Timošenkova hoće Ukrajinu u NATO

Partija Otadžbina Julije Timošenko odlučila je da započne neophodne procedure radi održavanja referenduma o učlanjenju Ukrajine u NATO.

Izvor: B92

Subota, 30.08.2014.

16:26

Default images

Bivša ukrajinska premijerka je rekla da će danas njena stranka predati Centralnoj izbornoj komisiji predati prijavu o okupljanju građana na kom će biti istaknuta inicijativa, o kojoj bi se građani izjašnjavali u okviru vanrednih parlamentarnih izbora 26. oktobra.

“Nakon toga, po zakonu o referendumu, partija će započeti sakupljanje tri miliona potpisa potrebnih za njegovo održavanje“, rekla je Timošenkova, saopštavajući i da se obratila predsedniku, premijeru i predsedniku skupštine, Petru Porošenku, Arseniju Jacenjuku i Aleksandru Turčinovu, kao i poslanicima sa molbom da podrže inicijativu.

UNN navodi da je bivša premijerka uverena da će učlanjenje u NATO zaštititi Ukrajinu od ratnih dejstava.Timošenkova je, kako prenosi RIA Novosti, podsetila da je juče generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen rekao da su vrata za Ukrajinu otvorena i izrazila uverenje da je danas narod konsolidovan u poziciji da zemlja treba da postane članica Alijanse.

Jacenjuk je izjavio da će ukrajinska vlada predložiti Vrhovnoj radi (skupštini) da ukine vanblokovski status Ukrajine i obnovi kurs ka učlanjenju u NATO.

Jacenjuk je, kako je prenela agencija Interfaks-Ukrajina, rekao da bi usvajanjem tog zakona Ukrajini bilo zabranjeno članstvo u poststovjetskim integrativnim savezima kao što su carinska ili evroazijska unija, koje, kako je rekao, po svojoj suštini nisu ništa drugo nego "Sovjetski savez koji se zove Ruska Federacija".

Ukrajina od 1994. godine učestvuje u programu Partnerstvo za mir, a 1997. Kijev je zaključio Povelju o specijalnom partnerstvu Ukrajine i NATO.

Kijevske vlasti 1997. godine zaključile su Povelju o specijalnom partnerstvu između Ukrajine i NATO, a odluku o početku procedure stupanja u Alijansu Savet za bezbednost Ukrajine doneo je maja 2002, uz očekivanje da će učlanjenje biti 2008. godine.

Kurs evroatlantske integracije, uz približavanje EU, bio je proglašen 2005. po dolasku na funkciju šefa države Viktora Juščenka. Rada je 2010. na predlog tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča usvojila zakon o principima unutrašnje i spoljne politike, kojim je proglašen vanblokovski status Ukrajine i isključen kurs ka evroatlantskoj integraciji zemlje.

Zakon koji do sada važi, predviđa osnovni princip spoljne politike po kom Ukrajina poštuje politiku nesvrstavanja u blokove, što znači da ne učestvuje u vojnopolitičkim savezima, već u modernizaciji i razvoju evropskog sistema kolektivne bezbednosti, nastavlja konstruktivnu saradnju sa NATO i drugim vojnopolitičkim blokovima povodom svih pitanjima od zajedničkog interesa.

Zbog raspada koalicije vladajuće većine u Ukrajini su za 26. oktobar zakazani prevremeni parlamentarni izbori.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

81 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: