ i samo dva „protiv“, američka pozicija predstavlja izmenu politike koja bi mogla imati posledica u budućnosti, komentarišu izraelski mediji. SAD su se ranije uzdržavale od glasanja o takvom dokumentu.

Jedina druga zemlja koja je glasala protiv rezolucije je Izrael.

Izraelski lideri lobiraju u administraciji predsednika SAD Donalda Trampa i Kongresu SAD da se prizna suverenitet Izraela nad strateškim Golanom.

Za sada američka administracija tvrdi da ne razmatra takav potez, ali današnje glasanje u svetskom telu moglo bi nagovestiti promenu.

Kako je navedeno, danas se glasalo protiv jer je rezolucija „izrazito pristrasna protiv Izraela“ i ne pominje poziciju o suverenitetu.

Na Tviteru je američka misija u UN unapred objavila da se „SAD više neće uzdržavati kada se UN bave beskorisnim godišnjim glasanjem o Golanskoj visoravni“.

„Rezolucija je jednostavno pristrasna protiv Izraela, u petak ćemo glasati ne“, najavila je misija.

Vlada Izraela se zahvalila Trampovoj administraciji i posebno ambasadorki SAD UN Niki Hejli za takav stav.

U saopštenju SAD za štampu je navedeno da u svetlu napetosti na sirijskoj granici nema opravdanja za podršku takvom potezu i da „ zločini (sirijskog režima) dokazuju nedostatak sposobnosti da se bilo kim vlada“, uz ocenu da iransko prusustvo unutar Sirije predstavlja „veliku pretnju međunarodnoj bezbednosti“ i da „ID (Islamska država) i druge terorističke grupe ostaju u Siriji“.

„Ta rezolucija ne čini ništa da približi ijednu stranu bliže mirovnom sporazumu“, zaključuje se u saopštenju.

Izraelski ambasador u UN Dani Danon je zahvalio Hejli na odluci da se glasa protiv „rezolucije dostojne prezira“ i da je „vreme da svet napravi razliku između onih koji destabilizuju region i onih koji seju teror“, kako je napisao na Tviteru.

Izraelski ministar za strateške poslove Gilad Erdan je istakao da je Golan deo Izraela i uvek će biti.

„Nema razumne osobe koja misli da će se Golan vratiti ubici Asadu i iranskom režimu koji pokušava da osnuje 'sirijski Hezbolah' u regionu“ napisao je on na Tviteru, aludirajući na ekstremistički Hezbolah u Libanu.

I vođa izraelske opozicione partije Ima budućnosti (Ješ atid) Jair Lapid se zahvalio Hejli, ponovivši da je Golan deo Izraela i da je vreme da ostatak sveta takođe prizna tu realnost, kako je napisao na Tviteru.

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu je u oktobru rekao da Golan ostaje pod suverenitotm Izraela jer će „u protivnom Iran i Hezbolah sedeti na obali Galilejskog jezera“.

Izrael je osvojio Golan u ratu 1967. godine i kasnije ga anektirao, što međunarodna zajednica nikada nije priznala. Netanjahu smatra da je Izrael na Golanskoj visoravni garancija stabilnosti okolnog područja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

22 h

Podeli: