Rasprava o notarima,AKS u skupštini

Poslanici raspravljaju o izmenama i dopunama Zakona o javnom beležništvu.i setu pratećih zakona,a onog trenutka kada se usvoje izmene advokati prekidaju štrajk.

Izvor: B92, Beta

Ponedeljak, 19.01.2015.

16:25

Default images
Foto: Tanjug, arhiva

Rasprava je u Skupštini Srbija počela nešto posle 16 sati, a u parlament je stigao ministar pravde Nikola Selaković, ali i predstavnici Advokatske komere Srbije (AKS).

Izmenama i dopunama navedenih zakona bi se potvdilo ono što su advokati tražili svih ovih nedelja.

Kako je rečeno za B92, vladajuća većina želi da se zakon usvoji do kraja nedelje, a onog trenutka kada to bude javno objavljeno u "Službenom glasniku", advokati će prekinuti štrajk

Izmenama zakona omogućava se da notari samo overavaju ugovore koje sastavljaju građani i advokati, osim u slučaju ugovora o raspolaganju nepokretnostima poslovno nesposobnih, gluvih, slepih i nemih osoba, kao i sporazuma o zakonskom izdržavanju.

Javni beležnici će, osim toga, moći da na poseban zahtev stranke sačine ugovor o hipoteci i založnu izjavu, kada je potrebno da one imaju svojstvo izvršne isprave.

Solemnizacija (overa nejavne isprave) će biti takva da se za ugovor koji sačinjavaju gradjani ili advokat neće tražiti posebna forma kao sada, već će se ugovori sačinjavati u slobodnoj formi kao i pre 1. septembra 2014. godine.

Notar će moći da odbije solemnizaciju samo u slučaju da stranka nije poslovno sposobna i da nema uredno punomoćje, ili kada oceni da se radi o apsolutno ništavom ugovoru, a protiv takvog rešenja javnog beležnika stranka će imati pravo prigovora sudu.

Selaković: Usvajanje izmena važno

Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je da je usvajanje izmena Zakona o javnim beležnicima izuzetno važno, jer se time prekida četvoromesečni štrajk advokata i pozvao poslanike da u danu za glasanje podrže taj i ostale predložene zakone sa dnevnog reda.

Selaković je u Skupštini rekao da je Vlada Srbije te izmene usvojila u neizmenjenom obliku, kako su predložili predsetavnici advokata, istakavši da su definisana sporna pitanja - postojanje javnobeležničkog zapisnika, ugovora o promentu nepokretnosti i postupak potvrđivanja pravnih poslova, tzv solemnizacija.

Od 15. decembra do 6. januara održano je ukupno 10 sastanaka AKS i Ministarstva pravde, što je okončano potpisivanjem sporazuma, rekao je minsitar i dodao da je usaglašeno da se po hitnom postpuku izmene odredbe zakona.

Suština kompromisa je u činjenici pođednakog nezadovoljstva obe strane, do njega se nije došlo jednostavno, lako, jer je trebalo do toga doći još 2011, zadatak koji smo imali jeste da pronađemo ulogu javnih beležnika u sistemu u kojem ne postoje više od sedam decenija, a da to ne bude na uštrb advokata”, rekao je Selaković.

On je međutim ukazao da ne treba dovoditi u sumnju da li je pred državom postojao i drugi nacin rešavanja tog pitanja.

Vlada i stranka kojoj pripadam na ovaj način pokazala je da poseduje puni demorkatski kapacitet insitirajući da do rešenja dođemo putem pregovora i razgovora”, podvukao je ministar.

Selaković je naglasio da je rešenje stručno i da će zadovoljiti interes građana i pravne sigurnosti.

Selaković je zatim obrazložio predložene izmene rekavši da će u formi javnobeležničkog zapisa javni beležnik sastavljati ugovore o raspolaganju nepokretnostima poslovno nesposobnih lica, lica koja ne mogu da vide, čuju, govore, čitaju i pišu, sporazum o zakonskom izdržavanju.

Takođe ugovor i hipoteci i založna izjava se mogu na zahtev stranaka sastaviti u formi javnobeležničkog zapisa kada je potrebno da one imaju svojstvo izvršne isprave, odnosno kada se na osnovu ugovora o hipoteci i založne izjave može neposredno sprovesti prinudno izvršenje (sudsko ili vansudsko) po dospelosti obaveze.

Za ostale pravne poslove, odnosno privatne isprave koje će sačinjavati bilo građani bilo advokati, predviđena je potvrda javnog beležnika stavljanjem solemnizacione klauzule, koja je mahom upodobljena sudskoj overi ugovora važećoj do 1. septembra 2014. godine.

Solemnizacionom klauzulom javni beležnik, prema sporazumu, potvrđuje da je strankama u njegovom prisustvu pročitan ugovor, da su one izjavile da on u svemu i potpuno odgovara njihovoj volji i da su ga svojeručno potpisale.

Klauzula o potvrđivanju se stavlja na posebnu ispravu koja se jemstvenikom povezuje sa podnetim ugovorom, a oba kraja jemstvenika se pričvršćuju pečatnim voskom ili nalepnicom i overavaju pečatom javnog beležnika.

Javni beležnik će moći da odbije solemnizaciju samo u slučaju da stranka nije poslovno sposobna i kada nema uredno punomoćje, ili kada oceni da se radi o apsolutno ništavom ugovoru.

Izmenama zakona je predviđeno da stranka u tom slučaju ima pravo prigovora sudu, čime je obezbeđena sudska kontrola rada javnih beležnika, a ne samo prigovor Javnobeležnickoj komori, kako sada glasi zakonska odredba.

Članovi stručnog tima su nakon sastanka u četvrtak napomenuli da će tarife kako javnih beležnika tako i advokata biti usklađene sa novonastalom situacijom.

Advokati u celoj Srbiji počeli su protest sa obustavom rada 17. seprembra prošle godine tražeći izmene propisa o javnom beležništvu, regulisanje paušalnog oporezivanja i smenu ministra pravde.

O ostalim zahtevima, koji se tiču poreza i smene ministra odluku će doneti organi AKS.

Živković: Podrška izmenama, kapitulacija Vučića

Predesednik Nove stranke Zoran Živković najavio je podršku izmenama Zakona o javnom beležništvu, ali i amandmane koje će ta stranka podneti, a kojima se, kako je naveo, bliže ispunjavaju zahtevi advokata.

"Ovaj sporazum je posledica apsolutne kapitulacije (premijera) Aleksandra Vučića nad advokatima, ali i posledica bahatosti i nestručnosti ministra pravde Nikole Selakovića", kazao je Živković novinarima u Skupštini Srbije.

On je upitao ko će da nadoknadi štetu koja je napravljena za vreme štrajka advokata koji traje od 17. septembra.

"Razumljivo je što su advokati odustali od smene Selakovića jer to i nije njihov posao, već posao opozicije", naveo je Živković i rekao da i premijer Srbije i ministar pravde treba da podnesu ostavke.

On je naveo da je uputio pismo predsednici Skupštine Srbije Maji Gojković u kome je upitao kako se primenjuje kazna koju je dobio (udaljavanje sa sednice parlamenta), na osnovu kog akta je doneta, kao i ko vrši nadzor nad time da li se kazna sprovodi.

Upitan da li je šta misli o navodima da Vojnobezbednosna agencija neovlašćeno prisluškuje političke stranke, Živković je kazao da nema nikakav problem da bude prisluškivan, ako za to postoji bilo kakva osnova i zamolio službe da objave da li ga prisluškuju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: