Balističar:Vojska RS nije ubijala civile granatama

U nastavku suđenja Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom svoje svedočenja je nastavio veštak odbrane za balistiku Zorica Subotić.

Izvor: B92

Sreda, 23.09.2015.

16:21

Default images

Ona je dokazivala da 1993-94 Vojska Republike Srpske nije ispalila minobacačke granate koje su ubile desetine civila u Sarajevu.

General Mladić (73), tadašnji komandant VRS, optužen je za teror nad stanovništvom Sarajevu dugotrajnim grantiranjem i snajperisanjem.

U ekspertskom izveštaju, Subotić je pobijala nalaze više istraga sarajevske policije i Unprofora da su minobacačke granate u nizu teških incidenata u Sarajevu doletele iz pravca položaja VRS.

Posle analize istražnog materijala i tragova na terenu, svedokinja je, iznoseći obilje tehničkih detalja, sugerisala, a u nekim slučajevima i tvrdila, da su projektili bili ispaljeni iz pravca u kojem je bila Armija BiH.

Po nalazu veštaka odbrane, minobacačke granate koje su u sarajevskom naselju Alipašino Polje, 22. januara 1994, ubile šestoro dece, a ranile pet osoba, bile su ispaljene iz pravca UPI instituta, gde je bila ABiH, a ne iz okoline Instituta za slepe, koju je držala VRS, kako se navodi u optužnici.

Subotić je rekla da su se nalazi Unprofora i sarajevskih istražitelja razlikovali ne samo oko pravca doleta granate, nego i oko kalibra minobacača iz kojeg su one bile ispaljene.

Posle analize dostupne dokumentacije, Subotić je kao tačan prihvatila nalaz Unprofora i zaključila da su dve granate bile ispaljene iz iste cevi od 120 milimetara, sa udaljenosti veće od 3,5 kilometra, gde je bila ABiH.

Po veštaku odbrane, istražitelji u Sarajevu pogrešno su utvrdili i odakle je doletela granata od koje je 12. jula 1993. stradalo 13 građana u redu za vodu u naselju Dobrinja.

Složivši se sa nalazom da je mina eksplodirala kada je pogodila jednu ženu u redu, Subotić je, analizirajući tragove eksplozije, utvrdila da je projektil doleteo iz pravca suprotnog onom koji je naveden u optužnici.

"Najbliži položaj VRS, u pravcu doleta granate koji smo mi odredili, bio je udaljen osam do devet kilometara, a maksimalni domet minobacača je daleko manji", naznačila je Subotić.

Metod kojim su pravac doleta granate odredili policijski istražitelji u Sarajevu, ona je nazvala "neprihvatljivim, netačnim i, za bilo koje razmatranje, neupotrebljivim".

Subotić će iskaz nastaviti u ponedeljak, 28. septembra, zato što Tribunal sutra neće raditi zbog Bajrama koji je praznik UN.

Optužnica generala Mladića tereti i za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u šest opština imao razmere genocida i uzimanje za taoce pripadnika Unprofora, 1992-95.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: