Đorđević: Niz propusta pre ubistava, zakazala policija

Ubistva u centrima za socijalni rad u Srbiji posledica su niza propusta različitih institucija, rekao je ministar za socijalna pitanja Zoran Đorđević.

Izvor: B92

Četvrtak, 20.07.2017.

07:20

Đorđević: Niz propusta pre ubistava, zakazala policija
Tanjug, arhiva

Kako je rekao, nakon analize je utvrđeno da zbog propusta drugih službi Centar za socijalni rad u Rakovici nije imao jasnu sliku o slučaju ubistva.

Đorđević je na sednici Odbora za rad i socijalna pitanja rekao da su analize zaključaka ukazale da stručnjaci organa starateljstva nisu prepoznavali postojanje porodičnog nasilja nego su ga tretirali kao konflikt u parnici za vršenje roditeljskog prava i zaštite prava deteta jačeg intenziteta koji se mogao kontrolisati.

On je rekao i da su institucije sistema koje su imale zadatak da Centru pruže obaveštenja o nasilju o porodici, a time pruže pomoć i podršku u procenu nasilja, imale propuste u svom radu, u prvom planu policija.

"Postoji indicija da se Đ. M. policiji Policijske stanice Rakovica i Savski venac više puta obraćala za pomoć zbog nasilja u porodici i ugrožene bezbednosti, ali kad su se stručni radnici 2016. godine obratili da o tome dobiju podatke policijska stanica Rakovica im je pružila odgovor da na evidenciji nemaju te prijave, što govori o tome da se nisu na adekvatan način bavili evidentirajnem i procesuiranjem tih prijava ili za to postoje neki drugi razlozi”, rekao je on.

Istovremeno se vidi da se policijska stanica u Rakovici septembra 2016. godine obratila Centru za socijalni rad sa obaveštenjem da je Marko Nikolić policiji prijavio da Đ .M. i partner njene sestre vrše nasIlje na dete kako bi Centar po tome postupao, dodao je Đorđevć.

Ministar je rekao i da Komisija ustanove Laza Lazarevioć nije u dovoljnoj meri prepoznala disfunkciju ličnosti Marka Nikolića."Nije prepoznala porodično nasilje, a njega kao rizičnog u roditeljskoj ulozi. Evidentno je da je stručna procena bila neadekvatna kao i veštaka", istakao je Đorđević.

Takođe, navodi da je Centar za socijalni rad od predškolske ustanove dobio podatke koji ničim nisu ukazivali da postoji problem u ponašanju oca. "Na osnovu ovakvih izveštaja i procena Centar za socijalni rad je stekao pogrešnu sliku da je otac adekvatan u roditeljskoj ulozi", rekao je Đorđević.

Napomenuo je da još nisu realizovane sve procedure u Centru za socijalni rad u Rakovici jer se članovi tima još uvek nalaze na lečenju zbog ranjavanja prilikom pokušaja da zaustave ubicu u izvršavanju dela.

Đorđević je istakao da je odmah nakon tragičnih događaja u centrima za socijalni rad na Novom Beogradu i Rakovici, komisija Ministarstva za rad izvršila vanredni nadzor.

Kaže da je Centar za socijalni rad Novi Beograd, nadležni organ starateljstva postupao u skladu sa zakonskim ovlašćenjima, ali nisu u svim segmentima poštovani standardi stručnog rada propisani pravilnikom o organizaciji i Protokolom o postupanju u slučajevima nasilja u porodici i ženama u partnerskim odnosima, kao i opštim protokolom za zaštitu dece.

On je naveo da je tim stručnjaka organa starateljstva bez obzira na iznete propuste u realizaciji imao značajna ograničenja koja su se pre svega ogledala u izostanku adekvatne komunikacije između institucija sistema koje su nadležne za postupanje.

Đorđević je, kaže, izdao nalog direktoru centra za socijalni rad da odmah po dobijanju zapisnika o izvršenom nadzoru nad stručnim radom pokrene postupak za utvrđivanje odgovornosti rukovodioca gradskog centra za socijalni rad odeljenje novi Beograd i svih stručnjaka organa starateljstva koji su bili angažovani u radu na organizovanju zaštite od nasilja u porodici i zlostavljanje dece.

Ministar je istakao da je doneo obavezujuće uputstvo o načinu realizacije obaveza centara za socijalni rad o primeni zakona o sprečavanju nasilja u porodici. On je istakao da je već razgovarao sa svim direktorima centara za socijalni rad, a da će 26. jula održati sastanak sa predstavnicima svih lokalnih samouprava.

Kaže i da će Ministarstvo za rad ubrzo izraditi posebno uputstvo za rad centara za socijalni rad.

Član Odbora Boško Obradović iz poslaničke grupe Dveri rekao je da je veliki problem što nema dovoljno stručnih radnika u centrima za socijalni rad i naveo podatak da je njihov broj u prethodnoj godini smanjen za 18 odsto, dok je broj korisnika usluga povećan.

"Svi su u lancu odgovornosti zakazali. Prosto je neverovatno da niko nije podneo ostavku zbog toga. Postavlja se pitanje da li neko štiti te nasilnike", istakao je Obradović.

Članica Odbora Ljupka Mihajlovska iz poslaničke grupe Dosta je bilo je rekla da treba utvrditi ko je odgovoran za nemile slučajeve u centrima za socijalni rad, kako bi bili kažnjeni.

"Izostanak adekvatne komunikacije između različitih organa je veliki problem, što je posebno nejasno u današnjem svetu digitalizacije", istakla je Mihajlovska.

Kuburović:Za 40 dana udaljeno 1.300 nasilnika

Ministarka pravde Nela Kuburović rekla je da su u proteklih 40 dana, od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, sudovi na predlog tužilaštva uzrekli 1.300 hitnih mera.

To znači da su nasilnici udaljavani iz stana ili im je izrečena zabrana prilaska žrtvi, rekla je Kuburović na konferenciji za novinare nakon prvog sastanka Saveza za borbu protiv nasilja u porodici.

Ona je precizirala da su od 1.800 predloga tužilaštva za hitne mere, sudovi usvojili 1.300.

Kuburović je napomenula da su na današnjem sastanku članovi devetočlanog saveta upoznati sa primenom ovog zakona i njegovim efektima u praksi.

Prema njenim rečima, na dva poslednja nesrećna slučaja porodičnog nasilja koje je rezulturalo ubistvima ovaj zakon, na žalost, nije mogao da se primeni.

Međutim, u sladu sa novim zakonom , kako je navela, a po nalogu republičkog tužilaštva sva tužilaštva u Srbiji formarala su 66 koordinacionih grupa za reagovanje u slučajevima porodičnog nasilja.

Članovi tih grupa su, pojasnila je , zamenik tužioca, specijalno obučeni policajac i predstavnik centra za socijalni rad.

Kuburovićka je napomenula da su za proteklih 40 dana izrađeno 600 individuialnih planova za pomoć žrtvama nasilja kao i da je razmatrano 1.400 slučajeva nasilja u porodici.

Stefanović: Od 1. juna policija donela 2.626 hitnih mera

Od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici policija je donela 2.626 hitnih mera, a u 56 slučajeva došlo je do prekršaja i počinioci su osuđeni na 60 dana zatvora, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

On je precizirao da je policija donela 910 mera udaljenja nasilnika iz stana i 1.716 mera kojima je zabranjeno da kontaktiraju ili da prilaze žrtvi.

Reč je o policijskim merama, do 48 sati, dok su sudovi izrekli više od 1.300 pomenuitih hitnih mera, u trajanju do 30 dana.

Stefanović je naveo i da u poslednjih sedam dana policija izvršila 1.918 obilazaka centara za socijalni rad u svim gradovima i opštinama, dok su se centri u 37 slučajeva obratili policiji da njeni službenici budu prisutni u prostorijama centra prilikom postupanja službenika socijalnih radnika.

"Učinićemo sve što možemo, ali bez ozbiljnog angažovanja društva i bez prevencije ne možemo se izboriti sa nasiljem", kazao je Stefanović.

On je naveo i da statistički broj žrtava nasilja u porodici u poslednjih 20 godina malo varira, što znači da mora sistemski da se pristupi tom problemu.

"Uveren sam da novi zakon daje instrumente da se promeni takvo stanje uz prevenciju", dodao je Stefanović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: