Svet u šoku zbog malezijskog aviona

Niko od 298 putnika i članova posade malezijskog putničkog aviona koji se srušio na istoku Ukrajine, nije preživeo nesreću, a svet je u šoku zbog tragedije.

Izvor: Tanjug

Petak, 18.07.2014.

08:31

Default images

U avionu "Malezija erlajnsa" koji je pao nad istočnom Ukrajinom, oko 60 kilometara od granice s Rusijom, nalazilo se ukupno 298 ljudi, od kojih su 154 bili državljani Holandije.

Ukrajinske vlasti nazvale su nesreću "terorističkim činom" i optužile proruske snage da su oborile avion protivavionskim sistemom BUK koji im je dostavila Rusija, dok separatisti tvrde da nemaju te rakete i da je avion srušila ukrajinska vojska.

Pripadnici proruskih snaga na istoku Ukrajine saopštili su da su pronašli "crnu kutiju" malezijskog aviona i da su spremni na privremeno primirje kako bi bila omogućena istraga na mestu gde se srušio avion.

U toku su razgovori između predstavnika proruskih snaga i vlasti Kijeva da se omogući pristup lokaciji međunarodnim organizacijama, potvrdio je premijer samoproglašene Donjecke Narodne Republike Aleksandar Boradaj.

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da su ukrajinske vlasti odgovorne za pad aviona, istakavši da se to ne bi dogodilo da Kijev nije ponovo pokrenuo vojnu ofanzivu protiv proruskih snaga na istoku zemlje. Posle nesreće, evropska organizacija za bezbednost vazdušnog saobraćaja Evrokontrol saopštila je da su ukrajinske vlasti zatvorile vazdušni prostor nad istočnim delom zemlje.

U međuvremenu, Velika Britanija je zatražila hitan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) da bi se razmotrila krizu u Ukrajini.

Generalni sekretar UN Ban Ki-mun izjavio je da "postoji očita potreba za potpunom i transparentnom međunarodnom istragom" o padu malezijskog aviona.Tim povodom je za danas zakazana hitna sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, koja će početi u 10 sati po lokalnom, odnosno 16 sati po srednjoevropskom vremenu.

Na vest o padu malezijskog aviona nad Ukrajinom reagovali su svetski lideri, ocenivši ovaj događaj kao šokantan i pozivajući na sprovođenje međunarodne istrage o uzrocima nesreće.

Američki predsednik Barak Obama rekao je da je pad malezijskog putničkog aviona na istoku Ukrajine užasna tragedija i dodao da zvaničnici SAD pokušavaju da ustanove da li je u njemu bilo američkih državljana.

Obama je rekao i da će SAD pružiti svu potrebnu pomoć u istrazi o uzrocima ove nesreće, što je u telefonskom razgovoru s ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom ponovio i potpredsednik vlade Džozef Bajden.

Prema saopštenju Kremlja, predsednici SAD i Rusije Barak Obama i Vladimir Putin razgovarali su o nesreći telefonom.

Putin je takođe uputio saučešće malezijskom premijeru Nadžibu Razaku, zamolivši ga da prenese iskrene reči saosećanja i podrške rođacima i najbližima poginulih.

Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton pozvala je na pokretanje međunarodne istrage o nesreći, rekavši da okolnosti pod kojima se dogodila moraju biti razjašnjene bez odlaganja.

Isti stav izneo je i generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen, koji je izjavio da je šokiran izveštajima o padu malezijskog putničkog aviona u istočnoj Ukrajini i zatražio međunarodnu istragu.

Šokiranost i žaljenje zbog ove nesreće izrazio je i britanski premijer Dejvid Kameron, na svojoj stranici na društvenoj mreži Tviter, dodajući da se zvaničnici vlade sastaju da bi razmotrili okolnosti pod kojima se ona dogodila.

Predsednik Francuske Fransoa Oland uputio je saučešće porodicama žrtava i ponovio poziv Eštonove na pokretanje međunarodne nistrage o nesreći. Na nezavisnu međunarodnu istragu o nesreći pozvala je i Nemačka.

"Očekujemo da bude učinjeno sve što je potrebno da se, što je pre moguće, osvetli ovaj slučaj", rekao je šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer.

"Prestravljen sam zbog vesti iz istočne Ukrajine. Zbog toga što su stotine nedužnih ljudi izgubile život na takav užasan način", rekao je Štajnmajer.

Štajnmajer nije želeo da odgovori na pitanje novinara da li Nemačka deli mišljenje Ukrajine o uzrocima nesreće.

Zahteve za međunarodnu istragu o uzrocima pada aviona uputili su nešto ranije večeras predsednici Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i predsednik Saveta Herman van Rompej, a holandski premijer Mark Rute izjavio je da je pad malezijskog aviona "verovatno najgora avionska nesreća u istoriji Holandije".

Prema rečima potpredsednika "Malezija erlajnsa" Huiba Gortera, koji se novinarima obratio na amsterdamskom aerodromu Shiphol, s kojeg je let MH 17 poleteo za Kuala Lumpur, u avionu je bilo 283 putnika i 15 članova posade.

Pored najmanje 154 Holanđanina, među putnicima je bilo i 27 Australijanaca, 23 Malezijca, 11 Indonežana, šest Britanaca, četiri Nemca, četiri Belgijanca, tri Filipinca i jedan Kanađanin, dok je nacionalnost preostalih 47 putnika zasad nepoznata, rekao je Gorter.

On je dodao i da su svih 15 članova posade bili Malezijci.

Kako je ranije objavila agencija Rojters, prema saopštenju ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova, među putnicima su bila 23 američka državljanina, a prema rečima šefa francuske diplomatije Lorana Fabijusa, i najmanje četvoro državljana Francuske.

I HIV zajednica širom sveta u žalosti

Beta, AP
HIV zajednica širom sveta danas je u žalosti zbog nepotvrđenih izveštaja objavljenih u Australiji da je 100 putnika malezijskog aviona, koji se u sredu srušio iznad istočne Ukrajine išlo na međunarodnu konferenciju posvećenu epidemiji virusa HIV, koji izaziva sidu.

Prema nepotvrđenim izveštajima u Australiji, 100 putnika su bili delegati koji su išli na 20. međunarodnu konfenreciju o sidi u Melburnu, koja treba da počne u nedelju.

List "Sidnej moning herald" je objavio da je učesnicima pripremnog sastanka za konferenciju u Sidneju rečeno da se u avionu nalazilo oko 100 njihovih kolega, među kojima je i bivši predsednik Međunarodnog HIV udruženja Džozef Lange.

Prema pisanju australijskog lista, učesnici konferencije u Melburnu trebalo je da budu obavešteni da je 108 njihovih kolega s članovima porodica poginulo.

Međunarodno HIV udruženje je potvrdilo da su poginule njihove kolege i prijatelji, ali nije navelo njihov tačan broj.

Na pitanje novinara da li je 108 učesnika konferencije bilo u avionu koji se srušio, predsednica Međunarodnog HIV udruženja Fransoaz Bare-Sinusi je rekla da nije sigurna.

"Nama nije potvrđen broj i ne znamo koliko njih je bilo u tom avionu", kazala je ona, preneo je AFP.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

57 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: