Vidimo se u čitulji - 20 godina

Povodom 20 godina od filma „Vidimo se u čitulji“, B92 istražuje koliko se od tada promenila kriminalna scena i odakle nostalgičan stav mladih prema tom dobu.

Izvor: B92

Ponedeljak, 11.05.2015.

16:44

Default images
Foto: Printskrin

„Mala bara, mnogo krokodila. Pazi, socijalno su svi ugroženi, finansijski slabo stoje. Ali najtužnije je što ne umeju da naprave pare...“

Ovo su reči vođe Bežanijskog klana Radoslava Trlajića, zvanog Bata Trlaja. Pet godina nakon što se pojavio u filmu "Vidimo se u čitulji" izrešetali su ga suparnici iz Zemunskog klana.

Njegove reči iz filma ostale su sinonim tog mračnog vremena.

„Oni su bili na naslovnim stranama, užasno popularni, popularniji od estradnih zvezda, popularniji od pevačica, od sportista, od svih živih“, ističe reditelj dokumentarca Janko Baljak.

Dve decenije od tog vremena kriminal je promenio svoj oblik, poprimivši mnogo skriveniji i naizgled bezazleniji izgled, ističe profesor socijalne patologije na Defektološkom fakultetu Aleksandar Jugović.

„Njega danas više ima u korupciji, u mitu, zloupotrebi javnih ovlašćenja i u nekim elementima uličnog kriminala, gde vidimo razračunavanje sitnih dilera droge“, navodi Jugović.

I pored promene društvenog miljea, svedoci smo toga da neki mladi, koji tada nisu bili ni rođeni, imaju romantičan pogled na devedesete.

Profesor Jugović objašnjava da se radi o mladima koji su socijalno isključeni iz društva danas, pa im učesnici filma "Vidimo se u čitulji" deluju kao junaci, dok Janko Baljak navodi da je to žal za bizarnom ikongrafijom tog vremena.

„Kao što se sada generacija iz šezdesetih loži na Tita i na celu priču Titovog kulta, tako mislim da se sada ovi klinci vraćaju u devedesete kao neko vreme nemam pojma čega“, kaže Baljak.

Osim toga, on objašnjava i zašto nikada nije snimljen nastavak filma "Vidimo se u čitulji".

„Poučeni iskustvom ovog filma niko od tih naslednika voždovačkog, zemunskog, zvezdarskog, surčinskog, novobeogradskog klana, ili kako su se već zvali nije hteo da učestvuje i da bude prezentan u tom filmu“, zaključuje Baljak.

Uz Kristijana Golubovića, samo su još četvorica aktera filma "Vidimo se u čitulji" i danas živi, dok je petnaestak aktera filma ubijeno.

Sledeće nedelje u Beogradu će biti održana i promocija knjige "Vidimo se u čitulji - 20 godina posle" Vojislava Tufegdžića, novinara i jednog od autora kultnog dokumentarca.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

74 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: