Nema zajednice bez pet ovlašćenja

Srbija će u presudnoj osmoj rundi pregovora sa Prištinom insistirati na pet najvažnijih izvršnih nadležnosti za Zajednicu srpskih opština.

Izvor: B92

Utorak, 26.03.2013.

22:23

Default images

To su pravosuđe, policija, prostorno planiranje, zdravstvo i prosveta.

Prema informacijama "Novosti", premijer i srpski ministri trebalo bi da u četvrtak, u Narodnoj skupštini, taj plan još jednom predoče i poslanicima. Tako će se dodatno učvrstiti pregovaračka pozicija Beograda pred 2. april, kada će se ponovo za briselskim stolom sastati Ivica Dačić i Hašim Tači.

Državni vrh je i na sastanku kod predsednika Tomislava Nikolića jedinstveno zaključio da se od ove strategije više ne može odstupati, ali da je Srbija spremna da pregovara o konkretnim nadležnostima za Zajednicu srpskih opština.

Jedno je sigurno: Beograd neće prihvatiti papir EU koji se već našao na stolu tokom sedme etape dijaloga. U toj ”ponudi” nijednom rečju nisu pomenuta izvršna ovlašćenja srpske zajednice. Ako Brisel bude i dalje insistirao na tom ”kompromisu” koji je prihvatljiv samo za Prištinu, razgovorima preti kolaps.

Konkretno, naša strana odbacuje predlog Ketrin Ešton da Srbi imaju isključivo ovlašćenja iz domena lokalne samouprave po Ustavu i zakonima Kosova.

Osim pet ključnih ovlašćenja, predsednik skupštinskog Odbora za KiM nabrojao je i kriterijume na osnovu kojih će Beograd ocenjivati svaki eventualni dogovor o Kosovu, a prvi je da se utvrdi da li zajednica ima sopstvene nadležnosti ili sprovodi opštinske:

"Treba utvrditi i ima li svoje organe za obavljanje nadležnosti, kao što je izvršno veće, zatim da li je uspostavljena i prepoznata zakonima i ustavom Kosova, ima li sopstvenu imovinu. Pitanje je i da li ima izabranu ili delegatsku skupštinu, kao i da li ima ulogu u oblasti policije i pravde".

Među ostalim kriterijumima jeste i da li odluke srpske zajednice podležu odobrenju iz Prištine, postoji li mehanizam za učešće Srba u centralnim organima vlasti, kao i da li je definisano odsustvo kosovskih bezbednosnih snaga na severu pokrajine.

"Poslednji kriterijum jeste mehanizam za utvrđivanje položaja SPC. Ako se stavovi dveju strana približe toliko da je moguć dogovor, onda će se okvirni plan naći pred Skupštinom", kaže Drecun. Ministar građevine i lider NS, Velimir Ilić, koji je bio na sastanku kod Nikolića, kaže za ”Novosti” da se naš tim u Briselu lavovski bori, ali da ne može da predvidi epilog:

"Razapeti smo između čvrste namere da našim ljudima obezbedimo što sigurniji život i suženog manevarskog prostora u dijalogu. Važno je da smo svi jedinstveni".

Dok Beograd utvrđuje pozicije, Priština kao i da ne pomišlja na popuštanje, već očekuje ustupke srpske strane. Tači tvrdi da će Dačić na sastanku u Briselu ”ispraviti grešku iz prethodne runde, kada je odbio predloge Vlade Kosova”.

"Zato očekujem i napredak u dijalogu", rekao je Tači.

Predsednik DSS Vojislav Koštunica kaže da nam je preostalo samo još da se uzdamo ”da će papir EU biti toliko neprihvatljiv da će vlast Srbije morati da ga odbaci”:

"Zapadne sile koje stoje iza projekta nezavisnosti Kosova očigledno misle da je Srbija toliko nisko pala da su joj ponudile manje i od Ahtisarijevog plana. A govoriti o Ahtisarijevom planu kao uspehu Srbije je nedostojno i neprihvatljivo. Jedino što može odgovarati stvarnim nacionalnim i državnim interesima Srbije jeste da propadnu briselski pregovori".

U kreativnim pokušajima da se u cajtnotu dođe do kakvog-takvog rešenja istakao se i Jelko Kacin, izvestilac EP za Srbiju, koji je predložio da se u dijalog uključi i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, tako što bi seo za sto sa prvim Tačijevim saradnicima Kučijem i Petrovićem.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

51 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: