"Deliveri junit" u vladi, "task fors" protiv korupcije

Srbija će dobiti četiri regionalna odeljenja koja će se baviti borbom protiv korupcije, najavio je državni sekretar Ministarstva pravde Radomir Ilić.

Izvor: B92

Četvrtak, 26.05.2016.

13:11

Tanjug

Kako je rekao, reforma ove oblasti podrazumevaće i uvođenje službenika za vezu i novu metodologiju "task fors" iz SAD.

"Ta četiri posebna odeljenja imaće koncentrisanu nadležnost, više nas neće zanimati da li je korupcija sitnija ili krupnija, koji su iznosi u pitanju", rekao je Ilić.

Kako je naveo, sa tužilačkom istragom i implementacijom zakonika o krivičnom postupku, metodološki će se obračunaviti sa svakim vidom korupcije, "ma na kom nivou bio".

Kako je rečeno na Međunarodnoj konferenciji o upravljanju složenim podacima u slučajevima organizovanog kriminala, koju organizuje OEBS, kako bi se ova odeljenja ovlastila za specijalne nadležnosti, biće potrebna promena Zakona o krivičnom postupku.

"I Tužilaštvo za organizovani kriminal, na koje će se takođe odnositi promene, dobiće moće instrumente koji se primenjuju u Evropi, SAD", rekao je Ilić na Međunarodnoj konferenciji o upravljanju složenim podacima u slučajevima organizovanog kriminala, koju organizuje OEBS.

Smatra da sa sadašnjim sistemom protok informacija relativno spor i da ga treba ubrzati, a ističe da je jedan od način ubrzavanja protoka tih podataka institucija službenika za vezu sa više od 20 drugih državnih organa i ustanova.

Takođe, Ilić je naglasio da iz SAD dolazi moćan koncept borbe i protiv organizovanog kriminala, i protiv korupcije i terorizma, a to je, objašnjava, metodologija rada "task fors".

"Uskoro će i u našoj zemlji tužioci moći da koristi ovu metodologiju, na kojoj ćemo naročito raditi, obučavaćemo tužioce. Metodologija "task fors" biće primenjiva kao ad hok za konkretne predmete i za čitave pojavne oblike i korupcije i organizovanog kriminala", istakao je Ilić.

Državni sekretar MUP-a Aleksandar Nikolić rekao je da su korupcija i organizovani oblici kriminala, pored terorizma, najveći bezbedonosni izazovi današnjice, kako za Srbiju, tako i za sve druge države.

"Snaga organizovanog kriminala leži u sposobnosti prilagođavanja svakoj promeni. Organizovani kriminal odavno je dobio transnacionalni karakter, postao kompleksan, visokorizičan, zbog izraženog međunarodnog karaktera", kaže Nikolić.

Smatra da su njegovi nosioci iz raznih država sveta sve više povezani, a ističe da je korupcija prisutna u svim sferama i u znatnoj meri otežava političke i ekonomske reforme i predstavlja ozbiljnu pretnju po demokratske institucije.

Ambasador Italije Đuzepe Manco pokazao je fotografiju đaka iz Beograda, koji su bili u Palermu sa još 50.000 mladih ljudi, kako je rekao, da bi se setili sudije Đovanija Falkonea, koga je pre 24 godine ubila mafija.

"To nas podseća na nekoga je izmislio međunarodnu saradnju u borbi protiv mafije. Vi ste svi ovde kako biste potvrdili važnost međunarodne saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala, koju je Falkone na neki način uspostavio i pokrenuo", naglasio je italijanski ambasador.

Ambasador SAD Kajl Randolf Skat istakao je da je organizovani kriminal velika pretnja za sve zemlje i da je na neki način to "tamna strana", jer organizovani kriminal ne poznaje granice i to je jedina oblast u kojoj "cveta" saradnja između učesnika, tako da je borba protiv organizovanog kriminala od ključne važnosti.

Ambasador Norveške Arne Sanes Bjernstad rekao je da su korupcija i organizovani kriminal složena dela, koja je veoma teško istražiti i još teže krivično goniti.

"Jedna od lekcija koja je naučena jeste da države u tranziciji imaju posebne izazove u ovom pogledu. Ako pogledate ovaj region, većina država bivše Jugoslavije nasledile su probleme te prethodne države i to je jedan od razloga zašto podržavamo institucije koje jačaju transparentnost i odgovornost prema zakonitosti", rekao je Bjernsted.

Međunarodnu konferenciju o upravljanju složenim podacima u slučajevima organizovanog kriminala organizovao je OEBS, učestvovalo je 13 javnih tužilaca iz zemlje i regiona, koji su potom potpisali Deklaraciju o nameri o saradnji u krivičnim postupcima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: