"Raspad EU nije isključen, da ne bude kao Rimsko carstvo"

Bivši austrijski diplomata Štefan Lene kaže da EU nikad nije bila u težoj situaciji, kao i da renacionalizacija predstavlja najveću opasnost po opstanak.

Izvor: B92

Sreda, 26.10.2016.

08:42

Thinkstock

"Najvažniji upravljač krizama, Savet EU, nije dobar 'multitasker'. Po pravilu Savet uspeva da se suočava sa velikim temama. Sada mora da se bavi posledicama evrokrize, migrantske krize, Bregzitom, kao i fijaskom trgovinske politike odjednom, i to sve u teškom spoljnopolitičkom okruženju", konstatovao je on u intervjuu bečkom "Kuriru".

Na pitanje da li preti kraj EU Lene je kazao da se ne može u potpunosti isključiti raspad Unije, ali da to nije najizgledniji događaj.

"Najveća opasnost je u tome da EU izgubi svoju sposobnost kreiranja politike i postane sve više nevažna. I Rimsko carstvo je postojalo dugo nakon što je bilo odavno politički mrtvo", upozorava austrijski ekspert.

Lene smatra da se jedinstvo u EU gubi pre svega zbog masivnog pokreta otpora protiv globalizacije, koji se može ustanoviti u međuvremenu svuda na zapadu.

Taj otpor je prouzrokovan nedostajućom ekonomskom dinamikom, kao i gubitkom poverenja u elite i institucije, smatra on dodajući da EU, koja je po svojoj "DNK" liberalni projekat, danas biva od mnogih građana smatran ubrzačem globalizacije, zbog čega se njemu protive.

Prema njegovim rečima, opasan razvoj mogle bi biti promene političke situacije do kojih može doći na važnim izborima u Francuskoj, Nemačkoj i Holandiji 2017. godine.

"Antievropske i ksenofobske stranke svuda dobijaju na podršci. One će ostati u manjini, ali iz straha od konkurencije su stranke tradicionalne orijentacije levo i desno od centra postale su evroskeptične i one kje žele renacionalizaciju, a to je stvarna opasnost", naveo je Lene.

Bregzit je veliki udarac po EU, ali ne i pretnja koja može ugroziti opstanak, uveren je on dodajući da je Velika Britanija zbog brojnih izuzetaka već bila samo delimično u Uniji.

Istovremeno, on ukazuje da bi gubitak EU i povratak na 28 nacionalnih tržišta uništilo ekonomsko umrežavanje i transnacionalne mreže proizvodnje na kojima počiva blagostanje u Evropi.

To bi, kako naglašava, bila politička i ekonomska katastrofa "prvog reda".

Lene podvlači da nema razumne alternative nastavku evropske integracija, koja mora biti reformisana i bliža građanima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

54 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: