"Zapadni sistem je savršen? Pa, pogledajte haos u SAD..."

Dok svet zapadni demokratski sistem smatra savršenim, finansijska blokada vlade SAD iznosi na videlo "hronične nedostatke" američkog političkog sistema.

Izvor: B92

Nedelja, 21.01.2018.

09:11

Ilustracija: Thinkstock

To navodi zvanična kineska novinska agencija Sinhua, dok je lider republikanaca u Senatu najavio novu sednicu uz poruku da će raditi "dokle god treba".

"Razvijeni svet pozdravlja zapadni demokratski sistem kao skoro savršen i najsuperiorniji politički sistem koji upravlja jednom zemljom. Međutim, ovo što se dešava u Sjedinjenim Američkim Državama danas, navešće više ljudi širom sveta na razmišljanje o održivosti i legitimnosti takvog haotičnog političkog sistema", navodi Sinhua u današnjem komentaru.

Iako komentari ove kineske agencije ne predstavljaju zvanična saopštenja, često predstavljaju odraz stavova Pekinga, ukazuje Rojters.

"Ironično je što je do finansijske blokade američke federalne vlade došlo baš na prvu godišnjicu inauguracije predsednika Donalda Trampa, što je šamar u lice rukovodstvu u Vašingtonu", ističe se u Sinhuinom komentaru.

Kako zaključuje kineska zvanična novinska agencija, "ako postoji ikakvo nasleđe koje je preživelo prenos vlasti, to je - duh nesaradnje među strankama".

Delimična finansijska blokada američke vlade počela je u petak u ponoć, nakon što demokrate i republikanci nisu uspeli da postignu dogovor o rebalansu budžeta, pošto su ostali podeljeni u pogledu imigracije i pogranične bezbednosti, a neizvesno je koliko će dugo trajati blokada službi administracije SAD.

Lider republikanaca u Senatu SAD Mič Mekonel najavio je u subotu da će Senat danas ponovo zasedati i raditi "koliko god treba" u pokušaju da postigne dogovor u vezi sa finansiranjem, prenosi danas Rojters.

"Želim da kažem američkom narodu da ćemo se sutra vratiti ovom pitanju... i raditi koliko god treba", rekao je Mekonel.

Pojava finansijske blokade u SAD nije uobičajena, ali se događala i u prošlosti. Od 1981. bilo je 12 takvih slučajeva, a blokade su varirale po dužini trajanja. Najduže je trajala ona u vreme mandata Bila Klintona - 21 dan, od decembra 1995. do januara 1996.

Poslednji put se blokada dogodila 2013. za vreme predsednika Baraka Obame.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

43 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: