"Preispitaćemo plate ambasadora"

Ceo sistem obračuna plata ambasadora treba da se preispita i to ćemo učiniti u narednim danima, kaže za "Novosti“ šef diplomatije Ivica Dačić.

Izvor: B92

Subota, 26.07.2014.

22:37

Default images

Povodom informacije da su zarade naših predstavnika po svetu veoma "šarene“ - od nekoliko stotina, pa do skoro 6.000 evra mesečno - Dačić navodi da se plate ne određuju pojedinačno, nego na osnovu kriterijuma koji važe za određene zemlje.

Ambasadori Srbije po svetu mesečno, u proseku, primaju po 3.500 evra. Prema podacima sa sajta Agencije za borbu protiv korupcije, "vodi“ ambasadorka u Italiji Ana Hrustanović, koja je u imovinskoj karti navela da dobija oko 5.700 evra.

Pri vrhu liste su i ambasador u Belgiji Vesna Arsić - 4.469 evra, Šani Dermaku (Slovačka) - 4.214 evra, Danko Prokić (Španija) - 4.154 evra, Petar Vico (Holandija) - 4.094 evra. S druge strane, predstavnik Srbije u Egiptu Dragan Bisenić dobije tek oko 770 evra, a ambasador u Vatikanu Mirko Jelić 956 evra.

Kako za "Novosti“ objašnjavaju u Ministarstvu spoljnih poslova, zarada ambasadora se obračunava množenjem koeficijenta i osnovice, koja su utvrđuje u valutama u kojima se plata isplaćuje. Tu je i minuli rad (0,4 odsto za svaku godinu staža) i naknada za uvećane troškove života. "Plate ambasadora se razlikuju, jer se razlikuju i osnovice za pojedinačne zemlje. MSP za njihovo utvrđivanje koristi skalu UN, koja u obzir uzima troškove života u pojedinim zemljama", navode u Ministarstvu.

Dijana Vukomanović, zamenik predsednika Odbora za spoljne poslove pri Skupštini Srbije, smatra da sva pitanja oko primanja ambasadora mogu da se reše racionalizacijom i preraspodelom troškova u MSP, a da je "za našu zemlju važno da pokaže pun kapacitet diplomatske mreže uoči predsedavanja OEBS“:

"Gde god sam bila u inostranstvu, kao član parlamentarne delegacije, videla sam da naše diplomate žive daleko od luksuza".

Bivši ambasador Srbije u Ankari Dušan Spasojević kaže da u vreme krize niko nema moralno pravo da se žali na platu koja je višestruko veća od one u državi: "Ali, ni diplomatiju ne treba posmatrati kao socijalnu kategoriju, nego kao prestižno zanimanje koje treba dobro da se plati. Naravno, svaki dinar mora da se zaradi".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

75 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: