Kina: Američki štit u Koreji samo podiže tenzije

Razmeštanje američkog protivraketnog štita u Južnoj Koreji samo će pogoršati tenzije i ugroziti poverenje između Kine i SAD, upozorava kineski vojni zvaničnik.

Izvor: B92

Ponedeljak, 25.07.2016.

12:29

Kina: Američki štit u Koreji samo podiže tenzije
Foto: Thinkstock

Fan Čanglong, potpredsednik Centralne vojne komisije, preneo je tu poruku na sastanku sa američkom savetnicom za nacionalnu bezbednost Suzan Rajs, navodi kineska državna novinska agencija Sinhua.

Visoki kineski zvaničnik rekao je Suzan Rajs da bi neuspeh u adekvatnom rešavanju osetljivih pitanja između SAD i Kine mogao da "vrlo verovatno poremeti i potkopa" njihove međusobne vojne odnose, prenosi AFP.

Rajs je najviši američki zvaničnik koji boravi u poseti Pekingu otkako je Stalni arbitražni sud u Hagu ranije ovog meseca odbacio široka kineska teritorijalna prava na Južnom kineskom moru, što je razgnevilo Peking i pojačalo tenzije sa Vašingtonom.

Njena poseta ima za cilj da pripremi posetu američkog predsednika Baraka Obame prilikom samita G20 u gradu Hangdžu u septembru, navodi francuska agencija.

Rajs je u razgovoru sa Fanom rekla da su rizici od nenamernih posledica operacija snaga dveju zemalja koje se, kako je primetila, odvijaju sve bliže jedne drugima, smanjeni zahvaljujući boljoj komunikaciji i drugim merama izgradnje poverenja.

Ona je, međutim, upozorila da, uprkos napretku, SAD i Kina moraju razgovaraju o izazovima i razilaženjima i prevaziđu ih.

Na sastanku sa državnim savetnikom Jang Djiećijem ranije danas, Rajs je pozvala na otvorenost u suočavanju sa tim izazovima i iznela pozitivne ocene o saradnji SAD i Kine na polju klimatskih promena, globalnih zdravstvenih pitanja i neširenja nuklearnog oružja.

Jang, glavni spoljnopolitički kineski zvaničnik, ocenio je odnose između SAD i Kine ove godine kao generalno stabilne i pozvao na veću saradnju i pored neslaganja.

Rajs će se, kako je najavljeno, sastati i sa kineskim predsednikom Sji Djinpingom.

Vašington je proteklih meseci, u ime principa slobode plovidbe, slao mornaričke brodove u zone Južnog kineskog mora u blizini stena i ostrva na koje Peking polaže pravo, što je izazvalo bes Kine koja je izgradila niz veštačkih ostrva na kojima mogu da se izvode vojne operacije.

Uprkos tenzijama, dve zemlje nastoje da poboljšaju komunikaciju između svojih vojski u nadi da će smanjiti nesporazume koji bi mogli da dovedu do sukoba, zaključuje francuska agencija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: