"Prosečni Britanac": Od "kazniti vlast" do "hoću nazad..."

Da Britanci nisu bili do kraja svesni šta rade na referendumu pokazala su istraživanja o tome šta su “guglovali”, a to potvrđuju i lične priče.

Izvor: B92

Utorak, 28.06.2016.

07:52

Getty Images

U večeri kada je zvanični London rekao “istorijsko ne” Briselu, sa britanske teritorije je na najvećem pretraživaču bilo najviše upita “Šta je Bregzit”, “Šta je Evropska unija”, “Šta je referendum”... Emili Tirni je znala sve to, ali je u tekstu za Indipendent napisala zašto se gorko kaje zbog svog glasa.

"U četvrtak sam učestvovala u činu nacionalne ludosti i glasala sam da izlazak iZ Evropske unije. Proverila sam tog jutra prognoze, videla sam da je "ostanak" bio u prednosti, kao i tokom cele kampanje. Mislila sam da mogu da imam svoj glas "iz protesta". Za mene, istraživanja su označavala realnost, živim u Londonu, u srednjim dvadesetim godinama. Jedva da znam bilo koga ko razmišlja da glasa za izlazak", navodi Emili.

Piše da je na referendumu želela da kazni vlast.

"Bila sam razočarana u rezultate parlamentarnih izbora i želela sam da se nešto promeni. Posle pet godina rada i dalje živim u prilično lošem stanu sa 20.000 funti studentskog duga. Nije bilo šanse da dozvolim liderima političkih partija, Toniju Bleru, velikom biznisu, ili Baraku Obami da me nateraju da glasam. Tvrdnje da je Britanija jača u Evropi su bile smešne. Uz to, nemojmo se pretvarati da je Evropska unija perfektna. Desnica je u usponu, nezaposlenost je velika, evro je doneo katastrofu nekim zemljama, a Evropska komisija je nerazumljiva. Pobornici kampanje za ostanak su u medijima bili odvratni, ne pomaže kada sve one koji žele da izađu nazivate rasistima. Pomislite sledeći put pre nego što tako kažete, možda time izazivate reakciju koju ne želite", poručila je Emili.

A onda se vratila na glasanje...

"Posle glasanja sam pozvala svog 90-godišnjeg dedu, veterana Drugog svetskog rata. Očekivala sam da je glasao za izlazak, ali mi je rekao suprotno. Rekao je da moramo odluke da donosimo zajedno. Sumnje su počele da se javljaju... Te večeri sam čula rezultate... Svi smo glasali za izlazak iz protesta. Kako smo čuli rezultate iz Sanderlenda, svi smo bili srećni, pobeđivali smo, bili smo u pravu, ljudima je dosta... Kako su stizali ostali rezultati, opcija za ostanak je rasla... Rano ujutru BBC je proglasio pobedu Bregzita. Stiglo je vreme za paniku... Čekali smo da čujemo Kameronov govor... Čuli smo samo Faraža i onaj debilni pobednički govor u kom je pominjao da nijedan metak nije ispaljen, iako je poslanica Laburista ubijena nedelju dana ranije. Počelo je da mi bude muka", dodaje

Prva posledica Bregzita je bio sunovrat funte.

"Funta pada, Kameron daje ostavku, sve liči na to da će neki ekstremni desničar da ga zameni. Donald Tramp je stigao u Veliku Britaniju kako bi proglasio veliku pobedu. Šta smo uradili? Da mogu da vratim svoj glas, uradila bih to. Sramotim se sebe i želim svoju zemlju natrag", zaključila je Emili.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: