Ko će preživeti pad ispod cenzusa?

Ispod cenzusa su ostali DSS Vojislava Koštunice, URS Mlađana Dinkića i LDP Čedomira Jovanovića, a Vladimir Goati kaže da će njima biti teško da prežive.

Izvor: B92, Beta

Ponedeljak, 17.03.2014.

12:04

Default images

Stranke koje nisu prešle cenzus suočiće se s gubitkom državnog finansiranja i sopstvenih donatora, pa će im biti teško da prežive do narednih izbora, ocenio je Goati.

Goati je rekao i da te stranke, ako i prežive, neće imati velike šanse na narednim izborima, jer neće biti finansirane četiri godine.

Kao najveći problem koji će se javiti zbog nedostatka finansija, Goati je naveo osipanje članstva.

"Entuzijazam je dobar prijatelj, ali nije dugotrajan. Činovnici neće da rade bez plate", rekao je Goati i naveo da će se u tim okolnostima povući i donatori, jer oni najčešće finansiraju stranku od koje imaju korist, odnosno stranke u vlasti. On je kazao da očekuje da se ujedine partije koje nisu prešle cenzus, a imaju sličan program, kao što su to pre izbora učinile Srpska radikalna stranka i pokret Naši.

Komentarišući mogućnost stranaka ispod cenzusa da prežive do narednih izbora, Goati je URS okarakterisao kao heterogenu stranku i dodao kako ne očekuje da će ona opstati u tom obliku, već smatra da će njeni članovi "sreću potražiti svako na svojoj strani".

Goati je procenio da će biti teško da se DSS vrati u parlament, ako ne odstupi od svoje politike i ne promeni lidera (Vojislava Koštunicu), koji je na čelu stranke od 1992. godine.

On je kazao da Liberalno-demokratska partija (LDP) ima programske šanse da u demokratskom smislu bude radikalnija opcija od Demokratske stranke, ali da ostaje pitanje postoji li biračka potreba za takvom strankom.

Kao listu koja ima šanse da u politici napreduje Goati je naveo listu Saše Radulovića "Dosta je bilo" i kazao da je, iako su osvojili samo 1,7 odsto, to veliki uspeh, s obzirom na to da postoje samo mesec dana.

On je objasnio da se posle jučerašnjih izbora menja partijski sistem u Srbiji, odnosno da će umesto dosadašnjeg višepartijskog sistema postojati "višepartijski sistem s dominantnom partijom", odnosno da će jedna partija biti moćna, a da će oko nje postojati "politički patuljci".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

75 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: