Tišina samo na B92 i Studiju B

RTV B92 i RTV Studio B su mediji koji su između 11.55 i 12h prekinuli program i pročitali proglase novinarskih udurženja povodom Svetskog dana slobode medija.

Izvor: B92, Beta

Petak, 03.05.2013.

09:15

Default images

Emiteri koji imaju nacionalnu frekvenciju, Radio televizija Srbije, Radio televizija Vojvodine, Prva i Pink emitovale su redovan program.

UNS je uoči Svetskog dana medija izdao Proglas u kome ističe da su novinari i novinarstvo u Srbiji u najtežem ekonomskom položaju u novijoj istoriji i da su ugrožene medijske slobode u zemlji. Proglas je objavio i NUNS.

3. maj se već dvadeseti put širom Planete obeležava, sa ciljem podizanja svesti o značaju slobodnih i nezavisnih medija. UNS je, u okviru akcije "Pet minuta gromoglasne tišine", pozvao medije da danas od 11.55 do 12 sati, prekinu program i pročitaju i objave njihov Proglas. Isti poziv je uputio i NUNS.

Nezavisno udruženja novinara Srbije i Granski sindikat medija "Nezavisnost" pozvali su elektronske medije da povodom Svetskog dana slobode medija minutom gromoglasne tišine prekinu program, pročitaju njihov Proglas i time pokažu da su spremni da se bore za profesiju.

U Proglasu NUNS-a se mediji pozivaju da "zajedno, beskompromisno i bez odlaganja" suprpotstave daljoj eroziji profesije, kako bi se zaustavio pad ugleda novinarstva i položaja novinara.

"NUNS ni ove 2013. godine Srbija nema razloga da sa ponosom obeležava Svetski dan slobode medija, jer punih 19, 14 i 12 godina čeka odgovor na pitanje ko je nekažnjeno ubio Dadu Vujasinović, Slavka Ćuruviju i Milana Pantića i ko godinama nekažnjeno napada novinare i ometa ih u radu", navodi se u Proglasu.

Kako je navedeno u tekstu, razloga za obeležavanje nema, pošto mediji u Srbiji nisu slobodni, jer njima svakodnevno manipulišu politički i ekonomski mešetari.

U Proglasu se skreće pažnja da je "javni servis vraćen na državne jasle", dok desetine privatnih medija "čeka na giljotivnu".

"Koristeći ekonomsku krizu kao izgovor sve vlasti u Srbiji već decenijama medije koriste kao sredstvo za dolaženje i održavanje na vlasti", piše u Proglasu i dodaje da je vreme da se stvari preokrenu.
Foto: B92
Vukašin Obradović, predsednik UNS-a kaže za B92 da najveći problem predstavljaju ekonomski pritisci i autocenzura.

"Novinari su slabo plaćeni i podložni autocenzuri, na medijskoj sceni dominiraju tabloidi, malo ima istraživačkog novinarstva, a nije ni rešen položaj javnih servisa. To daje jednu opštu sliku koja nije optimistička ali ono što možemo da kažemo da je pozitivan pomak u protekloj godini što se krenulo u medisjku reformu, neki zakoni su već gotovi, neki će biti u proceduri, predstoji nam sistemsko rešavanje pložaja medija bez koga nema slobode u ovoj oblasti".

Predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović kaže za B92 da se prema podacima vidi da je stepen medijski sloboda u Srbiji zadovoljavajuć.

"Stepen represije je niži, ali novinari su strahovito ekonomski ugroženi. Medijska industrija je jedina industraja bez koje je nemoguća parlamentarna demokratija, ali status novinara propada iz dana u dan. Novinari su slabije plaćeni i slabije rangirani i cenjeni“, kaže Smajlovićeva.

Ona kaže da nije sigurno da je moguće da se situacija poboljša, pošto svima odgovara "jeftin rad" novinara i situacija u kojoj je njihov rad nisko plaćen. Ona dodaje da novinari sami moraju da se bore za bolji status. Prema njenin rečima, postoje neki opozicioni mediji, ali autocentzura medija ostaje.

"Skoro 50 posto naših članova priznaje da se služi autocentzurom da bi sačuvalo karijeru i radno mesto, ne guraju neke činjenice u prvi plan da ne bi naljutili urednike i politicke patrone“, kaže Smajlovićeva.

Ona navodi da u novinarskoj profesiji ima malo solidarnosti pošto svi gledaju da namire svoje "političke gazde".

Istovremeno, UNS je u Ministarstvo kulture i informisanja uputilo poruku u kojoj ističu da je potrebno braniti medije od ljudi koji govore o privatizaciji medija, a misle na sopstvene interese i onih koji na sav glas pričaju o slobodi medija, a misle na profit.

U saopštenju se dodaje da Sindikat novinara i Koalicija, iako predstavljaju većinu srpskih medija, nemaju predstavnike u radnoj grupi kako bi ravnopravno mogli da zastupaju interese novinara širom Srbije.

U godišnjem izveštaju Organizacije "Fridom haus" navodi se da je Srbija na 74. mestu kada se radi o slobodi medija, i da spada u grupu "delimično slobodnih zemalja", gde većina medijskih kuća protežera neku političku partiju.
Foto: Beta/AP
"Fridom Haus" kritikuje nedostatak potpune transparentnosti kada je u pitanju vlasništvo nad medijima u Srbiji, ali i pohvaljuje vlast zbog slobodnog pristupa internetu za sve gradjane.

Generalni sekretar UN Ban Ki-mun i generalna sekretarka UNESKO-a Irina Bokova su, u zajedničkoj poruci su ukazali da je sloboda izražavanja od sustinskog značaja za izgradnju slobobodnog i demokratskog društva i jačanje prava pojedinaca.

Ban i Bokova ističu neophodnost postojanja sigurnog okruženja u kojem svi mogu da govore slobodno i otvoreno, bez straha i odmazde.

Predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić je izjavio da je slobodna, pluralistička i nezavisna štampa od ključnog značaja za "naše napore promovisanja ljudskih prava i dobrog upravljanja".

Centralna manifestacija obeležavanja Svetskog dana slobode medija ove godine održava se u organizaciji UNESKO-a u gradu San Hoseu na Kostariki, od 2. do 4. maja.

Glavna tema skupa je "Sigurni da govore: Obezbedjivanje slobode izražavanja u svim medijima", sa posebnim akcentom na sigurnost novinara, pitanja nekažnjivosti i digitalne bezbednosti, znači traži se veća bezbednost za novinare, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim preprekama i opasnostima.

"Ubice Pantića još na slobodi"

Novinari Pomoravskog okruga, danas su u Jagodini na glavnom gradskom trgu obeležili Dan slobode medija, zahtevajući bolji ekonomski i bezbedonosni položaj novinara i medija u Srbiji.

Oni su podsetili državne organe da ni posle 12 godina nije otkriven ubica, kao ni nalagodavci ubistva ovdašnjeg novinara Milana Pantića.

Skupu je prisustovao i član državne Komisije za istraživanje ubistva novinara Branislav Jovanović.

Krajnje je vreme da se ubistva Pantića, Slavka Ćurivije i Dade Vujasinović konačno reše, zatražili su novinari Pomoravlja, ocenjujući da su oni ubijeni samo zato što su časno radili svoj posao.

"Sve dok se ne rasvetle zločini, ubistva novinara i medijskih radnika, sloboda medija u Srbiji će i dalje biti ugorožena", smatraju novinari kojima se na trgu pridružio i jedan broj gradjana, kulturnih i javnih radnika Jagodine.

Novinari i redakcije dele sudbinu zemlje, ekonomsku krizu i tranziciju, ocenili su novinari Pomoravlja. Oni su upozorili na težak položaj novinara i medija, kako kažu, možda najteži u istoriji novinarstva na ovim prostorima, zbog ponižavajući niskih plata i pritisaka odredjenih centara finansijske moći, političkih partija.

"Nakaradna privatizacija zatvorila je mnoge medijske ustanove i mnoge novinare ostavila bez posla, a njihove porodice bez egzistencije", ukazali su novinari na skupu.

Oni su ocenili i da je primetna autocenzura u medijima, ali i da je sve manje istraživačkog novinarstva, što je, kako smatraju, signal i znak straha kod novinara i medija, ali i sve većeg zapošljavanja u medijima "po političkoj liniji".

"Teranje države iz medija", ocenili su novinari Pomoravlja, moglo bi dovesti do gašenja i ono malo preostalih medija regionalnog i lokalnog karaktera.

Na skupu, koji je organizovao Klub novinara Pomoravlja u Jagodini, pročitan je "Proglas" Udruženja novinara Srbije, uz podsećanje na ocenu Američke nevladine organizacije Fridom haus i Reporteri bez granica, da je Srbija, u odnosu na prošlu godinu "napredovala na svetskoj rang listi političkih sloboda i gradjanskih prava".

Skupu je prisustovalo više od 30 novinara zaposlenih u redakcijama Pomoravlja i dopisnika iz ovog kraja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

35 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: