"Pomoć Nemačke od 1999. značajna"

Pomoć koju je Nemačka pružila Kosovu od 1999. godine do sada bila je od vitalnog značaja za Kosovo, izjavio u Berlinu Hašim Tači.

Izvor: Beta, Tanjug

Ponedeljak, 02.03.2015.

20:59

Default images
Foto: Beta, AP (arhiva)

Ministar spoljnih poslova Kosova je to izjavio nakon današnjeg sastanka s nemačkim ministrom spoljnih poslova Frankom Valterom Štajnmajerom.

Nemačka i Kosovo žele zajedničkim naporima da zaustave masovni dolazak imigranata s Kosova u Nemačku i druge evropske zemlje, saopštili su Štajnmajer Tači posle susreta, prenose nemački mediji.

Tači je informisao nemačkog šefa diplomatije o angažovanju institucija Kosova i njihovom suočavanju sa izazovima, posebno sa ilegalnom migracijom u zemlje Evropske unije.

Nemačka je, kako se navodi, stavila još milion evra na raspolaganje kao pomoć za povratak azilanata na Kosovo, a Štajnmajer je naglasio da "samo politički progonjeni" imaju šansu da dobiju azil u Nemačkoj.

"Ko nije politički progonjen, za njega podnošenje zahteva za azil u Nemačkoj ne znači dobijanje trajnog boravka, već povratak na Kosovo", rekao je Štajnmajer i upozorio da se ne smeju buditi nade, koje se ne mogu ispuniti.

Osim toga, Tači je govorio i o dostignućima u regionalnoj saradnji, evroatlantskim integracijama, dijalogu sa Srbijom i osnivanju Specijalnog suda. Zatražio je pomoć i podršku Nemačke za učlanjenje Kosova u Savet Evrope, Partnerstvo za mir i u lobiranju za priznanje Kosova kod preostalih pet članica, navodi se u saopštenju.

Tokom dana Tači je razgovarao i sa poslanicima Parlamentarne grupe za Jugostočnu Evropu Bundestaga, koje je predvodio Peter Vajs iz CDU, koji su se interesovali o kretanjima na Kosovu i podršci i ulozi Nemačke u tim procesima.

Podrška Nemačke budućnosti Kosova ostaje od životnog značaja za težnje za učlanjenje u EU i NATO, kako za Kosovo takođe i za region Jugozapadnog Balkana, rekao je Tači posle susreta sa poslanicima Bundestaga.

Kada je reč o stanovnicima Kosova, statistika kaže da je od početka ove godine do 12. februara, oko 18.000 ljudi ušlo u Nemačku sa željom da postanu azilanti.

Najviše pogođene lavinom azilanata su, kako se navodi, četiri nemačke pokrajine - Donja Saksonija, Severna Rajna Vestfalija, Bavarska i Baden-Virtemberg, a osim finansijskih, postoje i problemi vezani za smeštajne kapacitete.

Nemačke pokrajine i savezna država su, u traženju spasa od masovnih imigranata odlučile da ubrzaju, odnosno, skrate postupak rešavanja zahteva za azil za stanovnike Kosova na 15 dana, a Bavarska je već vratila prve ilegalne imigrante nazad na Kosovo.

"Mi se nadamo da će to doprineti da se ljudima na Kosovu jasno ukaže da su namamljeni u Nemačku lažnim obećanjima", rekao je jedan portparol bavarskog Ministarstva unutrašnjih poslova.

Nemački političari su, povodom ogromnog priliva azilanata i prognoza da će u ovoj godini to biti oko 300 000 ljudi, zahtevali hitno proterivanje u zemlje porekla onih, kojima je zahtev odbijen i upozorili da bi, ukoliko se tom poslu odmah ne pristupi, to moglo značiti "otvaranje vrata" za zloupotrebu prava na azil, prenose nemački mediji.

Nemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorilo je nedavno da taj drastični rast broja azilanata predstavlja opasnost za destabilizaciju Kosova i celog regiona.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: