Borba s korupcijom,ne samo hapšenja

Evropski parlamentarci pozdravili su najavu vlade Srbije da će se boriti protiv korupcije, ali su upozorili da ta borba ne sme da bude samo "pompezna hapšenja".

Izvor: B92

Četvrtak, 27.09.2012.

21:34

Default images

Vladavina prava nije moguća kada postoji sistemska korupcija, izjavio je izvestilac Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju Jelko Kacin, na šestom interparlamentarnom sastanku EU-Srbija.

Potpredsednik vlade Srbije Aleksandar Vučić preuzeo je veliku odgovornost insistirajući na rešavanju brojnih afera i nadam se da će vlada imati kapaciteta da se izbori sa ovim izazovom, kao i da se ova borba neće zaustaviti na pompeznim hapšenjima političkih protivnika, napomenuo je Kacin.

On je pozdravio najavu kabineta premijera Ivice Dačića da će se bespoštedno boriti protiv korupcije i obećao punu podršku EP naporima vlade Srbije.

"Ne sme se potcenjivati ni korupcija manjih razmera, ali potrebno je krenuti od vrha", naglasio je Kacin.

Podsećajući na pretpostavku nevinosti, Kacin je kazao da se niko ne sme osuditi preko štampe niti se može najavljivati ko će sutra biti hapšen.

Takođe, Srbija "više nikad ne sme biti u situaciji da se tajkuni s državnim vrhom dogovaraju o uspostavljanju monopola", izjavio je on, navodeći kao primer slučaj privatizacije C Marketa, o kojoj su se, kako je rekao, dogovarali Miroslav Mišković, Milan Beko i Slobodan Radulović u kabinetu Vojislava Koštunice.

Prema njegovim rečima, član 359 Krivičnog zakonika o zloupotrebi službenog položaja takođe je bio više puta zloupotrebljavan i predstavlja "izvor sistemske korupcije".

Izvestilac EP za viznu liberalizaciju Tanja Fajon je ocenila da će borba protiv organizovanog kriminala i korupcije biti težak zadatak za novu vladu Srbije i da će Vučić u tome imati važnu ulogu.

"Rat je počeo ambiciozno, posebno kada je u pitanju sistemska korupcija, sa izjavom da niko neće biti zaštićen. Videćemo rezultate nove vlade", kazala je ona.

Fajon je primetila da u Srbiji nije ostvaren dovoljan napredak u oblasti sistemske korupcije, posebno u slučajevima privatizacije.

Izgleda da nema političke snage za tu borbu i treba izgraditi sposobnost sistema za sprovođenje takvih istraga, rekla je ona, dodajući da je uloga medija važna za razotkrivanje priča o korupciji.

"U Srbiji danas, međutim, skoro ne postoji istraživačko novinarstvo,a nezavisnost medija stavlja se u rizik i javnost je dosta loše informisana", upozorila je evropska parlamentarka.

Poslanik u Skupštini Srbije Jelena Trivan (DS) složila se da mediji moraju da pomognu u rasvetljavanju afera i da "ne smeju da služe kao mač u obračunu s političkim protivnicima".

Poslanik Milanka Karić (P S S) ocenila je da EU nije zadovoljna postignutim rezultatima Srbije i za taj neuspeh je optužila bivšu vlast, koja, prema njenim rečima, nije uvažava preporuke EK i EP.

Karićeva je optužila bivšu vlast i za uklanjanje i progon političkih protivnika, montirane političke postupke, uklanjanje konkurencije u određenoj oblasti poslovanja, iznuđivanje novca za političke kampanje, kao i namerno pogrešno informisanje javnosti o članu 359 Krivičnog zakona o zloupotrebu službenog položaja.

"Iz džepova građana Srbije i srpske privrede oteto je 30 milijardi evra i preliveno na privatne račune", rekla je ona. Sastanak poslanika EP i Skupštine Srbije nastavlja se sutra.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

26 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: