Netačno da Ustav koči lečenje dece

Poverenica Nevena Petrušić kaže da je netačno da propisi o zabrani diskriminacije po uzrastu sprečavaju da se izmeni pravilnik o lečenju dece u inostranstvu.

Izvor: B92

Četvrtak, 15.08.2013.

11:54

Default images

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti je ocenila da se takvim tumačenjem tog propisa javnost dovodi u zabludu.

Nevena Petrušić je, povodom jučerašnjih izjava predstavnika Ministarstva zdravlja i RFZO da je nemoguće promeniti taj pravilnik, jer nije usklađen sa zakonom i odlukom Ustavnog suda, rekla da je to potpuno netačno i neprimereno.

"Potpuno je netačno da propisi o zabrani diskriminacije po osnovu starosnog doba predstavljaju prepreku da se izmeni Pravilnik i omogući teško oboleloj deci lečenje u inostranstvu o trošku države. Takođe, potpuno je neprimereno pozivanje na odluku Ustavnog suda kojom je utvrđena neustavnost odredaba Pravilnika o Listi lekova", navela je ona.

Kako je podsetila, odluka Ustavnog suda se odnosi na nedopušteno ograničavanje dobijanja lekova o trošku zdravstvenog osiguranja, na osnovu godina života.

"Situacija u kojoj su teško obolela deca kojima je potrebno lečenje u inostranstvu uopšte nije uporediva sa situacijom u kojoj se nalaze osobe koje imaju potrebu za medikamentima", istakla je Nevena Petrušić.

Ona je ocenila da je javnost dovedena u zabludu netačnim izjavama koje su, kako je dodala, rezultat pogrešnog tumačenja propisa o zabrani diskriminacije i nerazumevanja samog pojma diskriminacije.

Poverenica ističe da propisi o zabrani diskriminacije na osnovu starosnog doba ne isključuju mogućnost da u pogledu lečenja u inostranstvu obolela deca budu privilegovana u odnosu na odrasle, posebno za intervencije koje je potrebno blagovremeno obaviti.

"Iako je život svakog ljudskog bića podjednako vredan, u uslovima ograničenih finansijskih sredstava namenjenih lečenju građana u inostranstvu, deci se može i mora dati prednost, što proizlazi i iz Ustava Srbije kojim je propisano da deca uživaju posebnu zaštitu", podsetila je ona.

Nevena Petrušić je izrazila žaljenje zato što prilikom tumačenja antidiskriminacionih propisa nadležni organi nisu konsultovali poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Ona očekuje da će problemi u vezi sa lečenjem teško obolele dece u inostranstvu biti rešeni hitno i na adekvatan način.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: