Sanacija puteva i HE "Đerdap 2"

Direktor “Puteva Srbije” Zoran Drobnjak istakao je da se radi na sanaciji terena na teritoriji Kladova i Negotina pogođenoj poplavama.

Izvor: B92

Utorak, 16.09.2014.

17:04

Default images

Poplave su nanele štetu u Hidroelektrani Đerdap 2, ali bi proizvodnja električne energije trebalo da bude normalizovana za četiri do pet dana.

Na putnom pravcu Kladovo- Negotin, usled obilnih padavina i nevremena, srušeni su mostovi u mestima Velesnica i i Milutinovac, pod vodom je i most u Grabovnici, ali se još ne zna koliko je on oštećen.

Kada je reč o pravcu Donji Milanovac - Kladovo, Drobnjak je rekao da su u mestu Tekija nanosi na putu oko šest metara visine, kao i da su izvođači na terenu i da će problem biti rešen do utorka uveče.

“Nanosa ima i na pravcu Brza Palanka - Negotin, u dužini od oko 300 metara i to će se očistiti već u toku dana, a izvođači su i na putu od Grabovnice prema Kladovu, gde je zatvoren put u dužini od 800 metara”, naveo je Drobnjak.

Kako je istakao, ekipe na terenu brinu o bezbednosti saobraćaja i redovno se sprovodi nadzor.

Na pravcu Brza Palanka - Donji Milanovac, čija je dužina 32 kilometra, pod asfaltom su 22 kilometra, a nalog da se asfaltira tih dodatnih 10 kilometara puta dat je još pre 15-20 dana, što će i da se uradi čim stane kiša, rekao je Drobnjak.

Kako je objasnio, ovaj pravac, koji je inače prohodan, skraćuje putovanje za 25 do 30 kilometara na toj relaciji, jer se ne mora ići preko Kladova i Negotina, što olakšava prolazak ekipama za vanredne situacije.

"Gledamo da alternativni pravac uradimo od Negotina ka Kladovu, da tamo ide saobraćaj pošto zbog dva mosta koji su srušeni u Velesnici i Milutinovcu nije mogucje da se tuda odvija saobraćaj, već se može ići pored Dunava. Nastojimo da taj pomoćni pravac očistimo da može da se prođe vozilima", rekao je Drobnjak.

Padavine oštetile pet agregata u HE "Đerdap 2"

Proizvodnja električne energije u Đerdapu 2, gde su velike padavine oštetile pet agregata, trebalo bi da bude normalizovana za četiri do pet dana, izjavio je danas direktor Direkcije za proizvodnju energije EPS-a Zoran Božović.

"U Đerdapu 2 ima 10 agregata sa srpske i 10 sa rumunske strane i od naših 10 agregata tri su imala zastoj zbog velike količine granja i mulja koji je propušten sa Đerdapa 1 i to sa rumunske strane", rekao je Božović.

Prema njegovim rečima, mulj je oštetio usisne rešetke na Đerdapu 2 i zaglavili su se ti otpadni materijali, pa su tri agregata (A4, A5 i A6) morala da budu isključena i sada se obavlja njihova revizija kako bi se osposobili za pogon.

"Drugi problem je bio na toj takozvanoj dodatnoj elektrani, sa agregatima A9 i A10 u posebnoj zgradi koja je do glavne brane. Tu je zbog konfiguracije terena došlo do bujice koja je sa bočne strane prodrla u mašinsku salu i potopila deo opreme", naveo je Božović.

Sada je tu, kako je rekao, zaustavljen dalji prodor vode i A10 je već bio u praznom hodu, ali još nije uključen na mrežu, dok je A9 dobio više mulja i očekuje se da će i taj agregat sutra biti spreman.

"Očekuje se da pola elektrane proradi bez problema i da se u narednih četiri - pet dana normalizuje proizvodnja na Đerdapu 2", istakao je Božović.

Pogonska spremnost Đerdapa 1 je uobičajena i tamo EPS ima samo jedan agregat koji je u planskom kapitalnom remontu, koji će trajati do kraja godine.

"Što se tiče ostalih agregata, ovih dana imamo enormno veliki dotok Dunava od skoro 9.000 kubnih metara u sekundi", naveo je on i dodao da je prethodnih dana prozivodnja bila veća za oko 50 odsto od planiranog.

"Za prvih 15 dana ovog meseca Đerdap 1 je napravio dva puta više električne energije nego što je bilo planirano i nešto manje na Đerdpau 2, tako da smo pre ovih poplava imali izuzetno dobro stanje", naveo je Božović.

On je objasnio da kada je izuzetno veliki dotok Dunava mora da se preliva da bi Đerdap prihvatio ostale poplavne talase i tada dolazi do podizanja tzv. donje vode i smanjuje se proizvodnja iako je ogromna kolicicna vode.

"Prekjučerašnje padavine koje su trajale ceo dan i palo je više od 120 litara kiše po kvadratnom metru, što je enormno velika količina koja je izazvala veliki poremećaj na samom Dunavu i elektranama koliko na priobalju, a pogotovo na desnoj strani obale Dunava, pa su mnoga mesta poplavljena bujičnim nanosima i rekama koje su se slivale niz brdo", rekao je Božović.

Te bujice su bile jako intenzivne između Kladova i Negotina i tamo su oštećeni putevi i srušeno je nekoliko mostova, a u nekim selima su pokrenuta i klizišta i ima oštećenih kuća.

Đerdap 1 radi sa pet agregata koji prizvode oko 20 miliona kilovat sati dnevno, što je jako velika proizvodnja za ovaj period i to je otprilike 2,5 puta više od onoga što je bilo planirano da će se proizvoditi u septembru, istakao je on.

On je naveo da Đerdap 1 nije imao nekih većih problema, ali da je poplavljena crpna stanica Kosovica, koja obezbeđuje pitku vodu za elektranu.

Tamo je poplavljena i trafo stanica, a pa elektrana nema pitku vodu i građevinski objekat je dosta oštećen.

Prema njegovim rečima, u elektranu se doprema flaširana pitka voda, kao i cisternama, tako da se proces proizvodnje odvija bez problema, a radnici se prevoze brodom tako što idu preko rumunske strane.

Božović je rekao da ima problma i sa crpnom stanicom u selu Grabovica gde je došlo do ispada svih pumpi koje pretaču vode u Dunav i tu se formiralo jezero čija će voda biti ispumpana uz pomoć Sektora za vanredne situacije MUP-a.

U Kladovu je situacija i dalje kritična, evakuisano je oko 500 ljudi, a u Grabovici se voda izvlači pumpama.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: