Liht: BBF ima značaj za ceo region

U Beogradu će krajem meseca biti održan Beogradski bezbednosni forum, jedan od prvih skupova na teme bezbednosti posle nedavnog samita NATO.

Izvor: B92

Nedelja, 21.09.2014.

09:47

Default images

Direktorka Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht ističe da su teme o kojima će se razgovarati veoma važne i za Srbiju.

“Skup "Evropa 2014: Kraj i/ili novi pocetak?" može da pomogne Srbiji u sticanju boljeg uvida i definisanju budućeg delovanja u oblasti spoljne i bezbednosne politike, ali i u stvaranju kontakata sa stranim ekspertima“, navodi Lihtova.

"Forum je već stekao određeno ime u svetu koji se bavi ovim pitanjima, što mislim da je vrlo važno i za Srbiju i za njenu ulogu u međunarodnim odnosima", navela je ona, izrazivši zadovoljstvo zbog velikog odziva koji je, kako je istakla, svake godine sve veći.

Liht je najavila učešće stručnjaka za pitanja bezbednosti i međunarodnih odnosa iz SAD, Evrope, Rusije, Turske, regiona...

"Pored stručnjaka, aktivista, ljudi iz univerzitetske sredine, biće tu i nekoliko značajnih imena s političke scene EU: pre svega Elmar Brok, dugogodišnji predsednik Spoljnopolitičkog komiteta Evropskog parlamenta i jedan od najistaknutijih pojedinaca koji se bave ovim temama u Evropi", rekla je Lihtova, uz napomenu da je Brok član vladajuće nemačke CDU kancelarke Angele Merkel.

Na Forumu će, prema njenim rečima, učestvovati i Kristijan Danijelson, generalni direktor Komesarijata EU za proširenje i susedske odnose, i Karen Donfrid, predsednica nemačkog Maršalovog fonda u SAD i bivša savetnica za spoljnu politiku predsednika Baraka Obame.

"Dolazi i profesor Vladimir Baronovski, s jednog od najznačajnih instituta u Moskvi koji se bave međunarodnom politikom i bezbednošću i koji sigurno u pojedinim trenucima i te kako utiče na osmišljavanje ruske spoljne politike", rekla je Lihtova.

Prema njenim rečima, skup će otvoriti premijer Srbije Aleksandar Vučić, što, kako je istakla, upućuje važnu poruku domaćoj i međunarodnoj javnosti, a to je da, mada skup organizuju tri organizacije civilnog društva, "najviši zvaničnici države prepoznaju potrebu da u njemu učestvuju i da ga čuju".

Organizatori Foruma su, pored Fonda za političku izuzetnost, Beogradski centar za bezbednosnu politiku i Evropski pokret u Srbiji.

"Mislim da je značaj ovakvih skupova u tome što se razgovara pre svega o temama koje su vrlo važne i za Srbiju, i ceo naš region, ali i za svet", rekla je ona.

"Bez obzira na sve teme koje nas interesuju i kojima će konferencija biti posvećena, tema Srbije na putu evrointegracija je za nas ipak tema broj jedan, to je strateški prioritet naše spoljne politike, ali i tema kojom ćemo se dosta baviti. Ne samo pitanjem proširenja: jedan od velikih panela upravo će biti posvećen Evropi, EU i njenoj takozvanoj periferiji, odnosno onima koji su obuhvaćeni susedskom politikom", ističe Lihtova.

Jedna od sesija, navodi, biće posvećena ukrajinskoj krizi, kako bi učesnici razmenili mišljenja o tome u kojoj će meri ona uticati na budućnost evrointegracija.

Lihtova je istakla da će i ove godine rasprava biti posvećena i OEBS-u, ne samo zbog toga što će Srbija 2015. godine preuzeti predsedavanje tom organizacijom, već i zato što iduće godine OEBS puni 40 godina.

OEBS je, prema njenim rečima, tokom ukrajinske krize pokazao da je mnogo značajnija organizacija nego što je to u nekim trenucima izgledalo i potvrdio se kao najveća postojeća bezbednosna organizacija na svetu.

"Predsedavanje Srbije OEBS-om biće ogroman izazov, ali i šansa", ocenila je ona i izrazila nadu da će do tada biti razrešena ukrajinska kriza i smanjena ako ne i otklonjena zategnutost u odnosima između EU i SAD, s jedne strane, i Rusije, s druge.

"Nažalost, nije uopšte sigurno da će se tako desiti, može da nas sačeka užasno veliki izazov - kako, kao mala zemlja, ograničenih kapaciteta, da se nosimo s temom koja je mnogo veća od nas", upozorila je Lihtova.

"Zato mislim da ovaj skup i te kako može da bude značajan, jer će i naši stručnjaci i naši zvaničnici imati mogućnost da ne samo razgovaraju sa učesnicima iz sveta, već i da, nadam se, ako ne budu lično pratili debate, preko svojih saradnika i savetnika dobiju nove uvide u probleme i to kako oni eventualno mogu da se rešavaju", kaže Lihtova.

Ona je izrazila uverenje da svaka ozbiljna debata doprinosi tome da Srbija sazna više, da bolje osmisli svoju ulogu u svetu, kao i da bolje razume samu sebe u tom svetu.

Lihtova je istakla i da je važno to što će učesnici Foruma - kako pokazuje iskustvo - tokom trodnevnog boravka u Beogradu steći uverenje da Srbija razume svoje odgovornosti i svoju ulogu.

Prema njenim rečima, Beogradski bezbednosni forum značajan je i zbog toga što razvija kulturu dijaloga i što je to prilika za Srbiju i region da pokažu da se razvijaju i kao društvo i kao intelektualna zajednica, čime šalju poruku da mogu da razgovaraju i o najtežim temama.

"U tri prethodne godine smo videli da je moguće razgovarati o vrlo teškim temama, kao što je, za nas, tema odnosa Beograd-Priština", rekla je ona.

"Pre Briselskog sporazuma je bilo još teže, sada dijalog postoji, ali je još nedovoljno širok, nedovoljno uključuje druge delova i jednog i drugog društva. Zato smo mu ove godine dali još veći prostor, upravo da bismo pokazali da smo spremni za dijalog i da imamo šta da kažemo, i jedna i druga strana", zaključila je Lihtova.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: