Parlament o dodatnoj zaštiti dece

Parlament spreman da ratifikuje treći Fakultativni protokol uz Konvenciju o pravima deteta koji daje dodatnu zaštitu deci, žrtvama zlostavljanja i kršenja prava

Izvor: B92

Četvrtak, 18.09.2014.

11:14

Default images

Ovo je danas izjavila predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, koja je dodala da bi ta ratifikacija stvarila uslove za podnošenje žalbe Komitetu za prava deteta Ujedinjenih nacija.

Bez obzira na različite političke orijentacije i stavove sigurna sam da su svi poslanici spremni da ratifikuju ovaj dokument, rekla je Gojkovićeva i precizirala da se ostvarenje prava deta pre UN ostvaruje pošto se iscrpe sve institucionalne mogućnosti u zemlji.

Stvaranje jednake šanse za svu decu mora biti prioritet u radu svakog u Srbiji, a skupština i njen Odbor za prava deteta nastaviće odlučnu aktivnost na mobilisanju svih resursa za izgradnju društva sa nultom tolerancijom na nasilje bilo koje vrste, rekla je Gojković.

Ona je na godišnjoj konferenciji mreže ombudsmana za decu jugoistočne Evrope "Ekonomska kriza: Usluge za decu (ni)su opstale. Šta da činimo?", koja se održava u Beogradu, rekla da je parlament posebno posvećen stvaranju zakonskih preduslova da se prava dece dodatno unaprede primenjujući evropske standarde i obaveze preuzete potvrđivanjem Konvencije o pravima deteta.

Gojkovićeva je podsetila da je Skupština u aprilu 2013. godine donela "Marijin zakon", kojim krivično delo pedofilije ne zastareva, i izmene i dopune Zakona o radu koje trudnice zaposlene na određeno vreme štiti od otkaza, čime je, naglasila je predsednica, parlament pokazao da brine o budućnosti.

Predsednica Skupštine je naglasila da su svi svesni da je teška ekonomska kriza, koja zahteva uštede i rezove, u određenoj meri ograničava mogućnosti razvoja u mnogim oblastima, pa i u proširenju usluga za decu, ali da se ipak mora i može naći način da to ne pogađa one najosetljivije, a to su deca bez roditeljskog staranja, deca sa posebnim potrebama, "decu ulice"...

"Zabrinjavaju podaci o broju siromašne dece kako u Srbiji, tako i u zemljama čitavog regiona. Deca, uprkos ekonomskoj krizi, ne mogu biti u drugom planu. Zato je na nama da nađemo načina da poboljšamo njihov kvalitet života", istakla je ona.

Obraćajući se učesnicima Konferencije, Gojkovićeva je naglasila da su Skupština i Odbor za prava deteta prepoznali važnost kontinuiranog zalaganja za prava dece i mladih i potrebu za unapređenjem uslova života, kako putem zakonodavne aktivnosti, tako i kontrolom rada i podsećanjem izvršne vlasti na njene obaveze.

Podestivši da je Odbor za prava deteta formiran 2012, Gojkovićeva je istakla da to daje mogućnost da se Skupština uključi i podrži incijative domaćih i međunarodnih organizacija u cilju dugoročnih i pozitivnih promena za svu decu u Srbiji.

U tom kontekstu ona je napomenula da parlament učestvuje u projektu čiji je i pokrovitelj - "Socijalna inkluzija - Generacija budućnosti“, koji pomaže mladima bez roditeljskog staranja da se pripreme za izazove koji ih očekuju nakon izlaska iz sistema socijalne zaštite, na budućem radnom mestu ili u školovanju.

"Ovakav program primenjuje se i u zemljama Evropske unije, najviše u Velikoj Britaniji,Austriji, Švajcarskoj i Francuskoj, a u regionu u Hrvatskoj, Mađarskoj i Rumuniji", dodala je Gojkovićeva.

Ona je prenela utiske sa sastanaka na kojima je u Skupštini razgovarala sa mladima istakavši i činjenicu da je njima više od svega potrebna podrška i osećaj da nisu sami.

"Oni imaju svoje snove, a na nama je da im pomognemo da te snove ostvare", naglasila je Gojkovićeva.

Predsednica parlamenta je podsetila da je nedavno ratifikovana Konvenciju o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i zlostavljanja, Konvenciju o zaštiti dece i saradnji u oblasti međunarodnog usvojenja i Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kako bi se stvorili zakonski preduslovi za bolju zaštitu.

Gojkovićeva je navela da Skupština ima dobru saradnji sa zaštitinikom građana, da se taj odnos razvija u partnerski, posebno kada su na dnevnom redu pitanja pružanja podrške deci u oblasti obrazovanja, razvoja servisa za podršku deci sa smetnjama u razvoju, siromašnoj deci, romskoj deci, deci bez roditeljskog staranja, deci ulice.

Predsednica skupštine je posebno skrenula pažnju na najosetljiviju grupu, a to su deca bez roditeljskog staranja, romska deca, deca ulice.

"Da bismo njima pomogli saradnja lokalnih samouprava, centara za socijalni rad, obrazovnih ustanova posebno u prevenciji zlostavljanja, zanemarivanja, iskorišćavanja i nasilja, mora biti efikasnija. Zato je važno kontinuirano ulaganje u razvoj servisa za podršku svim ranjivim kategorijama", naglasila je on.

Gojkovićeva ja ponovila da će Skupštna i Odbor za prava deteta nastaviti odlučnu aktivnost na mobilisanju svih resursa, kako bi se gradilo društvo sa nultom tolerancijom na nasilje svake vrste i visoko razvijenom svešću o neophodnosti zaštite prava svakog deteta.

Obraćanje je završila citatom poznatog srpskog pesnika Duška Radovića, koji je, kako je ocenila, na najbolji način sažeo u jednoj rečenici suštinu teme vaše današnje konferencije: "Naše malo može biti mnogo za one koji nemaju nimalo.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: