"Nema napola članica EU, nema 'EU à la carte'"

Neće biti nikakvih povlastica Velikoj Britaniji u postupku izlaska iz Evropske unije koji posle Bregzita treba odmah pokrenuti.

Izvor: B92

Sreda, 29.06.2016.

07:00

Thinkstock

U budućim, najpre temeljito ispregovaranim odnosima, London može sklopiti sporazum o povratku u jedinstveno tržište Unije samo ako pristane i na slobodno kretanje građana, a ne samo robe, usluga i kapitala.

To su praktično sve vođe 27 članica EU stavili do znanja britanskom premijeru u ostavci Dejvidu Kameronu prvog dana sastanka na vrhu, rekli su evropski diplomatski izvori na samitu u Briselu.

Time su vođe EU, kako je navedeno, sadašnjoj i budućoj britanskoj vladi predočili da ne mogu računati samo na povlastice i "EU à la carte, već moraju pristati i na slobodno kretanje državljana članica EU, što su pristalice izlaska Britanije iz EU navodili kao jedan od glavnih razloga za razlaz s Unijom.

To je uoči samita nagovestila i nemačka kancelarka Angela Merkel, iako je ona, za razliku od većine drugih vođa EU, rekla da se britanskim vlastima mora dati nešto vremena da pokrenu postupak na temelju člana 50. temeljnog akta EU, Lisabonskog ugovora, kojim je utvrđen mehanizam izlaska neke zemlje iz Unije.

I visoka predstavnica EU Federika Mogerini je u programskoj poruci, sažimajući besumnje stavove ogromne većine članica Unije, podvukla da sad britanske vlasti moraju uvažiti na referendumu izraženu volju većine britanskih građana i to "pretvoriti u stvarnost" bez oklevanja.

"Nikakvog razdoblja neizvesnosti ne sme biti… nema napola članica EU i vlasti Velike Britanije imaju odgovornost i prema ostalim građanima Unije kojih je 440 miliona", podvukla je Federika Mogerini, napomenuvši da EU ubuduće može pregovorima sklopiti i tesne veze na poljima spoljne politike i bezbednosti.

A da su stvari krajnje ozbiljne ne samo za britansko ostrvo, jer je funta izgubila prilično na vrednosti, već i za celu Uniju koja je sad rešena da učvrsti svoje redove, a naročito ekonomiju i finansije evrozone, upozorio je i predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi, koji je obelodanio da će i evrozona zbog Bregzita imati pad bruto domaćeg proizvoda između 0,3 i 0,5 odsto u iduće tri godine.

Članice EU koje traže da Kameron odmah pokrene član 50. Lisabonskog ugovora o razdruživanju, predvode Francuska i Belgija, koje naročito žele da izbegnu da se otezanjem pregovora s Londonomč i naročito situacijom da Britanci mogu birati šta im se sviđa, a šta ne u Uniji, daju "municiju" i drugim snagama u EU koje bi da razlabave ustrojstvo ili čak napuste Uniju.

Visoka predstavnica EU Mogerini će sutra vođima EU, drugog dana samita na kojem neće učestvovati Kameron, predstaviti novu Globalnu strategiju EU, naročito sa stanovišta bezbednosti i spoljne politike.

A u krugovima EU je kružila i inicijativa šefova diplomatija Nemačke i Francuske Frank-Valtera Štajnmajera i Žan-Marka Eroa, koji tražze da se i jačanjem odbrambene strukture EU osnaži delovanje Unije na međunarodnoj pozornici i posebno u bitki protiv terorizma, što je velika briga svih evropskih građana.

Štajnmajer i Ero naglašavaju da se i druge velike glavobolje Evropljana, poput imigrantske krize, moraju lecčti snažnom zaštitom spoljnih granica i solidarnom raspodelom pristiglih izbeglica.

Ministri dve najsnažnije evropske države kažu da se i iz zajedničkih evropskih blagajni mora podstaći privredni rast, zapošljavanje, ustanoviti Evropski monetarni fond i ojačati evrozona, uključujući postavljanje premijera ekonomske "vlade" evrozone.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: