"Rusija deluje protiv rata u UKR"

Predsednik spoljnopolitičkog odbora ruske Dume Aleksej Puškov istakao je da je Rusija delovanjem u Ukrajini želela da zaustavi rat.

Izvor: B92

Sreda, 24.09.2014.

09:38

Default images

On je istakao da u zvaničnoj Moskvi vlada mišljenje da građanski rat u toj zemlji ne bi vodio nikuda, te da Moskva smatra da je dugoročni cilj Moskve da istočna Ukrajina i Kijev dogovore jednu vrstu kohabitacije koja bi garantovala istoku određeni specijalni status.

“Ukrajinska vojska nije u stanju da ostvari odlučujuću pobedu koju traže desničari i drugi, a na drugoj strani pobunjenici nisu dovoljno jaki da marširaju ka Kijevu. Moglo je doći do beskrajnog razaranja gradova u regionu bez da ijedna strana pobedi. Zbog toga je predsednik Vladimir Putin u jednom razgovoru sa predsednikom Ukrajine Petrom Porošenkom inicirao primirje“, objasnio je Puškov.

On je negirao da se Rusija meša u ukrajinske stvari, dodajući da predsednik Rusije ne može ruskoj javnosti reći da mu je svejedeno kada ubijaju Ruse u Ukrajini.

“Kada smo našim zapadnim kolegama ukazivali da otcepljenje Kosova znači kršenje međunarodnog prava i teritorijalnog integriteta rečeno nam je da se radi o specijalnom slučaju. Sada imamo specijalni slučaj za vas, i to na Krimu. Ponovnim ujedinjenjem Krima smo sprečili da se dešava ono što se trenutno odvija u istočnoj Ukrajini“, dodao je Puškov.

Rusija se, prema njegovim rečima, nije mešala u ukrajinske stvari sve dok nije došlo do tenzija u istočnom delu Ukrajine.

“Da su nove vlasti u Kijevu, koje nismo u to vreme priznavali, poslali pregovarače u istočnu Ukrajinu umesto vojne jedinice došlo bi do bolje razvoja. Ljudi imaju pravo da budu separatisti. Postoje separatisti u Škotskoj, Kataloniji, na Korzici i čak u Južnom Tirolu. Međutim građani istočne Ukrajine se nisu borili protiv Kijeva sve dok Kijev nije počeo da se bori protiv njih“, ukazao je Puškov.

Do zaposedanja institucija, kako je istakao, došlo je jer građani nisu dobili odgovor na svoje zahteve, o slogan otcepljenja od Kijeva je usledio tek mnogo kasnije u ovom konfliktu.

Građani istočne Ukrajine, prema Puškovu, želeli su garancije za korišćenje ruskog jezika, veći udeo u budžetu, jer istok više proizvodi od ostatka zemlje.

“Kijev je krenuo pogrešnim putem kada je odlučio da uguši taj pokret. Tako su pomogli pokretu da postane seperatistički. Kada je reč o sankcijama EU Puškov smatra da je poslednjim pooštravanjem Brisel uputio apsolutno pogrešan signal, jer je pokazao da šta god radi Rusija ona biva sankcionisana. Rusija je podržavala primirje, a da nije uticala na pobunjenike do njega ne bi ni došlo“, ukazao je Puškov.

Puškov je uveren da je Evropa trebalo ranije da utiče na kijevske vlasti kako bi obustavila borbe i počela pregovore umesto da uvodi sankcije protiv Rusije. Takođe je ocenio da je najveća greška Moskve bila što je dala EU i SAD odrešene ruke da utiče na događaje na trgu Majdan.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: