Godišnjica zločina u Štrpcima

Više nevladinih organizacija akcijom "Istina-odgovornost-pravda" ispred Glavne železničke stanice u Beograda obeležile su 22. godišnjicu od zločina u Štrpcima.

Izvor: Beta

Petak, 27.02.2015.

17:27

Default images
Foto: Tanjug

U akciji su učestvovali aktivisti Fonda za humanitarno pravo, Inicijative mladih za ljudska prava i Žena u crnom.

Predstvanica Žena u crnom Staša Zajović izjavila je da je zločin u Štrpcima jedan od najsramnijih zato što su u njemu stradali ljudi koji su imali "samo drugačije ime".

"Zločin u Štrpcima je jedan u lancu držvno-sponzorisanih i organizovanih zločina koji je mogao i morao ranije da bude rasvetljen. Za njega su znali svi u državi, počeviši od Dobrice Ćosića preko državne bezbednosti do MUP-a", rekla je Staša Zajović.

Ona je izrazila nadu da će ne samo izvršioci već i nalogodavci tog zločina uskoro biti pred sudom.

"Insistiraćemo na tome da niko od počinilaca najvišeg ranga ne bude amnestiran i da porodice žrtava budu adekvatno obeštećene", rekla je ona.

Oko 20 učesnika akacije drži transprente na kojima piše "Odavde je krenuo voz smrti 671", "Pamtimo zločin u Štrpcima", kao i imena žrtava zločina.

Skup ispred Glavne želničke stanice obezbeđuju jake policijske snage i za sada nema incidenata.

Voz 671 na relaciji Beograd-Bar 27. februara 1993. godine zaustavila je uniformisana grupa predvođena Milanom Lukićem i iz voza izvela 20 putnika, od kojih je 18 bilo bošnjačke nacionalnosti, jedan hrvatske nacionalnosti i jedna osoba afro-azijskog porekla.

Putnici su potom odvedeni u obližnje selo u opštini Višegrad i ubijeni.

Od 20 otetih putnika, 18 je bilo bošnjačke nacionalnosti, jedan hrvatske nacionalnosti i jedna osoba afro-azijskog porekla.

Većina ubijenih bila je iz Prijepolja, Priboja, Beograda i Podgorice.

Najstarija žrtva imala je 59, a najmlađa 16 godina. U tom zločinu ubijeni su: Halil Zupčević, Senad đečević, Esad Kapetanović, Iljaz Ličina, Fehim Bakija, Rifat Husović, Ismet Babačić, Šećo Softić, Adem Alomerović, Rasim Chorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Džafer Topuzović, Muhedin Hanić, Safet
Preljević, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić, Jusuf Rastoder i Tomo Buzov.

Do danas su nađeni posmrtni ostaci Halila Zupčevića, Rasima Ćorića i Jusufa Rastodera u jezeru Perućac 2009, odnosno 2010. godine.

Početkom decembra prošle godine u Srbiji je uhapšeno pet, a u Bosni i Hercegovini 10 osoba zbog sumnje da su učestvovali u otmici i ubistvu 20 putnika. Tužilaštvo za ratne zločine Srbije saopštilo je danas da će u narednih nekoliko dana biti podignute opštužnice protiv pet osoba uhapšenih u Srbiji.

Haški tribunal osudio je Lukića na doživotnu robiju zbog zločina protiv čovečnosti nad Bošnjacima u Višegradu, počinjenih od 1992. godine do 1994. godine.

Viši sud u Bijelom Polju osudio je na 15 godina zatvora Nebojšu Ranisavljevića iz Despotovca zbog otmice u Štrpcima, a Vrhovni sud Crne Gore je potvrdio tu presudu.

Ranisavljević je bio član naoružane grupe koja je otela putnike, ali nije utvrđeno njegovo direktno učešće u zločinu.

U Prijepolju obeleženo 22 godine od zločina u Štrpcima

Dvema odvojenim komemoracijama u Prijepolju je danas obeležena 22. godišnjica otmice i likvidacije dvadeset putnika u železničkoj stanici Štrpci.

Opština Prijepolje je organizovala prijem za članove porodica otetih i ubijenih sugradjana i komemoraciju kod spomenika podignutog u znak sećanja na devet gradjana iz Prijepolja koji su bili medju likvidiranim putnicima.

Svečanosti je prisustvovao i predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović.

Predsednik Opštine Prijepolje Emir Hašimbegović podsetio je na nedavna hapšenja 15 osoba u Srbiji i BiH zbog sumnje da su učestvovali u otmici i likvidaciji putnika iz voza u stanici Štrpci.

Na komemoraciji "Štrpci bez mezara" koju su organizovali Bošnjačka kuilturna zajednica i Islamska zajednica u Srbiji govorili su muftija Muamer Zukorlić, predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović i predstavnik OEBS-a Mario Bartos.

Zukorlić je pozvao vlast da izvrši obaveze države prema zločincima, žrtvama i prema njihovim porodicama, kao se ovakvi zločini vise nikad i nikome ne bi dogodili. On je pozvao Srbe na partnerstvo.

"Spreman sam da zajednički osudimo sve što je na ovim prostorima bio zločin, da priznamo šta je uradjeno zločinačko i da onda zajedno krenemo ka budućnosti koju ovi prostori i narodi koji ih naseljavaju svakako imaju", rekao je Zukorlić.

Jovanović je rekao da "ludilo devedesetih nije došlo na cokulama zločinaca, već je ono od njih napravilo zločince".

"Srbija je nedovršena država u kojoj nismo samo verski podeljeni, već smo podeljeni i unutar sebe. Zato zauvek treba razotrkiti politiku koja je donela to ludilo devedesetih", rekao je Čedomir Jovanović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: