"Postoji opasnost da se izbeglice vrate u Srbiju"

Ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Čepurin izjavio je da Srbiji preti realna opasnost od povratnog talasa migranata koje vraćaju iz zemalja EU.

Izvor: Beta

Petak, 04.09.2015.

13:45

Default images
Foto: Tanjug

Otvarajući naučno-praktičnu konferenciju "Građanska odbrana kao osnova nacionalne bezbednosti države" Čepurin je rekao da Srbija u koju svakodnevno dolazi po 2.000 ljudi sa Bliskog istoka, "može da postane talac neefikasne migracione politike EU".

On je kazao da vraćanje migranata u Grčku nije moguće, jer boravak migranata u toj zemlji ne odgvara evropskim standardima.

"Stoga vraćanje automatski može da bude ostvareno prvenstveno u Nemačku, Mađarsku i na kraju krajeva u Srbiju. Opasnost zbog povratnog talasa jeste potpuno realna. Ova pretnja će se pojaćati", ocenio je ruski ambasador.

Čepurin je naveo da je Srbija postala tranzitna zemlja za migrante iz jedne zemlje EU - Grčke u drugu zemlju EU - Mađarsku.

"Vidimo junačke napore Srba i srpske države da na civilizovan način savladaju situaciju. Rusija i Rusko-srpski humanitarni centar operativno pomažu i nastaviće da pomažu prijateljskoj Srbiji u vanrednim pitanjima, vezanim za migrante", kazao je on.

Čepurin je kazao da je problem u namerama nekih aktera da "pomognu" u stvaranju centara za stalni boravak izbeglica i da od Srbije naprave "svojevrsni rezervoar za taloženje".

On je podsetio da je Rusija "upozoravala zapadne zemlje o negativnim posledicama pogrešne politike nasilnog nametanja svojih standarda, koje ne uzimaju u obzir ni istorijske, ni verske, ni nacionalne, ni kulturne posebnosti naroda Bliskog Istoka i severne Afrike".

"To je poltika pre svega naših američkih partnera. Evropa je sledila i sledi ovu politiku u okvru savezničkih obaveza", naveo je Čepurin.

On je istakao da je Rusija u poslednje vreme na svojoj teritoriji smestila 900.000 migrata iz Ukrajine, od kojih se više od 400.000 smatraju izbeglicama.

Prema njegovim rečima, oni su dobili smeštaj, hranu i novčanu pomoć.

"Jasno je da se bez Rusije - a kamoli protiv Rusije ne mogu rešiti temeljni problemi koji su doveli do talasa izbeglica", zaključio je Čepurin.

Koordinator Srpsko-Ruskog humanitarnog centra Viktor Safjanov je podsetio da je Rusija pružala pomoć Srbiji u gašenju požara i saniranju posledica poplava, a sada i kada je reč o izbeglicama.

On je rekao da svako ima pravo na slobodu kretanja i dodao da je siguran da se izbeglice sa Bliskog Istoka nikada neće vratiti u svoj zemlje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

15 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: