Đurić: Srpske žrtve neće biti bačene u senu

Karakter jednog društva određuje se i po njegovom odnosu prema žrtvama, izjavio je direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.

Izvor: Tanjug

Nedelja, 23.07.2017.

15:18

Đurić: Srpske žrtve neće biti bačene u senu
Foto: Tanjug / Tanja Valiæ

Kako kaže, Srbija neće dozvoliti da ove i sve druge žrtve budu zaboravljene i bačene u senu.

Na današnji dan obeležava se 18 godina od ubistva 14 srpskih žetelaca u selu Staro Gracko kod Lipljana.

"Srbija će nastaviti da podržava borbu porodica da se sazna istina o ubicama, ne prihvatam sramno nečinjenje pravosudnih institucija koje nemaju ništa da ponude osim zatvaranja slučajeva i zaturanja dokaza", naveo je Đurić u spomen sobi "Kosmetske žrtve".

On je dodao da će Srbija nastaviti da podržava porodice žrtava i njihovu borbu "svim institucionalnim kapacitetima kojima raspolaže".

"Pravda je nekada spora, ali ako smo istrajni, dostižna. Nikada nije kasno i to je poruka i za zločince i za porodice žrtava", rekao je Đurić.

Obeležavanju ubistva srpskih žetelaca prisustvovao je i novoizabrani zaštitnik građana Zoran Pašalić, a Đurić je rekao da je to znak drugačijeg odnosa ove institucije prema KiM "jer se do sada iz 'neobjašnjivih razloga' zaštitnik građana nije bavio građanima na Kosovu i Metohiji".

Zamenik predsednika Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM, Dragan Piljević rekao je da porodice imaju jedan zahtev koji stalno ponavljaju.

"Zahtevamo od državnih institucija da donesu zakon o statusu porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM, time će se država obavezati da pomogne porodicama, da traži počinioce", naveo je Piljević.

On je dodao, da udruženje zahteva od Zaštitnika građana da od privremenih institucija na KiM zatraži rezultate onoga što je do sada urađeno povodom slučajeva otetih i ubijenih.

Advokat Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM, Dragan Palibrk rekao je da će porodice preko države Srbiji inicirati postupak za nadoknadu materijalne i nematerijalne štete žrtvama zločina albanskih terorista.

"To će se odnositi na zločine posle 10. juna 1999. pa do danas. Naša država u borbi za pravdu može najviše da pomogne. Ne samo da 18 godina niko nije procesuiran, nego mi kao država nismo nikakvu tužbu podneli protiv UN", istakao je Palibrk.

On je naveo i da država treba da napravi ozbiljan tim za pomoć ljudima koji će biti svedoci i žrtve u novoformiranom Sudu za ratne zločine OVK.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: