"Nisam servirao pitanje Putinu"

Edvard Snouden je odbacio kritike da je "servirao pitanje" Vladimiru Putinu i naveo da je njegova namera bila da otvori debatu o prisluškivanju u Rusiji.

Izvor: B92

Petak, 18.04.2014.

08:35

Default images

Snouden je bio najveće iznenađenje u jučerašnjoj maratonskoj TV sesiji ruskog predsednika i pitao ga je da li Rusija masovno prati komunikacije svojih građana.

Nakon analize Putinovog odrečnog odgovora, usledile su brojne kritike na račun bivšeg saradnika NSA, koji je optužen da je svojim navodno režiranim pitanjem postao deo propagande ruskog predsednika.

"Otkud sve te kritike? Očekivao sam da će se neki usprotiviti mom učešću u godišnjem forumu koji je uglavnom sačinjen od serviranih, mekanih pitanja lideru koji nije navikao da mu se neko suprotstavi. Međutim, to nije bio slučaj. Za mene je bilo važnije to što se pružila retka prilika da srušim tabue i pred publikom koja mahom prati državne medije otvorim diskusiju o prisluškivanju. Nadao sam se da će Putinov odgovor, kakav god da bude, pružiti priliku ozbiljnim novinarima i civilnom društvu da nastave sa tom diskusijom", navodi Snoduen u autorskom tekstu u "Gardijanu".

Snouden u odbrani svog pitanja navodi i da je njegov jedini cilj bio da prvi put suoči Putina sa škakljivom temom.

"Postavio sam pitanje koje ne može dobiti kredibilan odgovor od bilo kog svetskog lidera koji vodi moderan, intruzivan program nadgledanja. Otišao sam korak dalje i postavio pitanje da li bi takav program, kada bi bio efikasan i legalan, ikada mogao biti moralno opravdan", navodi Snouden u tekstu.

Bivši američki obaveštajac navodi da je njegovo pitanje "Da li Rusija presreće, analizira i prikuplja komunkacije miliona ljudi na bilo koji način", praktično replika poznatog "okršaja" senatora Rona Vajdena i direktora NSA Džejmsa Klepera u kom je Kleper slagao građane u lice, odbacivši postojanje bilo kakvog programa.

Nastavak Snoudenovog pitanja se odnosio na etičku stranu prisluškivanja.

"Kleperova laž je bio jedan od glavnih motiva da ja izađem u javnost i predstavlja istorijski primer važnosti odgovornosti zvaničnika. Putin je u svom odgovoru odbacio prvi deo mog pitanja, a odgovor na drugi je izbegao. U njegovom negiranju postoje velike nedoslednosti, ali takav odgovor nije izazvao kritike, već činjenica da sam ja uopšte odlučio da postavim pitanje", navodi Snouden.

Nedavno najpoznatiji svetski begunac je naveo da ne može razume da javnost koja zna da je rizikovao svoj život i živote drugih kako bi objavio podatke o svojoj zemlji, sada ne veruje da želi isto to da uradi sa Rusijom, "zemljom kojoj se nije zakleo na vernost".

"Žao mi je što moje pitanje može da se pogrešno tumači i što je ta činjenica poslužila mnogima da ignorišu suštinu pitanja, ali i Putinovog odgovora", navodi Snouden.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

24 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

13 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: