Advokati uporni: Nećemo odustati

Članovi Advokatske komore Srbije istakli su da bi promena zakonskih rešenja sprečila ponavljanje problema u budućnosti.

Izvor: B92

Sreda, 17.09.2014.

16:21

Default images

Oni su istakli da su svesni da njihov protest izaziva probleme, ali uveravaju da čini mnogo manju štetu od one koja bi mogla da nastane u budućnosti.

Predstavnici Advokatske komore Srbije su naveli da očekuju pregovore sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom finansija, kao i da će štrajk trajati do ispunjenja zahteva.

"Advokatura se oseča poniženom i izdanom jer joj je zabranjeno da obavlja hiljadugodišnji posao kojim se bavila i ona odjednom nije kompetentna da sačinjava ugovore", rekao je predsednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđevic.

On je izrazio zabrinutost zbog Zakona o javnim beležnicima koji je donet 2011. godine, a kao razlog što je tek sad došlo do pobune advokata navodi obečanje ministra pravde da do rešenja koja su na snazi neće doći.

Advokati su rekli da su zabrinuti i zbog činjenice da su javnim beležnicima data ovlašćenja da zastupaju stranke pred sudom povodom isprava koje su sami sačinili, što smatraju očiglednim sukobom interesa, pogotovu kada su u pitanju dvostrani ili višestrani ugovori.

Advokati su rekli i se ne slažu sa rešenjem da javne beležnike imenuje i razrešava Ministarstvo, jer tako oni ne mogu biti nezavisni.

Kada je u pitanju obim posla koji će javni beležnici morati da obavljaju, Đorđević je upitao kako 94 javnih beležnika može da obavlja posao koji je radilo 8.500 advokata u Srbiji.

"Ni 300, koliko je predvidjeno, neće moći to da radi. Nećemo imati pravnu doslednost koja je neophodna", rekao je Đorđević.

On je postavio i pitanje kako će javni beležnici moći da obavljaju poslove kada su u pitanju investicije, jer su tu vrlo komplikovani ugovori, uglavnom o prometu nepokretnosti, a u kojima često ima i više od 100 članova.

"Ovakva rešenja vode u potpunu pravnu nesigurnost kada je u pitanju promet nepokretnosti, a sve to vodi u kolaps", ocenio je predsednik AKS.

Đorđević je istakao da Advokatska komora Srbije ima potpunu podršku Međunarodne unije advokata i advokata iz EU, koja je zabrinuta zbog položaja advokature u Srbiji. Najavio je i da će te organizacije preduzeti odgovarajuće poteze zbog ovakvog stanja u srpskoj advokaturi.

Advokati traže da se po hitnom postupku izmene odredbe Zakona o javnom beležništvu, Zakona o prometu nepokretnosti, Zakona o izmenama i dopunama Zakona o vanparničnom postupku i Zakona o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa.

Oni zahtevaju i smanjenje osnovica za paušalno oporezivanje i obračun doprinosa za advokate jer je otežan i onemogućen kontinuiran rad advokata zbog višestrukih reorganizacija sudova i zbog smanjenja obima posla za advokate zbog uvodjenja novih profesija javnih beležnika, izvršitelja, posrednika u prometu nepokretnosti.

Advokati su povukli sve svoje predstavnike u komisijama, radnim grupama i drugim radnim telima formiranim od strane državnih organa, a od advokata koji su izabrani u Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca traže ostavke.

Advokati, takodje, traže smenu ministra pravde Nikole Selakovića.
Foto: Tanjug
Suđenja u Srbiji usred štrajka odvijala su se samo tamo gde nije obavezno prisustvo advokata.

"Što se tiče Prvog osnovnog suda u krivičnom odeljenju dnevno je zakazano između 70 i 80 suđenja i najveći broj tih suđenja se odlaže. imajući u vidu da je ovo drugi put u poslednja tri meseca i da se sada ponovo ona suđenja koja su bila odložena u junu praktično iz istog razloza odlažu, to zaista utiče ako ništa drugo ono na dužinu postupka", kaže Ivana Ramić iz tog suda. Jelena Milenaković Vuković iz Osnovnog suda u Nišu kaže da sud reaguje kod krivičnih predmeta pogotovo pritvorskih.

"Sud je preuzeo sve neophodne mere pošto je uglavnom neophodna odbrana i obaveštava zatvore da ne dovode okrivljene dok traje štrajk", kaže ona.

Predsednik Advokatske komore Beograda Dragoljub Djordjević rekao je da će advokatura biti u štrajku dok se ne ispune njihovi zahtevi za otklanjanjem nepravilnosti vezanih za uvodjenje javnog beležništva koje ugrožavaju advokatsku profesiju, kao i za rešavanjem pitanja paušalnog poreskog oporevzivanja.

Prema njegovim rečima, obustava rada svih advokata u Srbiji, koja je počela danas, je u interesu gradjana i advokatske profesije.

Advokati u glavnom gradu štrajkovali su iz istih razloga 15 dana početkom leta zbog nezadovoljstva povećanjem poreskih obaveza 18. juna do 2. jula, a na tri dana su im se pridružili i advokati iz cele Srbije.

Medjutim, juče su nastavljeni razgovori predstavnika advokature, ministarstava finansija i pravde u okviru radne grupe povodom rešavanja problema paušalnog oporezivanja advokata.

Advokati traže da porez plaćaju po rešenjima za 2013. godinu, jer onima koji paušalno plaćaju nameti su Uredbom ministarstva finansija donetom tokom proleća višestruko povećani. Oni traže od Ministarstva finansija da stavi van snage poreska rešenja kojima su im nameti ove godine višestruko povećani u nekim slučajevima i od 100 do 300 odsto.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

57 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: