"Balkan mora da shvati, Evropa ima mnogo svojih problema"

Beograd je u epicentru i problema, ali i rešenja u regionu kaže Džejms Ker Lindzi, istraživač na Londonskoj školi ekonomije i stručnjak za Zapadni Balkan.

Izvor: B92

Nedelja, 16.10.2016.

15:01

On u intervju za B92 navodi da ljudi na Balkanu moraju da shvate da Evropa trenutno ima mnogo svojih problema te da proširenje nije trenutni prioritet.

Na pitanje da li Evropa čini dovoljno da bude izazov za Balkan, odnosno da li je zaustavljanje proširenja dovelo do tenzija u Regionu, Ker Lindzi navodi da Evropa trenutno ima ogromne probleme.

“I to nije samo finansijska kriza od pre nekoliko godina, koja se i dalje oseća, vec i migrante, a tu je i naš Bregzit naravno. Zapad jeste zainteresovan za Balkan, ali i vi na Balkanu morate da shvatite da Brisel i Berlin sada imaju preča posla te da proširenje svakako nije momentalni prioritet”, kaže Ker Lindzi.

Britanska premijerka Tereza Mej se u istom danu sastala sa hrvatskom predsednicom Kolindom Grabar Kitarović, ali je istovremeno pisala premijeru Srbije Aleksandru Vučiću. Ipak, postavlja se pitanje da li London može da se bavi Balkanom pored Bregzita i šta je uopšte politika Britanije na Balkanu posle referenduma.

“Britanci su u veoma nezgodnoj poziciji trenutno. Pitanje je koliko je za samo proširenje Unije bitan stav Londona. Ako me pitate - da li želimo Srbiju u EU, da želimo je, ali mi uskoro nećemo biti deo te porodice pa ni kontrolisati proces vašeg pridruživanja. Sada trazimo model kako da politički ostanemo relevantni u regionu što je pravi izazov posle Bregzita”, ističe Ker Lindzi.

Podseća i da je britanska javnost itetako podeljena po pitanju napuštanja EU.

“Imate Škotsku i Severna ostrva koja su glasala za ostanak i Englesku i Vels koji su glasali za izlazak. Ja živim u Londonu koji je zdušno bio za ostanak u Uniji tako da imamo ogromne podele u društvu i lično mislim da je pred nama jedan loš period jer ćemo tek videti koje su posledice napustanja Unije. Već to osećamo u finansijskom smislu, funta je na istorijskom minimumu, ne znamo kako će Bregzit izgledati u praksi”, ocenjuje Ker Lindzi.

Iako je govorio da je Zagreb kriv za loše odnose sa Beogradom, ističe da ne veruje da je jedna strana uvek kriva ili u pravu.

“Moj komentar na poslednje tenzije na relaciji Srbija - Hrvatska ticao se toga da smo tamo imali izbore te da nacionalizam buja, a mi smo ih podržali kada su ulazili u Uniju jer nije bilo tako. Tome naravno doprinose i političari. Ni u Srbiji stvari nisu bas čiste, na primer Šešelj - konstantno podizanje tenzija, nije mi drago da to gledam. Ali generalno gledano, previse nacionalnih tenzija dolazi iz Zagreba”, kaže Ker Lindzi.

Ističe da je Beograd u epicentru svega, i problema, ali i rešenja.

“Znamo da u Bosni sada postoji problem i nije realno očekivati od Beograda da to reši, ali mislim da Srbija igra ključnu ulogu u stabilnosti i strani partneri su definitivno prepoznali koliko veliki vaš doprinos može biti”, zaključio je Ker Lindzi za B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: